reklama

Přírodně na alergie: Bylinky, které uleví

Alergenem, tedy látkou, která bezprostředně vyvolává alergickou reakci, může být dnes téměř cokoliv. Zkuste je zdolat přírodně - bylinkami!

Foto: Isifa/Thinkstock

Alergenem, tedy látkou, která bezprostředně vyvolává alergickou reakci, může být dnes téměř cokoliv.

Velmi často jde o roztoče, prach a pyl, známá je však také alergie na slunce nebo chlad. Pokud jde o potraviny, můžeme být alergičtí téměř na cokoliv mimo čistou vodu.

Bylinkami proti alergiím

Pro zmírnění obtíží je zásadní zjistit alergen. Jakmile se jej vyvarujeme, naše obtíže ustoupí. To ale není možné například u alergie na pyl. Protože za hlavní příčinu alergie obvykle považuje zanesení našeho těla jedovatými látkami z okolí a potravy, je prvním krokem ke zmírnění projevů alergie detoxikace jater. K ní lze použít například měsíček nebo ostropestřec.

Dále je vhodné posílit činnost dalších orgánů, které mají na starosti zpracování potravin. Na slinivku je účinná  penízovka, borůvka gemmo, na ledviny pak jalovec a vřes. Při lepším fungování těchto orgánů se totiž alergie ani nemusí projevit.

Doporučujeme: Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

"Alergické projevy je možné zmírnit posílením imunity. K tomu je z přírodních látek vhodná zejména echinacea purpurea a gemmo černý rybíz. Důležitá je ale také prevence rozvoje alergie," vysvětlila uznávaná odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná

Podle ní bychom také neměli zapomínat na čisté domácí prostředí, kde se často větrá a utírá prach. I pro dospělé by měl být samozřejmostí zdravý životní styl a sport, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Dýchání, kůže, střeva

Bylinky nejen pomáhají při detoxikaci organismu a posilování imunity, ale některé z nich umí zmírnit, a dokonce odstranit alergické projevy.

Ke zmírnění alergických projevů při dýchání je vhodná kúra z žampionu, měsíčku, grepu a černého rybízu. Ta pomáhá vyčistit organismus od plísní a bakterií, které se vyskytují v dýchacích cestách. Navíc příznivě ovlivňuje dýchání a obnovuje sliznice dýchacích cest.

Náš tip: Zanedbáváte sennou rýmu? Skončíte s astmatem!

Na kožní alergie můžeme užívat kúru z penízovky, grepu, černého rybízu a kaliny tušalaje. Jednotlivé byliny v ní obsažené zlepšují činnost slinivky a čistí pokožku.

Důležité je při všech alergiích pročištění střev. Tam je velice vhodný prostředek francouzský zelený jíl a Enterosgel. Tuto kúru je navíc vhodné doplnit čtyřkvětovou mastí s bezem, která ničí plísně a pomáhá při hojení nejrůznějších kožních problémů.

Zásady pro užívání bylin

K podpoření účinků těchto bylin je možné sáhnout také po přírodních koupelích. "Pro podporu dýchacích cest existují přírodní koupele složené například z květu černého bezu, dobromysle a lichořeřišnice. K řešení kožních obtíží, například lupénky, ekzémů a akné je vhodná koupel z pýru, lopuchu a tea tree," připomíná. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí bylinné přípravky pro zmírnění alergických projevů.

Užívání bylin pro řešení zdravotních obtíží je jiné než u léků. Nástup účinků totiž není na rozdíl od léků okamžitý, byliny je třeba užívat dlouhodoběji. Pokud chcete bylinami zmírnit obtíže spojené s alergií na pyly, je podstatné začít s jejich užíváním ještě před začátkem pylové sezóny a vysadit je, až konkrétní alergen zcela z ovzduší zmizí.

V případě celoroční alergie se po dvou až třech měsících užívání bylin doporučuje dvouměsíční pauza.

Při alergii rychle ulevují tinktury

Velmi účinnou a přitom časově nenáročnou variantu představují tinktury. Tyto výtažky z bylin v alkoholu jsou totiž k dostání v kapkách, jejichž užívání je rychlé a jednoduché.

"Alkohol je v tinkturách obsažen v zanedbatelném množství. Lze jej bez obav užívat vždy, pokud nemáme uložen absolutní zákaz alkoholu například z důvodů jeho intolerance. Nemusíme se obávat podat tinktury ani dětem, stačí nakapat je kupříkladu do horkého čaje. Alkohol se tak odpaří, aniž by byla tinktura znehodnocena," vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Při alergiích pomáhají například tyto tinktury, kúry, masti a koupele z bylin a pupenů rostlin:

  • Penízovka sametonohá: Zlepšuje činnost slinivky, řeší ischemickou chorobu srdeční, čistí pokožku. Má silné protinádorové a antibakteriální působení. Dále řeší: akné, alergie, astma, bradavice, candida, celiakie, crohnova choroba, cukrovka, diabetes, ekzém, gynekologické výtoky, herpes, chřipka, kandidóza, kvasinky, mykóza, nádory, paradentóza, plísně, průjem, rakovina, slinivka, střeva, uzliny.
  • Měsíček lékařský: Blahodárně působí na játra a žlučník, pomáhá při astmatu, kašli a bušení srdce. Zmírňuje problémy s menstruací, záněty a žaludečními vředy.
  • Ostropestřec mariánský: Regeneruje játra, žlučník a slinivku. Zlepšuje látkovou výměnu, má detoxikační účinky. Pomáhá při hemoroidech, mononukleóze, pálení žáhy, plynatosti, žloutence a žlučníkových kamenech.
  • Jalovec: Stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně, podporuje činnost ledvin, pomáhá při jejich čištění a rozpouštění močového písku, normalizuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin.
  • Černý rybíz: Účinný při snížené funkci nadledvinek, při potřebě vytvoření kortisonového efektu, při těžších formách zánětů. Výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému, astmatu, dále pro zlepšení adenomu prostaty.
  • Echinacea purpurea: Silně posiluje obranyschopnost organismu, řeší lymfatické potíže, zánětlivé procesy, křečové žíly. Pomáhá při hemeroidech, ateroskleróze, chřipce, celulitidě, mozkové mrtvici, virózách. Má protirakovinné působení.
  • Čtyřkvětová mast s bezem: Ničí plísně a pomáhá při hojení různých ekzémů, křečových žil, opruzenin, lupénky, hemoroidů, nehojících se ran. Odstraňuje kožní defekty a veškerá kožní onemocnění včetně akné. Jde o výborný prostředek při mazotoku a kožních infekcích, zjemňuje a zaceluje rozpraskané ruce a paty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zakázané potraviny: Když to není alergie, co je to?

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

reklama
reklama
reklama