reklama

Potíme se i v zimě. A bohužel páchneme

V tramvaji, v autobusu, při čekání na výtah - ještě než dorazíme do práce, zpotíme se v tlustých bundách a teplých kabátech hned několikrát. Podle toho to také vypadá: v zimě lidé páchnou potem víc než v létě.

Foto: Profimedia.cz

V tramvaji, v autobusu, při čekání na výtah - ještě než dorazíme do práce, zpotíme se v tlustých bundách a teplých kabátech hned několikrát. Podle toho to také vypadá: v zimě lidé páchnou potem víc než v létě.

K důvodům se přičítá, že v ČR se bundy a kabáty bez čistírny či praní nosí mnoho sezón - a také to, že se v chladném období mnoha lidem očividně nechce do sprchy nebo si umýt vlasy. A hlava pod čepicí, to je také "vůně"!

Pocení je normální, pach už ne

Pocení reguluje lidský organismus a chrání ho před přehřátím při tělesné námaze, při nepříjemných onemocněních, které jsou doprovázeny zvýšenou teplotou, nebo při stresových a emočně vypjatých situacích. A samozřejmě v horku - což nám je paradoxně i v zimě. Třeba v přetopených místnostech, po svařáčku nebo po tanci během plesové a večírkové sezóny.  

Potíme se však i v zimě, protože pocení je vlastně zároveň i vylučování odpadních látek z organismu. Pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu. Teprve vlivem bakterií dochází k jejímu rozkladu a ke vzniku nepříjemného pachu.

Potit se je naprosto přirozené, ale páchnout už ne. Aktivitu potních žláz řídí nervový a hormonální systém, takže jej vůlí nelze ovlivnit. Následky však ovlivnit můžeme.

Přečtěte si také: Šalvěj proti pocení

Na prvním místě je pečlivá hygiena a časté vyměňování oblečení - od trička a halenky přes sako (!!!) k svrchnímu ošacení, jako jsou právě bundy a kabáty. V dnešní době už je samozřejmostí používat i deodoranty a antiperspiranty, na což mnozí, hlavně muži, často zapomínají. Ale jen po umytí, jinak vzniká ještě "výbušnější" směs!

Pot umí ničit život

Existuje však také hyperhidróza, jednoduše nadměrné pocení, které trápí miliony lidí - v ČR je to asi jedno procento populace.

Tato diagnóza člověku způsobuje značné problémy v profesním i soukromém životě - takový člověk se samozřejmě stává nepříjemný pro své okolí. Kromě deodorantů existují tabletky i další postupy, jak zamezit nadměrnému pocení.

Injekce botulotoxinu - účinné, ale bohužel pouze dočasné řešení přináší úlevu zhruba na šest měsíců. Pak se musí zopakovat. Nevýhodou jsou vysoké finanční náklady, výhodou je šetrnost a časová nenáročnost. Do postiženého místa se aplikuje jen několik drobných injekčních vpichů. Pacient pak bez potíží pokračuje ve svém denním režimu, pojišťovna je nehradí.

Iontoforéza - účinkuje pouze u lokalizované formy. Speciálním přístrojem se do dlaní a plosek nohou pacienta přivádí slabý elektrický proud.

"Liposukce" podpaží - chirurgický výkon, kdy se odstraní potní žlázy v této lokalitě. Další možností je přerušení nervových vláken, která k potní žláze vedou.

Jak proti potu?

Nedávno vznikl nekomerční portál Protipotu.cz, jehož hlavním úkolem je přinést komplexní informace o pocení a boji proti jeho nepříjemným projevům. Informace zveřejněné na portálu využívají nejen lidé, které pocení trápí, ale také média přidávající se k boji proti hříšníkům zanedbávajícím základní hygienu.

Čtenáři si navíc v diskusích vzájemně radí. Třeba jak šetrně sdělit kolegyni, že nepěkně páchne, jak zamezit skvrnám od potu pod prsy nebo zda jsou operativní zákroky zmírňující pocení dobrou volbou. Můžete se také dočíst, že i silné pocení v podpaží mohou zakrýt vložky proti potu přilepené nenápadně na vnitřní stranu oděvu! 

Před pachem z pocení ochrání bambus

Velkým hitem posledních let jsou bambusová trička proti pocení. Bambus se chová tak, jak potřebujete: v létě chladí a v zimě zahřeje. Díky hladké a kulaté struktuře  vláken látka připomíná hedvábí, je měkká a nedráždí ani citlivou pokožku.

Zásadní výhodou funkčního bambusového oblečení jsou jeho antibakteriální vlastnosti, díky nimž je odolné vůči zápachu potu. Bambusové tričko tedy můžete nosit celý den a mít jistotu, že stále není cítit. Navíc dobře saje vlhkost a zároveň ji spolehlivě odvádí od těla. Pro muže je například ideální jako tričko pod košili. Je mnohem příjemnější než obyčejný nátělník nebo neforemné bavlněné tričko, navíc dobře odvádí pot a není cítit. K tomu dobře padne na tělo, pod košilí se nekrabatí, neškrábe a ta po něm pohodlně klouže. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pocení: Psychický problém, nebo zabere kosmetika?

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?

  

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama