reklama

Poruchy řeči? Poraďte se on-line s logopedkou!

Ptejte se  přední české logopedky, kdy jít k odborníkovi a jaké jsou možnosti řešení vad řeči.

Foto: Profimedia.cz

Nesprávná výslovnost obvykle neznamená jen problém s řečí. Ptejte se  přední české logopedky, kdy jít k odborníkovi a jaké jsou možnosti řešení.  

Začátek školního roku připomíná dětem i rodičům, co je důležité: Řeč patří mezi nejsložitější lidské činnosti, a vady řeči patří mezi nejčastější dětské vývojové poruchy. Jejich výskyt mezi dětmi stále roste a přinášejí často potíže s učením. Logopedie je však i pro dospělé!

Vady řeči přinášejí další problémy

Aby dítě bylo řeč schopno včas a spolehlivě řeč ovládnout, je zapotřebí správná výchova. Jak na to, o tom se můžete poradit v našem on-line rozhovoru s PaedDr. Ilonou Kejklíčkovou, Ph.D, z kliniky LOGO.

Z poruch řeči totiž mohou vyplynout problémy v komunikaci, horší zařazení do kolektivu, snížená sebedůvěra a další psychické obtíže, které mohou dítě provázet až do dospělosti.  

Doporučujeme: Šišlání, breptání, koktání: Jak se bránit vadám řeči?

První problémy s řečí lze diagnostikovat asi ve třech letech a nejvyšší čas je řešit nastává rok před začátkem školní docházky. Samozřejmě na nápravu není pozdě nikdy, ale čím dříve se začne, tím lépe. Přesto však logoped může pomoci i dospívajícím nebo dospělým.

Obraťte se na odborníka

Opožděný vývoj řeči je zpravidla ovlivněn genetickými faktory. Může však být způsoben i závažnějšími problémy: vadami sluchu, mluvidel, nedostatečnými rozumovými schopnostmi či poruchou centrálního nervového systému. Ke každé takové vadě je nutné přistupovat jednotlivě. Přestože se často nejedná o velký problém, vždy je lepší vyhledat pomoc odborníka..

Náš tip: Básničky na mytí rukou, písničky proti šišlání...

V dnešním rozhovoru se můžete ptát doktorky Kejklíčkové, jak řešit potíže s mluvením doma, ale i kdy, jak a proč se obrátit na odborníka - logopeda. On-line rozhovor začne dnes, tj. ve čtvrtek 5. září v 11 hodin a potrvá přibližně 60 minut.

Ptejte se on-line

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou ve vyhrazeném  časovém limitu. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře.

Proto se, prosím, pomocí tlačítka "všechny položené dotazy" dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

PaedDr. Ilona Kejklíčková, Ph.D

Klinická logopedka, soudní znalec ve zdravotnictví - klinické logopedii.

Ve své praxi se zaměřuje na problematiku těžkých poruch komunikace, a hlavně terapii koktavosti. Přednáší na světových kongresech, je autorkou moderní léčby koktavosti, kterou školí i americké studenty z Western Carolina univerzity v USA. Založila logopedickou kliniku LOGO, která je akreditovaným pracovištěm v ČR. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šlape si na jazyk? Rychle k logopedovi!

Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama