reklama

Jak květiny ovlivňují psychiku: Radši je snězte!

Květiny? Obyčejné květiny? Ano, právě ony nám mohou výrazným způsobem pomoci upevnit nebo i znovu získat zdraví. A nemusí to být žádné speciální léčivky. Stačí ty, co kolem nás kvetou venku nebo i na okenním parapetu.

Foto: Profimedia.cz

Květiny? Obyčejné květiny? Ano, právě ony nám mohou výrazným způsobem pomoci upevnit nebo i znovu získat zdraví. A nemusí to být žádné speciální léčivky. Stačí ty, co kolem nás kvetou venku nebo i na okenním parapetu.

Chlorofyl, základní součást zelených rostlin, umí léčit. Svým složením se nápadně podobá hemoglobinu, červenému krevnímu barvivu. Jen s tím zásadním rozdílem, že v centru molekuly hemoglobinu je dvojmocné železo, kdežto v centru molekuly chlorofylu je dvojmocný hořčík.

Snězte něco z trávníku!

Když dojde k zahřátí chlorofylu, nebo pokud se ocitne v kyselém prostředí, rozkládá se. Z centra molekuly chlorofylu se uvolňuje hořčík a váže se na vodík. Tak tělo může získat tento stopový prvek ve formě, kterou je schopné skutečně využít.

Nedostatek hořčíku se u člověka projevuje bolestmi a křečemi v lýtkách, bolestmi hlavy, nervozitou a poruchami spánku. Pravidelné podávání chlorofylu zvyšuje imunitu organizmu a pomáhá ničit viry a bakterie. Větší dávky chlorofylu napomáhají k rychlejšímu hojení kožních zánětů a zvyšují odolnost při nachlazení a dodávají energii svalovým buňkám, potažmo i našemu srdci

Právě teď na jaře si klidně snězte něco z trávníku - mladé kopřivy nebo pampeliškové listí ve formě salátu. Sedmikrásky, macešky i další okrasné květiny jsou rovněž zdravou lahůdkou, která dodá punc výjimečnosti masovým i zeleninovým pokrmům.

Výhled do zeleně...

Květiny a jejich barvy nebo péče o ně nám také mohou pomoci při relaxaci.Uvolňují napětí a zpříjemňují prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme. Jejich vůně okouzluje naše smysly a jejich krása uklidňuje naši mysl. Kromě toho mají rostliny také podstatný vliv na psychiku lidí.

Již samotný pohled na rostliny pozitivně ovlivňuje náladu, přispívá k duševní pohodě a vyrovnává negativní působení přetechnizovaného světa. Svou uklidňující zelenou barvou vytváří příjemné a pohodové klima v interiérech i exteriérech. Některým lidem květina může pomáhat v těžkých životních situacích, kdy slouží jako posluchač či ochránce.

Mazlíte se s fíkusem?

Mají například záhadný a nezanedbatelný vliv na city. Lidé, kteří mají rádi květiny a pěstují je doma, vykazují podobné rysy v chování a prožívání. Objevuje se u nich vyšší míra emoční inteligence než u těch, kteří květiny nepěstují. Informace z okolního světa jsou zvyklí vnímat více na základě emočních zážitků a prožitků, než na základě rozumových úvah a následných myšlenkových konstruktů. V neposlední řadě vykazují větší míru empatie a velmi často je u nich pozorována silná potřeba o někoho se starat a tímto způsobem být užiteční.

Může květina pomáhat?

Květiny je možné použít k léčení emočních bloků u dětí i dospělých, které vznikly velkým duševním traumatem nebo velkou životní změnou a projevují se neschopností projevovat city druhým lidem, z důvodu strachu z opětovného zranění a ublížení. V takovém případě lze květinu využít jako bezpečný objekt pro přijímání emočního zájmu ze strany zablokovaného klienta bez případných možných emočních rizik.

Květiny lze využít i jako součást terapie při depresích, kdy se mohou stát jediným důvodem, proč nemocný vstane ráno z postele s vědomím, že je někde potřebný a že bez jeho péče květina nepřežije, což má pro něho pozitivní přínos.

Harmonické prostředí ?

Květiny mohou sloužit jako harmonizátor prostředí, mohou zmírňovat dopady elektronegativních vibrací z elektrických přístrojů, pomáhat čistit vzduch v místnosti a tlumit dopady geopatogenních zón. Živé čističky zlikvidují například kouř z cigaret - najděte si, které rostliny fungují nejlépe!

K těmto účelům je vhodné volit zejména květiny s kulatými tvary, bez ostnů a s co nejmenším obsahem alkaloidů. O případném přesném rozmístění a konkrétním výběru květin do obývacích prostor je dobré požádat odborníka, který se specializuje na techniku Feng Shui, která se zabývá celkovou energetickou harmonií všech obývaných prostor.

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama