Pozor na masáže. Mohou vám i ublížit
Nabídky masáží visí doslova na každém sloupu, z masírování se stal dobrý byznys. Jenže neprofesionální postup spíš ublíží, než aby pomohl.
Koho bolí záda - a je nás většina - ten si rád dopřeje masáž. Nabídky visí doslova na každém sloupu, z masírování se stal dobrý byznys. Jenže neprofesionální postup vám může zničit (zbytky) zdraví!
"Musíme si uvědomit, že masér není pokaždé fyzioterapeut nebo lékař s vysokoškolským vzděláním. Masér je školený specialista, který prošel kurzy s různou dobou trvání," připomíná MUDr. Michaela Tomanová.
Odborníkem za dva dny?
Na internetu se například nabízejí kurzy pro "maséry, kosmetičky, pedikérky, zdravotníky i pro lidi, kteří chtějí pomoci sobě a svým blízkým". Trvají třeba jen pouhé dva dny (!), přesto absolventi dostanou certifikát. Podívali jste se pořádně, cože to má v rámečku na zdi vyvěšeno váš masér? Fakt je, že však žádný doklad o kvalifikaci vystavit nemusí - ale mít ano.
První a zásadní bod je, že masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav! V některých případech, zejména pokud člověk není zcela zdravý, může neprofesionální masáž ublížit. Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací.
Doporučujeme: Odpočiňte si od zimy: Nejlepší masáže v ČR
"Jde o případy, kdy pacient trpí zánětem žil, infekčním onemocněním, některými neurologickými onemocněními a kožními záněty. Masáž může ublížit při stavech po úrazech nebo operacích.Výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra věnujte velkou pozornost. Neodborně provedená procedura vám totiž může ublížit," varuje doktorka Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Kdy může neprofesionální masér ublížit
Problém nastane, když masér špatně odhadne stav klienta. Pokud třeba trpí osteoporózou, může při masáži dojít i ke zlomení kostí například žeber či obratlů. Při zánětu žil může masáží dojít ke zhoršení tohoto stavu až k trombóze. Problém může být u některých kožních onemocnění, kdy může dojít k jejich šíření po těle. Takových příkladů může být mnoho, záleží vždy na konkrétním pacientovi i typu prováděné masáže.
Nejlepší je, když vám maséra doporučí někdo důvěryhodný. "V každém případě si však nechte předložit certifikát maséra k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí. Nikdy se nenechte nutit do něčeho, co sami nechcete," doporučuje primářka Rehabilitačního ústavu.
Na co masáže pomáhají?
Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. "U většiny z nich dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti. Sportovní masáž pomáhá urychlit regeneraci svalů po zátěži a dosáhnout tak lepší svalové výkonnosti. Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také jejich intenzitou. Například dětskou masáž provádíme vždy jen jako jemné doteky a hlazení s možností použití masážního oleje určeného pro děti," uzavírá lékařka Michaela Tomanová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Chybí vám energie? Takhle dobijete baterky!
Problémy s erekcí jako zkouška vztahu?
Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!