reklama

Začněte plánovat. Můžete si zachránit život

Rakovina. Už jen pouhé slovo dokáže vzbudit obavy a strach. Přiznejme si: donutil nás tento strach chovat se zodpovědně?

Foto: Thinkstock

Uvolněný letní provoz už pomalu končí a je třeba začít myslet na povinnosti, i když se nám to nelíbí. Preventivní prohlídky u lékaře jsou jednou z nich. Je pravý čas si je naplánovat a co nejdřív se na ně objednat. Mám pro vás kompletní seznam.

K preventivním prohlídkám se má přistoupit stejně jako k plánování dovolené, kadeřníka či srazu s přáteli. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá. Takže kalendář do ruky a pište si, co je na vaší tělesné schránce zkontrolovat a kdy.

Začněte hned 

Podle statistik na rakovinu u nás umírá každých dvacet minut jeden člověk a každý třetí obyvatel za svůj život jedním z druhů rakoviny onemocní. A přestože vědci v boji s ní urazili obrovský kus cesty, stále existují typy této nemoci, které nelze léčit. Jednou z nejúčinnějších metod boje je však stále prevence.

Stále víc se mluví o správném složení stravy. Ta by měla obsahovat dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, ryb, ořechů a semínek, která obsahují zdraví prospěšné tuky. Ve spojitosti s prevencí se také hovoří o potravinách, které proti rakovině mají působit přímo zázračně. Mezi ně patří například brokolice, hrách, olivový olej či zelený čaj. 

Záruky neexistují

Na otázku, zda lze rakovině předejít dodržováním zdravého životního stylu, však neexistuje jednoznačná odpověď. Na člověka působí i mnoho dalších okolností včetně dědičnosti. Ani životospráva podle pravidel tak zdaleka není pojistkou toho, že se nám nádorové onemocnění vyhne. Už proto se my nesmíme vyhýbat prohlídkám. Na mládí a pocit "nic mi není, tak proč chodit k doktorovi" není radno se spoléhat. 

Zadáno pro ženy

Každá žena by měla pravidelně navštěvovat gynekologii - minimum je jednou ročně. Správně by mělo být součástí prohlídky i vyšetření prsou, ale vždycky to tak není, spolehlivější je zajímat se o tuto možnost sama. Kdo už by se měl o vlastní zdraví zajímat víc, než vy? Neposlouchejte řeči o škodlivosti mamografu.Právě díky němu u nás klesla úmrtnost na rakovinu prsu o více než čtvrtinu. A to i přesto, že se počet žen s tímto onemocněním neustále zvyšuje právě mezi mladými ženami. Kromě toho lze nejdřív absolvovat vyšetření ultrazvukem. 

Určitě nezapomínejte ani na prohlídku kůže a kontrolu na očním. Ženy by také měly myslet na vyšetření hustoty kostí - osteoporóza je stále především dámskou záležitostí. Čím dřív se podchytí, tím lépe se dá léčit. 

Nedejte nemoci náskok

Poučka, že vyšší šance na uzdravení má ten, kdo svou nemoc podchytí v raném stádiu, platí prakticky u všech nemocí. Proto si ohlídejte, co je kdy zapotřebí dát zkontrolovat.  

  • od 19 let a dále každé dva roky preventivní prohlídka u praktického lékaře
  • každé dva roky orientační chemické vyšetření moče
  • dvakrát ročně stomatologické vyšetření
  • jedenkrát ročně preventivní gynekologická prohlídka
  • v 18 a ve 30 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi
  • v 18 letech kontrola glykémie (hladiny cukru v krvi)
  • od 25 let klinické vyšetření prsů (při pozitivní rodinné anamnéze nebo při jiných rizikových faktorech
  • ve 40 a 50 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi
  • ve 40 letech a dále každé dva roky kontrola glykémie (hladiny cukru v krvi)
  • ve 40 letech a dále každé čtyři roky vyšetření EKG
  • od 45 let a dále každé dva roky mamografické vyšetření - novinkou je zrušení horní věkové hranice
  • od 50 do 55 let jednou za rok test okultního krvácení ve stolici 
  • od 55 let jednou za dva roky test okultního krvácení ve stolici
  • od 55 let a dále každých deset let endoskopické vyšetření střev 
  • v 60 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi

Podle údajů ministerstva zdravotnictví na pravidelné kontroly zapomíná až 62 procent lidí. Preventivní prohlídka vám ale může zachránit zdraví nebo dokonce život.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama