reklama

Klíšťata lámou rekordy. Platí na ně droždí

Teplo a vlhkost. Ideální podmínky pro to, aby klíšťata právě teď představovala reálnou hrozbu.

Foto: Thinkstock

Na uplynulý víkend vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví sedmý stupeň ohrožení klíšťaty z deseti. Pokud jste vystrčili nos z bytu, nejspíš jste se s těmito malými odpornými upíry setkali i vy. Pořádně se prohlédněte, následky mohou být nedozírné.

Už na papyrovém svitku ze 16. století před naším letopočtem můžeme najít zmínky o nemoci, která byla pravděpodobně způsobena kousnutím klíštěte. Zhruba o století později se objevuje mezi egyptskými kresbami zvířat něco, co odborníci považují za "tři klíšťata zakousnutá do ucha hyeny". Klíšťata trápila lidstvo odedávna, ale jejich nebezpečnost stále stoupá.

Nejvíc nakažených za 10 let

"Letošní květen přinesl nejvíc infekcí klíšťovou encefalitidou za uplynulých 10 let. Nakazilo se celkem 27 lidí. Od začátku letošního roku přitom lékaři diagnostikovali 34 případů klíšťového zánětu mozku. Jednoho muže z Vysočiny nemoc letos usmrtila," potvrzuje epidemiolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar.

Je až podivuhodné, kolik různých mikroorganismů a chorob dokáže přenášet tak malý a nezajímavý tvor, jakým je klíště. Do jeho "výbavy" patří viry, bakterie i paraziti, kteří mohou snadno infikovat člověka i zvířata. Dostat tak můžete anaplasmózu, babesiózu, ricketsiózu nebo krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Nejčastěji ale klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu, proti níž navíc neexistuje prevence v podobě očkování. 

Otravte ho dřív, než otráví vás

Možnost nakažení a negativního dopadu na naše zdraví zásadním způsobem snížíte, když přisáté klíště co nejrychleji odstraníte. Jak?

Už nemusíme zkoumat, zda a čím přisáté klíště natřít, jestli je lepší jej vyšroubouvat nebo vyviklat.. V lékárně je k dostání speciální roztok Ixoderm pro paralyzaci, dezinfekci, usmrcení a bezpečné odstranění parazita. Vznikl v Parazitologickém ústavu Akademie věd a funguje skutečně spolehlivě. 

Najdi a znič

Je to tím, že přípravek klíště okamžitě paralyzuje, zatímco jindy při snaze o vyjmutí dojde k jeho podráždění. Tento nebezpečný roztoč pak může vyvrhnout část obsahu střev a zanést infekci do místa sání. Proto se nemají klíšťata mazat tukem, protože pak se začnou dusit a zvracet do rány. 

Ixoderm však této obranné reakci zabrání - přisáté klíště paralyzuje a rychle usmrtí, takže jde snadno vyndat. Současně se tak dezinfikuje celý povrch klíštěte, ranky i jejího okolí. Úplná likvidace klíštěte nastává do pěti minut od první aplikace, což zásadně snižuje riziko nákazy obávanou klíšťovkou i lymskou boreliózou.

Rychlost rozhoduje

U klíšťovky dochází k infikování během několika minut. Boreliózu po 48 hodinách předá polovina klíšťat a po 72 hodinách přisátí vás nakazí každé klíště, které nemoc přenáší.

Pro všechny případy je postižené místo dobré alespoň měsíc sledovat a v případě zčervenání či jiných problémů navštívit lékaře. Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete tvora poslat do laboratoře, kde zjistí, zda bylo infekční, nebo jestli protentokrát můžete zůstat v klidu.

Nákaza i bez kousnutí

Myslete na to, že klíště neuznává hranice, a že se tak s ním můžete setkat nejen v Česku, ale kdekoliv - třeba i na pláži u moře. Víte ale, že nakazit se můžete i bez toho, aby se na vás klíště přisálo? Nejde o to, že si ho ani nestačíme všimnout, než odpadne. Další možnosti jsou:

  • kontaktem při vyndávání klíštětě někomu jinému, třeba domácímu zvířeti
  • pitím nepasterizovaného mléka od nakaženého zvířete (krávy, ovce, kozy), případně konzumací sýrů a jiných mléčných výrobků; existují dokonce důkazy o infekci prostřednictvím mateřského mléka
  • nákazou od larvy nebo nymfy klíštěte - během těchto jednotlivých vývojových stádií je tento druh roztoče tak malý, že se skutečně nedá téměř postřehnout, přesto je stejně nebezpečný

Vezměte to zkrátka

Žádný článek o klíšťatech se nemůže obejít bez opakování, jak je důležité očkování. Takže ani já neudělám výjimku. Už proto, že naše země je stále na čtvrtém místě v Evropě ve výskytu klíšťové encefalitidy a zároveň je čtvrtou nejméně proočkovanou zemí.

Změnit to můžete i teď v plné sezóně, vždycky to má cenu. Zkrácené schéma je vhodné pro použití během teplých měsíců. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za dva týdny a třetí dávka za pět až 12 měsíců. Imunity je dosaženo přibližně po dvou týdnech po podání druhé dávky. Očkování proti klíšťové encefalitidě poskytuje velmi účinnou ochranu přesahující 99 procent.

Repelent nebo droždí?

Do přírody, i do té městské, nechoďte bez repelentu. Stejně jako váš Alík můžete mít i odpuzovací "obojek" na nohu nebo na ruku. Nebo se zkuste nadopovat "béčkem", které klíšťata odpuzuje.

Vitamíny skupiny B ve velké koncentraci obsahují například sušené pivovarské kvasnice neboli Pangamin. Při jeho opakovaném a pravidelném užívání zůstává v těle vyšší obsah přírodního vitaminu B, který prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický odér, který je velmi nepříjemný pro klíšťata i další obtížný hmyz. Nádavkem se vám zlepší pleť, nehty i vlasy.

"B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí," připomíná Dagmar Hulínská, odbornice na lymskou boreliózu z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama