Prezidentská cukrovka: Nohy bez citu, slepota, infarkt
Čtvrt miliónu Čechů neví, že má vážnou a nebezpečnou nemoc. Co všechno cukrovka způsobuje?
Čtvrt miliónu Čechů neví, že má vážnou a nebezpečnou nemoc. Co všechno cukrovka způsobuje?
Cukrovka neboli diabetes je označována za epidemii třetího tisíciletí. V ČR se s ní léčilo loni 841 tisíc lidí - a zmíněných dalších 250 000 o své nemoci ještě neví. Cukrovka totiž zpočátku nebolí. Ale pak to začně...
Diabetes - prezidentská nemoc
Následky cukrovky vešly více známost poté, co prezident Miloš Zeman přiznal, že kvůli cukrovce necítí nohy - jakoby měl protézy, jak vysvětlil jeho problémy lékař Pavel Kolář.
Doporučujeme: Cukrovka je nejen z přejídání. Také z hubnutí!
Jde o diabetickou polyneuropatii - neurologické poškození, při němž dochází k poškození nervových vláken. To může vést ke ztrátě kožní citlivosti, poruše inervace vnitřních orgánů, ale i k velmi nepříjemným bolestivým projevům u končetin. Dalšími komplikacemi cukrovky je poškození očí, zhoršující se zrak a později i slepota. K výčtu patří i poškození ledvin, končící jejich selháním a nutností podrobit se dialýze.
Obykle se udává, že od "ničeho" po tyto smutné konce to trvá zhruba 20 let. Pokud se ovšem člověk neléčí.
Světový den cukrovky
Dnes ve Světový den cukrovky si připomeňme, že jde o třetí nejčastější nemoc na světě. Patří mezi TOP 10 nemocí, na jejichž důsledky lidé umírají. Jen loni na ni zemřelo v Česku 23 300 diabetiků.
Lékaři loni museli amputovat 10 425 nohou, osleplo přes 2 000 Čechů a ledviny selhaly u 35 000 lidí.
Čeští diabetologové upozorňují na to, že u pacientů, kteří přijdou včas a podstoupí komplexní moderní léčbu, můžou zabránit většině tragédií. U amputací nohou dokonce upozorňují, že se riziko tohoto zákroku dá snížit až o 80 %.
Konečně dobrá zpráva: Stačí žít zdravě
Diabetolog MUDr. Jan Brož z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Praha připomíná: "V neposlední řadě má diabetes vliv na poškození srdce a cév. Přesto není třeba při jeho diagnóze propadat panice. Je-li diabetes správně léčen, je riziko, že se zmíněné komplikace objeví, velmi malé. Je však třeba důsledně plnit pokyny lékaře a dietní sestry, začít s léčbou co nejrychleji, dodržovat správně zvolený každodenní režim a snažit se žít aktivně."
Co to ale znamená? Musí diabetik dodržovat dietu? Konečně dobnrá zpráva: pokud žiejte podle doporučovaných zásad zdravého životního stylu a stravování, pak se pro vás skoro nic nezmění. Jinými slovy - stačí žít zdravě.
Jezte 6x denně
"Nejedná se o dietu v pravém slova smyslu, jde spíše o správné stravovací návyky, které pomohou zlepšit léčbu diabetu. Při normální hmotnosti pacienta může být jídlo rozloženo v průběhu dne podle jeho zvyklostí. Vhodné je ale podávat ho 6 x denně. Rozložení jídel do více dávek totiž vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi (glykémie) po jídle," vysvětluje Věra Stejskalová, registrovaná nutriční terapeutka.
Strava diabetika má být pestrá a chutná. Musí se jednat o trvalou úpravu stravovacích zvyklostí, a vlastně je to způsob stravování, který by měl platit pro všechny.
Stravujte se podle glykemického indexu
Pacient s diabetem by měl mít dobré znalosti o obsahu sacharidů v jednotlivých potravinách a jejich glykemickém indexu. Měl by dbát na regulovaný, to znamená přibližně stejný, přívod sacharidů a energie v jednotlivých jídlech.
Jaké potraviny mají nízký glykemický index?
Nízký glykemický index má celozrnné pečivo, celozrnná rýže, luštěniny, celé brambory, zelenina. Glykemický index snižuje kombinace sacharidů s jinou živinou - bílkovinami nebo tuky, kombinace s vlákninou, ochucení octem. Glykemický index snižuje rovněž vhodná tepelná úprava (ne kašovitá, příliš měkká).
Tip pro vás:
V Praze na Náměstí Republiky bude dnes možnost od 10:30 do 17:30 nechat si zdarma změřit hladinu cukru v krvi, BMI, cholesterol a krevní tlak. Na místě bude zájemcům k dispozici také nutriční poradenství, prezentace zdravé výživy a představení produktů pro diabetiky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ortorexie: Kdy je zdravý životní styl nebezpečný?
Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?
Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?