reklama

Masáže miminek aneb Co dělá miminku dobře

Už jste vyzkoušeli miminkovskou masáž? Jemné a citlivé doteky nejenže jsou miminku příjemné, ale představují také důležitou formu komunikace. Je radost sledovat, jak se dítěti masáž líbí a jak na ni spontánně reaguje uvolněním a broukáním.

Foto: Isifa/Thinkstock

Už jste vyzkoušeli miminkovskou masáž? Jemné a citlivé doteky nejenže jsou miminku příjemné, ale představují také důležitou formu komunikace. Je radost sledovat, jak se dítěti masáž líbí a jak na ni spontánně reaguje uvolněním a broukáním.

Vaše jemné dotyky vyjadřují něhu a lásku. Miminko se masáží zklidní, uvolní, cítí se v bezpečí a milované. Nemějte proto strach dotýkat se novorozenců a začněte s nimi co nejdříve. Láskyplné doteky nastolí tělesnou i duševní pohodu děťátka a souznění s maminkou. Zpočátku si možná nebudete zcela jisti odezvou, ale už po pár dnech poznáte z doteku a mimiky dítěte, co mu je příjemné.

Jak začít s masáží u miminek?

Ve svém denním programu si najděte klidnou chvilku a z masírování udělejte pravidelný rituál. Ideální je to večer, kdy se dítě krásně uvolní a snáz usne. Ale pozor, masírovat byste neměli těsně před krmením ani hned po něm. Při masírování je dobré miminku tiše povídat nebo zpívat. Můžete také pustit relaxační hudbu - existují dokonce speciální kazety a cédéčka s hudbou určenou k masírování dětí.

Masáž trvá asi 15 minut a jsou to velice jemné dotyky. Masíruje se celé tělo miminka: nožičky, bříško, hrudník, ručičky, obličej a záda. K masáži se používají čisté rostlinné oleje, velice dobře děti snášejí třeba mandlový nebo meruňkový.

Podívejte se, jak taková masáž vypadá:

Ještě než začnete:

 • V místnosti by mělo být dostatečně teplo.
 • Umyjte si ruce a sundejte si prstýnky a náramky. Ujistěte se, že máte krátce a hladce zastřižené nehty.
 • Před masáží zahřejte v dlaních malé množství oleje
 • Věnujte pozornost reakcím miminka. Nedělejte nic, co je mu nepříjemné.
 • Všechny masážní pohyby opakujte v průměru třikrát.
 • Masírujte pomalu, jemně a v pravidelném rytmu. Soustřeďte se na klidné, jemné a plynulé pohyby.

Masáž dětí a kojenců od hlavy až k patě

Hlavička a obličej: Jemnými pohyby masírujte miminku hlavičku. Podložte miminku prsty hlavičku a jemným tahy pokračujte zezadu směrem k ouškům. Položte bříška prstů na čelíčko a pokračujte až ke spánkům. Obličej: Opisujte prsty kruh kolem očí miminka. Jemnými tahy masírujte nosík po stranách a tvářičky směrem k ouškům. Poté pokračujte krouživými pohyby kolem oušek a pusinky a přesuňte se od bradičky dolů ke krku. 

Ruce: Jednou rukou si přidržujte ručičku miminka a masírujte každý prstík zvlášť. Pokračujte jemným tlakem a krouživými pohyby na dlaních.

Hrudník: Začněte uprostřed hrudníku a tahy veďte podél žeber do stran. Dlouhými krouživými tahy ze středu do stran ve směru hodinových ručiček masírujte partie pod žebry. 

Masáž bříška: Nyní si miminko může užívat masáž bříška plynulými táhlými pohyby po směru hodinových ručiček. Tato masáž přinese úlevu miminkům, které trpí plynatostí a nadýmáním. 

Čtěte také: Největší omyly rodičů při péči o miminko

Masáž nohou: Pokračujte dlouhými tahy od žaludku, podél boků, přes nožičky až ke špičkám prstů. Promasírujte svaly nohou. Uchopte miminko za kotníčky a s úsměvem mu pokrčte nožičky směrem k bříšku a pohybujte jimi jako na kole. Uchopte jednu nožičku rukou a masírujte svaly chodidel malými krouživými pohyby. Pokračujte masáží jednotlivých prstíků u nohou.  

Celé tělíčko: Nyní hlaďte miminko jedním dlouhým tahem od hlavy až po špičky nohou a pokračujte od ramínek po špičky. Tak končí masáž vleže na zádíčkách. 

Zádíčka a zadeček: Opatrně otočte miminko na bříško. Jemnými tahy hlaďte miminko od ramen přes ruce až k prstíkům. Promasírujte svaly po pravé i levé straně páteře až k zadečku. Jemným tlakem prstů namasírujte svaly zadečku a pokračujte tahy od zadečku dolů až po špičky nohou.

Co masáží získáte? Nemá závratný efekt, bez kterého se zdraví našeho děťátka neobejde. Ale díky ní maminka plně využije možnost udělat pro miminko něco příjemného a prožije intimní rituál, vyčleněný z běžné rutiny dne, díky kterému se svým dítětem ještě víc sblíží.

zdroj: babyweb.cz, nivea.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete porodit chlapečka? Snídejte!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Manželství je zase v módě. Jak si ho ale udržet?

Co přináší masáž miminku?

 • potěšení
 • klidnější spánek
 • uvolnění napětí
 • odstranění případných poporodních traumat
 • prohloubení vztahu s maminkou
 • zvýšení imunity
 • podpora správného fyzického a psychického vývoje
 • rozvoj motoriky
 • zlepšení dýchání a krevního oběhu

Kdo masáže nabízí?

Anahita Praha, cena 1 050 Kč/3 lekce

Aperio Praha, cena 369 Kč

Mami centrum Brno, cena:  680 Kč/2 lekce

Centrum Lotos Ostrava, cena 600 Kč/2 lekce

V polské televizi podpořila LGBT: Nečekala jsem, že by to někoho mohlo stát místo | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama