reklama

Infarkt a mrtvice. Vědci zjistili souvislost srdečních problémů s pozdní večerkou

Podle vědců, kteří šest let sledovali dobrovolníky pro účely své studie, je zdravotně nejrizikovější uléhat do postele po půlnoci. Z článku publikovaného v odborném časopise European Heart Journal vyplývá, že ideální čas, kdy se odebrat ke spánku, je kolem 22. a 23. hodiny, aby došlo ke snížení rizika kardiovaskulárního onemocnění.

Foto: Shutterstock

Zdá se, že existuje optimální čas, kdy jít spát, který se pojí s menším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Podle vědců, kteří analyzovali data od 88 000 dobrovolníků, je ideální večerka mezi 22. a 23. hodinou. Vyplývá to ze studie, o které informoval server BBC News.

Tým, který stojí za činností britské databáze DNA UK Biobank, věří, že sladění spánku s biologickými hodinami může vysvětlit spojitost mezi nižším rizikem infarktů a mrtvic, kterou u vybraných jedinců odhalil. Přirozený 24hodinový rytmus lidského těla je důležitý pro celkovou pohodu a bdělost. Může také ovlivňovat věci, jako je krevní tlak.

Autoři studie publikované v odborném časopise European Heart Journal shromáždili údaje o době spánku a času probuzení od 88 000 dobrovolníků. Monitorovali je po dobu sedmi dní pomocí zařízení, která se podobala náramkovým hodinkám. Poté po dobu šesti let sledovali jejich zdravotní stav se zaměřením na srdce.

Kardiovaskulární onemocnění se prokázalo u více než 3000 z nich. Mnoho chorob se přitom vyvinulo u lidí, kteří chodili spát dříve nebo později než mezi 22. a 23. hodinou. Spojitost mezi srdečními problémy a nedodržováním této večerky přetrvala i poté, co tito lidé upravili délku svého spánku nebo zlepšili jeho kvalitu.

Výzkumníci se pokusili zohlednit další faktory, o kterých je známo, že ovlivňují riziko srdečních potíží, jako je věk, tělesná váha či hladina cholesterolu. I přesto zdůrazňují, že jejich studie není kauzální, ale poukazuje pouze na spojitost mezi dodržováním určité večerky a nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

"Ačkoli z naší studie nemůžeme vyvodit příčinné souvislosti, výsledky naznačují, že časná nebo pozdní večerka může s větší pravděpodobností narušit tělesné hodiny s nepříznivými důsledky pro kardiovaskulární zdraví. Nejrizikovější doba byla po půlnoci. Potenciálně proto, že může snížit pravděpodobnost ranního světla, které resetuje tělesné hodiny," řekl David Plans z Exeterské univerzity, který se na výzkumu podílel.

Podle vrchní sestry z kardiovaskulárního oddělení Reginy Giblinové, která pracuje pro charitativní organizaci British Heart Foundation, výsledky studie ukazují, že večerka mezi desátou a jedenáctou může být pro většinu lidí ideálním způsobem, jak podpořit své srdeční zdraví. Uvedla ale, že jsou potřeba další výzkumy, které závěry zmíněné studie potvrdí.

"Dostatek spánku je důležitý pro naši celkovou pohodu, pro naše srdce a zdraví krevního oběhu. Většina dospělých by se měla snažit o sedm až devět hodin spánku za noc," řekla. "Spánek však není jediným faktorem, který může mít vliv na zdraví srdce. Je také důležité podívat se na svůj životní styl a znát své hodnoty krevního tlaku a cholesterolu, udržovat si zdravou váhu, pravidelně cvičit, omezit příjem soli a alkoholu. K udržení zdravého srdce může pomoci i vyvážená strava," dodala zdravotní sestra.

Mohlo by vás zajímat: Z nedostatku spánku se mu propadl hltan

Vít Horký: Z nedostatku spánku se mu propadl hltan | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama