reklama

Pozor: Únava může znamenat nemoc krve

Únava nemusí souviset jen se změnou ročního období. Vaše tělo nouzovým režimem reaguje i na biologické změny uvnitř. Jednou z příčin dlouhodobé únavy může být nedostatek červeného krevního barviva - hemoglobinu.

Foto: Zuzana Selementová, Profimedia.cz

Únava nemusí souviset jen se změnou ročního období. Vaše tělo nouzovým režimem reaguje i na biologické změny uvnitř. Jednou z příčin dlouhodobé únavy může být nedostatek červeného krevního barviva - hemoglobinu.

Hemoglobin dává krvi červenou barvu, jež se právem stala symbolem života.  Pomocí červených krvinek rozvádí po těle kyslík a odvádí kysličník uhličitý. Zajišťuje přenos výživných látek - vitamínů, glukózy a jiných živin, minerálů, hormonů a dalších.

Kyslík je život

"Hemoglobin zodpovídá za přenos kyslíku ke všem buňkám v organizmu. Pokud je ho nedostatek, buňky začnou trpět nedostatkem kyslíku, začínají se vlastně dusit. Nejnáchylnější k nedostatku kyslíku jsou buňky nervové, zejména mozek snižuje svoji výkonnost, rychleji se unaví, objevují se bolesti hlavy a celková nevýkonnost organizmu", podotýká praktický lékař MUDr. Cyril Mucha.

Proti těmto příčinám únavy lze bojovat několika způsoby.  Jednou z možností je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy.

Vylepšete si krev

Doporučuje se pestrá a vyvážená strava obsahující především zelenou zeleninu, červené maso, ryby, vejce a mléko. Pokud některou z těchto potravin z nějakého důvodu nesmíte či nejíte, snažte se doplnit jednotlivé složky a vitamíny náhradou.

Aby naše krev měla co nejlepší složení, k tomu nám pomohou vhodné potraviny a doplňky stravy s vysokým obsahem železa a kyseliny listové. Ve stravě ho tyto prvky naleznete v játrech, v jehněčím, v hovězím, luštěninách a listové zelenině - tedy i ve špenátu.

Využít můžete také síly přírodních produktů s prvky, jež blahodárně působí na podporu krvetvorby. Mezi takové patří i vinná réva, železo a spektrum vitaminů skupiny B, které podporují tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a přispívají tak k přenosu kyslíku do buněk i ke snížení celkové tělesné únavy.

Něco pro pomoc

Existuje tedy nějaká univerzální rada? "Starejme se o své tělo tak, jak mu náleží: jezme pestrou stravu, dostatečně odpočívejme, dívejme se na svět optimisticky a pokud je někdy "toho na nás moc", můžeme pomoci organizmu i některým z dobrých přírodních potravinových doplňků," míní doktor Mucha.

Přírodní složky, které pomáhají nastartovat tvorbu červených krvinek a přináší úlevu od dlouhodobé únavy, obsahuje například Hemoplus. Proti únavě útočí díky obsahu látek z vinné révy i díky plodům černého bezu, které obsahují rovněž flavonoidy, ale také vitaminy skupiny A a B. Podporu krvetvorby nastartují i sušené plody ostružníku křovitého a v nich obsažené karotenoidy a vitamíny B a C.

Léčivá síla vinné révy

Vinná réva působí močopudně, snižuje kyselost žaludečních šťáv a kromě antioxidačních účinků ovlivňuje příznivě také tvorbu červených krvinek. Široké spektrum účinných složek modré révy pomáhá eliminovat mnohé zdravotní potíže.

To potvrzuje i MUDr. Mucha: "Největší předností vinné révy je vysoký obsah flavonoidů, které příznivě ovlivňují pružnost a propustnost cév, čímž zlepšují krevní oběh a přísun živin a energie do těla. Jako silný antioxidant tak vinná réva pomáhá v boji s civilizačními chorobami." 

Mezi účinné složky se řadí také železo a široké spektrum vitamínů skupiny B. Obsažený vitamín B6 přispívá k tvorbě červených krvinek a snížení únavy, vitamín B9 má příznivý vliv na krvetvorbu, vitamín B12 zase blahodárně ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Jako "bonus" zde působí vitamín C, který přispívá ke snížení únavy, podporuje imunitní systém a podporuje vstřebávání železa, nezbytného pro tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahnul jsem manželce... s tchyní!

Pozor, většina "čerstvých" ryb je rozmrazených

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

reklama
reklama
reklama