reklama

Proč na někoho hmyz útočí mnohem víc a jak ho odpudit?

"Máš sladkou krev," říkaly babičky, když nám připadalo, že komáři a další potvory míří svými sosáky a kusadly právě jen na nás. Co je na tom pravdy?

Foto: Thinkstock

Hmyz si pochutná na každém. Někoho nenechají vůbec na pokoji, na někoho jdou méně. Rozdíl je vidět v podobě štípanců, pupínků a rozškrábaných míst.

Pokud se vám zdá, že komáři a další 'savci' vám pijí krev víc než druhým, nemusí to být jen pouhý dojem. Se sladkostí krve, natož s tím, zda má dotyčný cukrovku, to ale nemá nic společného.

Sladkou krví to není

Podle vědců sice hmyz dává přednost krevní skupině 0, ale daleko víc se orientuje podle množství oxidu uhličitého, který se z dané osoby uvolňuje jak dýcháním, tak z malé části i kůží. Dalším důvodem je teplo.

Obojí se zvyšuje při tělesné zátěži, například po cvičení nebo při chůzi do kopce, taky při vyšší hmotnosti či rychlém metabolismu, a u těhotných žen, jejichž tělo produkuje víc energie než u ostatních. 

Komáry  také přitahuje tělesný pach, který vzniká v důsledku činnosti bakterií na lidské kůži. Zájem hmyzu je také samozřejmě tím vyšší, čím déle ta nohatá potvora hladověla. 

Pozor na alergii a infekce

Nejenže na někoho útočí víc, ale někteří z nás však na štípnutí reagují mnohem intenzivněji. Normální je, když místo bodnutí silně oteče do průměru jednoho centimetru, zčervená a často velmi prudce svědí. Rizikem bývá, když se do rozškrábané ranky dostane infekce

Nebezpečnou alergickou reakci poznáte takhle:

  • Dojde k velkoplošnému otoku s velmi silným svěděním, nebo dokonce k vyrážce.
  • Může se dostavit nevolnost a zvracení a rovněž závrať. U některých lidí může dojít ke kolapsu krevního oběhu.
  • V případě alergické reakce vyhledejte lékaře, aby vás prohlédl a případně vám předepsal antihistaminika..

Jak štípance ošetřit?

Otravný hmyz, ale zejména komáry, můžete odradit pomocí klasických repelentů, které pracují na jednoduchém principu. Buď uživateli dodávají zvláštní vůni, díky které ho komár nerozpozná jako cíl, nebo naopak zastírá přirozený pach.

Pokud už k bodnutí přece jen došlo, pokožku co nejdříve ošetřete! První pomocí z kuchyně může být led, rozříznutá cibule, ocet, alkohol nebo brambor. Mimochodem, pokud jste pravidelným konzumentem česneku či pivovarských kvasnic, pravděpodobnost, že vás komár štípne, je prý mnohem nižší.

Co uleví od svědění?

Zejména děti mají obvykle po bodnutí místo oteklé až do velikosti dlaně. Aby si postižené místo nerozškrábali dříve, než se stihne zahojit, je potřeba nepříjemné pocity zmírnit octanovým obkladem, případně gelem s obsahem beta glukanu, který působí protizánětlivě, tlumí bolest, podporuje hojení a dezinfikuje.

Na závěr rady od bylinkářky: "Svědivé štípance od komárů, ovádů, mušek a jiného hmyzu zklidní lopuchový olej nebo tinktura z jitrocele kopinatého, která rovněž zmenšuje otok. Případně můžeme sáhnout po grepovém či třezalkovém oleji, který navíc zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn po rozškrábání pupence," doporučuje odbornice na léčivé rostliny Jarmila Podhorná. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama