reklama

Jak přírodně nahradit hormony?

Až 80 % žen obtěžuje tzv. klimakterický syndrom. V těle cosi končí a nastalé změny mohou mít dopad nejen na psychickou pohodu, ale také na fyzické zdraví žen.

Foto: Profimedia.cz

Až 80 % žen obtěžuje tzv. klimakterický syndrom. V těle cosi končí a nastalé změny mohou mít dopad nejen na psychickou pohodu, ale také na fyzické zdraví žen.

Ženy v přechodu mají často poruchy spánku a bolesti kloubů, ale psychické problémy:  stavy úzkosti, nervozitu a deprese. Časté jsou i potíže při pohlavním styku, opakované výtoky a občas se dostaví inkontinence. Tu způsobuje ochabnutí sliznic vaziva močového systému.

Pozor na riziko

Po poradě s lékařem může být ženě předepsána hormonální substituční terapie (HRT), která chybějící látky doplní. Uvedené přípravky  mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém a zpomalují proces aterosklerózy.

Dlouhodobé užívání však s sebou ale nese nebezpečí nežádoucích účinků, dokonce včetně zvýšeného rizika vzniku rakoviny prsu a děložní sliznice.

Alternativu, jak nedostatek vlastních hormonů nahradit a zmírnit tak příznaky menopauzy, lze najít v přírodě.  Odedávna ženy využívaly rostliny a byliny, které jim pomáhaly zvládnout návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy, leckdy i závratě. 

Nepříjemné i nebezpečné

A to už jsme se dostali od klimakterických nepříjemností přímo ke zdravotním rizikům přechodu. Hormonální změny přinášejí často rovněž metabolický syndrom, spojený s obezitou, vysokým krevním tlakem, stoupá při nich riziko onemocnění srdce a cév, infarktu, mozkové příhody a z důvodu řídnutí kostí nebezpečí zlomenin.

"Pohlavní hormony, zejména estrogeny, totiž doposud ženu chránily. Zpomalovaly proces ukládání cholesterolu do cévní stěny a příznivě ovlivňovaly metabolismus kostní tkáně," vysvětluje MUDr. Miloslav Černý, CSc., bývalý odborný asistent Gynekologicko-porodnické kliniky Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy, autor řady odborných publikací.

Pomáhají a chrání

Bezpečná náhrada hormonů je založena na konzumaci polyfenolů, které se vyskytují v rostlinách, v zelenině, zeleném čaji nebo hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů. 
 
Přírodní látky extrahované z takových rostlin mají klinicky ověřený účinek a příznivý vliv na organizmus, takže nejen pomáhají zvládnout nepříjemné příznaky klimakteria, ale zároveň chrání zdraví.

Nejznámějšími a zároveň neúčinnějšími bojovníky z rostlinné říše proti kilmakterickým změnám jsou:

* červený jetel, který je nejbohatším rostlinným zdrojem estrogenu a pomáhá od návalů horka, pocení nebo poruch spánku,

* sója preventivně působí proti karcinomu prsu a jako kardiovaskulární prevence,

* kanadská brusinka, která skvěle působí proti inkontinenci a zároveň přispívá k vylepšení psychické rovnováhy,

* drmek čínský je v Čechách jako doma, roste v každém koutě, ulevuje od návalů horka a pocení,

* andělika lékařská odstraňuje návaly horkosti a další klimakterické příznaky a mj. pomáhá proti vysušení poševní sliznice.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama