reklama

Pozor na nemoc od koček: Mění mozek i chování

"Kočičí nemoc" má děsivé nsáledky: od potratu, přes poškození plodu a slepotu až k rakovině. Infekci můžete chytit i bez kočky.

Foto: Thinkstock

"To je hezká kočička! Můžu si ji nechat?" Při návratu z prázdnin často podlehneme žadonění a přivezeme si domů kotě. Právě tato mláďata se nejčastěji nakazí toxoplazmózou a mohou ji pak přenést na lidi. Starší kočky a ty, které žijí v bytě, jsou "bezpečnější".

Nemoc roznáší parazit Toxoplasma gondii a probíhá zdánlivě bez příznaků. Jeho zárodky v sobě podle odborníků nosí každý třetí Čech. Většina lidí však vůbec netuší, že nezvaného nájemníka v mozku má. Náznaků lehké chřipky záhy po nakažení si ani nevšimneme, o to závažnější jsou následky.

Zmanipulovaný mozek

Těhotné ženy mohou potratit, jindy dojde ke zvětšení lymfatických uzlin nebo poruchám vidění. Nejzávažnější formou je toxoplazmóza vrozená (kongenitální), přenesená na plod z matky, která získá parazita v průběhu těhotenství. Nejrizikovější je infekce v prvním trimestru. 

Doporučujeme: Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu

Zákeřný prvok způsobuje také postižení centrální nervové soustavy, tzv. neurotoxoplazmózu. Poprask způsobil prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., profesor ekologie a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, když v Show Jana Krause mluvil o tom, jak nemoc mění mozek.

Vyšší riziko rakoviny

Přeprogramuje nervovou soustavu a zmanipuluje tak chování. Přiměje například myš, aby se nechala chytit kočkou, a stejně ovlivňuje nakažené lidi. Zpomalí reakce a zvýší tak nebezpečí úrazů i sebevražd. Nakažení muži jsou dominantnější a ochotnější porušovat společenské normy. Ženy zase bývají důvěřivější a mají sklony k rizikovému chování. Podle údajů které prof. Flegr shromáždil, hrozí lidem s latentní toxoplazmózou téměř  4x vyšší riziko autonehody (jako řidiči i chodci) než nenakaženým!

Změní také čichové vjemy a zřejmě také přetvoří rysy v obličeji. A ještě horší je, že jako mírné, ale celoživotní onemocnění silně zvyšuje riziko celé řady vážných chorob, například srdce, psychických onemocnění a nádorů, protože celkově snižuje imunitu.

Kdy hrozí potrat?

U žen je tato infekce nejvíc nebezpečná. Pokud se totiž nakazí během těhotenství, může to mít za následek poškození mozku a oční sítnice plodu nebo rovnou potrat. Zvýšené riziko platí pro ženy, které onemocní toxoplazmózou až při těhotenství. U těch, které ji prodělaly už předtím, není nebezpečí poškození plodu zdaleka tak vysoké. To lze ověřit pomocí laboratorního vyšetření.

Obávaná "kočičí nemoc" se ale k nám může dostat i jinak, takže vinit jen kočky by bylo nespravedlivé. Více než 70 % žen se nakazí tím, že sní maso, které nebylo dostatečně tepelně zpracované, nebo během práce se znečištěnou hlínou na zahrádce. Nebo když sníme nemytou zeleninu ze záhonku. 

Jak se nakazit?

Přenos může nastat i při vaření při kontaktu se syrovým infikovaným masem. Z tohoto hlediska je nebezpečné zejména maso králičí, skopové a zvěřina. Maso od drobných chovatelů je rizikovější.

Přečtěte si: Invaze parazitů v ČR: Jaké jsou příznaky?

Infekce se však může objevit i po pití kontaminované vody nebo nepasterizovaného mléka, zejména kozího.Největším rizikem pro děti jsou pískoviště. Mohou se tam totiž nacházet výkaly toulavých se koček.

Na co si dát pozor, abyste se toxoplazmou nenakazili:

  1. dostatečně tepelně zpracovávejte masné pokrmy.
  2. dodržujte základní hygienická pravidla, zejména v kuchyni.
  3. na zahradničení či na pískoviště noste rukavice.
  4. kočku chovejte raději uvnitř domu.
  5. zabraňte jí v lovení a nekrmte ji syrovým masem.
  6. po hlazení kočky si myjte ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR

Zbavte se křečových žil: Co je nejúčinnější?

Podívejte se, jak cvičit oči. Nebudete potřebovat brýle!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama