reklama

Jak květiny ovlivňují psychiku: Radši je snězte!

Květiny? Obyčejné květiny? Ano, právě ony nám mohou výrazným způsobem pomoci upevnit nebo i znovu získat zdraví. A nemusí to být žádné speciální léčivky. Stačí ty, co kolem nás kvetou venku nebo i na okenním parapetu.

Foto: Profimedia.cz

Květiny? Obyčejné květiny? Ano, právě ony nám mohou výrazným způsobem pomoci upevnit nebo i znovu získat zdraví. A nemusí to být žádné speciální léčivky. Stačí ty, co kolem nás kvetou venku nebo i na okenním parapetu.

Chlorofyl, základní součást zelených rostlin, umí léčit. Svým složením se nápadně podobá hemoglobinu, červenému krevnímu barvivu. Jen s tím zásadním rozdílem, že v centru molekuly hemoglobinu je dvojmocné železo, kdežto v centru molekuly chlorofylu je dvojmocný hořčík.

Snězte něco z trávníku!

Když dojde k zahřátí chlorofylu, nebo pokud se ocitne v kyselém prostředí, rozkládá se. Z centra molekuly chlorofylu se uvolňuje hořčík a váže se na vodík. Tak tělo může získat tento stopový prvek ve formě, kterou je schopné skutečně využít.

Nedostatek hořčíku se u člověka projevuje bolestmi a křečemi v lýtkách, bolestmi hlavy, nervozitou a poruchami spánku. Pravidelné podávání chlorofylu zvyšuje imunitu organizmu a pomáhá ničit viry a bakterie. Větší dávky chlorofylu napomáhají k rychlejšímu hojení kožních zánětů a zvyšují odolnost při nachlazení a dodávají energii svalovým buňkám, potažmo i našemu srdci

Právě teď na jaře si klidně snězte něco z trávníku - mladé kopřivy nebo pampeliškové listí ve formě salátu. Sedmikrásky, macešky i další okrasné květiny jsou rovněž zdravou lahůdkou, která dodá punc výjimečnosti masovým i zeleninovým pokrmům.

Výhled do zeleně...

Květiny a jejich barvy nebo péče o ně nám také mohou pomoci při relaxaci.Uvolňují napětí a zpříjemňují prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme. Jejich vůně okouzluje naše smysly a jejich krása uklidňuje naši mysl. Kromě toho mají rostliny také podstatný vliv na psychiku lidí.

Již samotný pohled na rostliny pozitivně ovlivňuje náladu, přispívá k duševní pohodě a vyrovnává negativní působení přetechnizovaného světa. Svou uklidňující zelenou barvou vytváří příjemné a pohodové klima v interiérech i exteriérech. Některým lidem květina může pomáhat v těžkých životních situacích, kdy slouží jako posluchač či ochránce.

Mazlíte se s fíkusem?

Mají například záhadný a nezanedbatelný vliv na city. Lidé, kteří mají rádi květiny a pěstují je doma, vykazují podobné rysy v chování a prožívání. Objevuje se u nich vyšší míra emoční inteligence než u těch, kteří květiny nepěstují. Informace z okolního světa jsou zvyklí vnímat více na základě emočních zážitků a prožitků, než na základě rozumových úvah a následných myšlenkových konstruktů. V neposlední řadě vykazují větší míru empatie a velmi často je u nich pozorována silná potřeba o někoho se starat a tímto způsobem být užiteční.

Může květina pomáhat?

Květiny je možné použít k léčení emočních bloků u dětí i dospělých, které vznikly velkým duševním traumatem nebo velkou životní změnou a projevují se neschopností projevovat city druhým lidem, z důvodu strachu z opětovného zranění a ublížení. V takovém případě lze květinu využít jako bezpečný objekt pro přijímání emočního zájmu ze strany zablokovaného klienta bez případných možných emočních rizik.

Květiny lze využít i jako součást terapie při depresích, kdy se mohou stát jediným důvodem, proč nemocný vstane ráno z postele s vědomím, že je někde potřebný a že bez jeho péče květina nepřežije, což má pro něho pozitivní přínos.

Harmonické prostředí ?

Květiny mohou sloužit jako harmonizátor prostředí, mohou zmírňovat dopady elektronegativních vibrací z elektrických přístrojů, pomáhat čistit vzduch v místnosti a tlumit dopady geopatogenních zón. Živé čističky zlikvidují například kouř z cigaret - najděte si, které rostliny fungují nejlépe!

K těmto účelům je vhodné volit zejména květiny s kulatými tvary, bez ostnů a s co nejmenším obsahem alkaloidů. O případném přesném rozmístění a konkrétním výběru květin do obývacích prostor je dobré požádat odborníka, který se specializuje na techniku Feng Shui, která se zabývá celkovou energetickou harmonií všech obývaných prostor.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama