reklama

Pocení: Psychický problém, nebo zabere kosmetika?

Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo - lidské tělo se přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. Jenže nám vadí.... Co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo - lidské tělo se přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. Jenže nám vadí.... Co s tím?

Intenzivní pocení s sebou kromě nutnosti časté výměny oblečení a sprchování přináší i řadu dalších negativních dopadů.. Doprovází mnoho psychických stavů i zdravotních obtíží, typické bývá například při menopauze.

Nikdo nechce být "smraďoch"

„Pocení patří spolu s nechtěným zčervenáním mezi řadu málo ovladatelných vegetativních reakcí, které však jsou úzce spojeny s hodnocením. Kdo je neovládá, bývá považován za  méněcenného, v tomto případě za „smraďocha"," říká psycholog PhDr. Jeroným Klimeš.

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální.

Z čeho to máte?

Nadměrné pocení - primární hyperhidróza vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny - podle statistických odhadů trápí asi 1 % populace," přpomíná dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová

Stejný problém však může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.

„Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu," říká doktorka Fajkošová. 

Pot nepáchne

Pocením více trpí muži, pomoc však častěji vyhledávají ženy. Pocení obecně zvyšují kořeněná jídla, konzumace nikotinu a alkoholu.

Pot sám o sobě nesmrdí. Zápach způsobují až baktérie, které pot rozkládají. Částečně lze zápach omezit použitím vhodných přípravků (dezinfekce, deodoranty, antiperspiranty). Nejčastější je omezení potu antiperspiranty s 12 - 20procentním obsahem chloridu hlinitého. Po aplikaci přímo na postiženou oblast kůže dočasně blokují činnost potních žláz. Jedním z nejúčinnějších prostředků je antiperspirant Driclor.

Obsahuje látky zmírňující pocení, čímž také zabraňuje vzniku tělesného pachu. Potní žlázy se nejprve mechanicky uzavřou, tím mohou snížit tvorbu potu. Přebytečná voda v těle nezůstává, pouze se vyloučí jinou cestou. Přípravek v žádném případě neslouží k léčbě nadměrného pocení.

Pocení se dá léčit

Pokud je nutná léčba, pak se nejedná o nic příjemného.  Jde například o iontoforézu, při níž pacient používá přístroj na baterie, kterým si přivádí do rukou, nohou a podpaží elektrický proud nízkého napětí, což zamezuje tvorbě potu. Pomáhají také botulotoxinové injekce, které zaberou za 2 - 3 dny a efekt vydrží cca půl roku.

chirurgickému zákroku se přistupuje až když veškerá jiná léčba selže. Je to totiž nejsložitější a nejrizikovější zákrok. Existují dvě možnosti operace.

První je odstranění potních žláz, což je jakási liposukce podpaží, která je velmi bolestivá. Druhou možností je odstranění nervu, který přenáší do mozku signál o tvorbě potu endoskopická transtorakální sympatektomie. 

Psychický problém?

„Bohužel pocení je též součástí stresové reakce, takže se spontánně objevuje při námaze, emocionálním vzrušení, strachu, radosti ap. Je třeba též upozornit, že nadměrné pocení může být příznak jak běžné infekce, tak i závažných onkologických onemocnění. Nadměrné pocení, zejména v kombinaci s velkou únavou, je proto nutné konzultovat nejen s psychologem, ale především s lékaři. S psychologem je třeba konzultovat pocení, pokud na ně člověk myslí tolik, až ho to začíná omezovat v hlavních aktivitách. Například pokud místo na prezentaci myslí víc na to, že se bude potit, že si někdo všimne, že má mokrou košili v podpaží ap. Stejně tak je třeba řešit, pokud se kvůli němu vyhýbá navazování obchodních kontaktů či má problémy se seznamováním. Naštěstí na každou špatnou zprávu je alespoň jedna dobrá.  Podobně známe psychohygienické techniky, které snižují trému, jež provází stresové situace," doplňuje PhDr. Jeroným Klimeš.

reklama
reklama
reklama