reklama

Básničky na mytí rukou, písničky proti šišlání...

Básničky, které dítěti pomohou správně si umýt ruce. Zábavné písničky, díky kterým se děti naučí správně vyslovovat i těžké hlásky. Takové jsou fígly zkušených maminek.

Foto: Isifa/Thinkstock

Básničky, které dítěti pomohou správně si umýt ruce. Zábavné písničky, díky kterým se děti naučí správně vyslovovat i těžké hlásky. Takové jsou fígly zkušených maminek.

Básničky, písničky a rýmovačky doprovázejí děti od narození. Maminky je používají zcela přirozeně a podvědomě, má to však i velký a důležitý důvod odborný. Veršované slovo zdůrazňuje přirozený rytmus českého jazyka, kladený na první slabiku, učí dítě správně dýchat a vyslovovat a lépe si pamatovat. Prostě ideální pedagogický prostředek. Ostatně tímto směrem, respektováním přirozené dynamiky jazyka namísto nepřirozeného slabikování, se ubírají i nejnovější úspěšné metody, jak naučit děti číst.

Metodika Sfumato: Konec dyslektiků v Čechách! Více se dozvíte ZDE >>

"Forma písničky nebo básničky je skvělá pro nenásilné a přitom velice účinné procvičování jednotlivých problematických hlásek, výrazně napomáhá k fixaci správných mluvních návyků a zároveň děti přirozeně učí rytmizaci řeči," konstatuje Iva Krčmářová, provozovatelka ambulance klinické logopedie.

Jak zpestřit velkou nudu

Dodržování hygieny představuje základní způsob prevence šíření infekčních nemocí. Naučit ovšem dítě mýt si ruce vůbec není snadné: té nudné práce navíc - dojít k umyvadlu, namixovat vodu, použít mýdlo, dlouho se mydlit... Není divu, že se tomu děti vyhýbají, jak jen mohou. Motivovat je můžete básničkami Zdenky Markové:

To jsou prsty, to jsou dlaně,
mýdlo s vodou patří na ně.
A po mýdle dobré jídlo,
a po jídle zase mýdlo.

Umyvadlo jen se třpytí,
Ukaž, jak se umíš mýti.
Ať se v něm tvé ručičky,
lesknou jak dvě rybičky.

Nešišlej!

Pro děti trpící vadou řeči, ale i pro ty, kterým se třeba jen hůř vyslovuje R a Ř nebo sykavky, vydala hudební skladatelka a textařka Amálka Třebická album Nešišlej! Nese podtitulek Logopedické písničky pro odvážné děti a jejich rodiče. Každý text v něm se zaměřuje na jedno problematické písmenko. Tím, že dítě zpívá písničku, procvičuje hlásku tak dlouho, než ji zvládne. Texty jsou veselé a milé, takže logopedii procvičuje zábavnou a nenásilnou formou. Nabízíme z nich malou ukázku:

zdroj: Pohybové hry do tříd a družin, Grada 2005, hudebniknihovna.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: nejlepší reklamy s dětmi - skvěle se pobavíte

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Rebarbora klame tělem. Může škodit ledvinám

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama