reklama

Po vedrech mráz: Jak nám pomůže minus 160 stupňů Celsia

Vedra jsme už užili dost. Co takhle zkusit změnu: extrémní chlad? Nemusíte čekat na zimu, kryoterapie pomáhá už teď.

Foto: Thinkstock

Vedra jsme už užili dost. Co takhle zkusit pro změnu opačný extrém? Mráz, který přichází z kryokomory, příznivě ovlivňuje tělesné i psychické problémy, snižuje bolest a navíc působí proti celulitidě

Extrémní chlad. Ticho. Pomalý pohyb. Mělké nádechy. Chrániče rukou, rouška a pevné boty. Tak vypadá kryoterapie - léčba extrémním chladem. Mráz podněcuje celou řadu fyziologických mechanismů od omezení bolesti přes protizánětlivý účinek až po relaxaci. Její účinky tak působí ve velmi širokém okruhu oblastí.

Hlavně být v suchu

Před zahájením samotné terapie chladem je třeba dodržet několik základních bezpečnostních pravidel. Jediným oděvem pro vstup do předkomory terapeutického boxu budou suché plavky či spodní prádlo, ochrana na ruce a chodidla a rouška na ústa.

"Nutné je, aby byli účastníci celotělové kryoterapie zcela suší - a to jak jejich oděv, tak i vlasy a pokožka. Ta nesmí být natřena žádnými krémy ani mastmi, které by ji mohly v kontaktu s extrémním chladem poranit," upozorňuje dermatolog MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty.

Doporučujeme: Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

Je třeba také sundat kontaktní čočky i brýle, šperky či třeba naslouchadlo. Během procedury v komoře nesmí být žádné předměty, které by mohly přijít do kontaktu s nechráněnou kůží. Účastníci musí před vstupem do komory minimalizovat pohybovou činnost a zklidnit tep. Specialista pak změří účastníkům tlak, který před akcí nesmí překročit hodnotu 160/90, a terapii odstartuje.

Až do minus 160

Kryoterapie se nejčastěji provádí ve speciálních boxech - kryokomorách. Ty jsou zpravidla složeny ze dvou samostatných místností, přičemž nejdříve se vstupuje do takzvané předkomory.

"Předkomora se vyznačuje teplotou v hodnotě -50 stupňů Celsia a při terapii je zde třeba vydržet asi 40 sekund. Bezprostředně poté již následuje vstup do samotné terapeutické komory, kde je již teplota nastavena v hodnotách od minus 110 až do minus 160 stupňů Celsia. Terapie v této části boxu pak probíhá v délce od  jedné do tří minut,"  přibližuje průběh procedury Jaroslava Němcová z Aqualandu Moravia, který léčbu extrémním chladem nabízí.

Nazí na mrazu

Po celou dobu jsou účastníci přes prosklený box ve vizuálním kontaktu se specialistou, který je informuje o průběhu a čase. Lidé se zde mohou procedury zúčastnit i jako skupinka a za jednu terapii chladem zaplatí 390 korun za osobu. Že si neumíte si představit stát v takto nízkých teplotách téměř úplně nazí? Skutečně to však jde. Tajemstvím je vzduch v komoře ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je totiž tak suchý, že i v minus 110° C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelné.

Po třech minutách je procedura v boxu ukončena. Účastníci vystoupí z komory a aklimatizují se. Jejich pokožka zpravidla reaguje na terapii začervenáním a tělem se rozlévá pocit příjemného tepla. Po krátké chvíli by se měli účastníci začít aktivně pohybovat, k čemuž by mělo mít zařízení k dispozici například rotopedy.

Pomoc při celulitidě i po operaci

Léčbu mrazem si oblíbili aktivní sportovci a vyznavači fitness života. "Nejčerstvější výsledky výzkumu účinků kryoterapie v oblasti sportu hovoří o tom, že se jedná o velice efektivní metodu, kterou se dá zvýšit výdrž i síla. Zároveň je považována za jeden z nejrychlejších způsobů regenerace, čehož se dá skvěle využít zejména po náročných sportovních aktivitách, závodech a podobně. V poslední době se také mluví o jejím pozitivním dopadu při rekonvalescenci po úrazech a zejména při potížích s klouby a páteří," potvrzuje Jana Havrdová ze Svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Přečtěte si: Polárium, aneb sauna naruby

Kromě sportovců a aktivně žijících lidí je kryoterapie vhodná také pro osoby s chronickým únavovým syndromem, s oslabenou imunitou, psychickými depresemi, celulitidou, nadváhou, trpící migrénami či astmatem, pro jedince s roztroušenou sklerózou nebo třeba pro ty, kteří chtějí zlepšit hojení jizev.

Už staří Římané...

Chladová terapie však není žádnou novinkou. Byla lidmi využívána již v hluboké historii. Princip ledu a studených obkladů se na poranění využíval již v antickém Římě či starém Egyptě. Ledové celotělové zábaly úspěšně propagoval v 19. století také proslulý léčitel Vincenz Priessnitz z Jesenicka.

Přesto existují lidé, pro které se jinak všestranná kryoterapie nehodí. Jsou to zejména osoby pod vlivem alkoholu či drog, lidé trpící klaustrofobií, těžkou alergií na chlad, extrémně vysokým nebo neléčeným krevním tlakem, jedinci s akutním onemocněním srdce nebo pro ty, kteří prodělali v posledním půl roce závažnou chorobu. Ačkoli se nikdy neprokázalo, že by terapie byla nevhodná pro těhotné ženy, přesto se z důvodu maximální opatrnosti a prevence od třetího měsíce nedoporučuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klouby a počasí: Vědci už vědí, proč při změně víc bolí

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama