reklama

Ploché nohy: Prevence, léčba a cviky

Chůze je nejdůležitější pohybovou aktivitou pro zdraví člověka. Co ale dělat, když zjistíme, že máme ploché nohy? Prevence, léčba a cviky.

Foto: ISIFA/Thikstock

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšnou pohybovou aktivitu pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy nebo jen na nákup. Chodidlo tlumí nárazy celého těla a chrání tak vnitřní orgány, dokonce i mozek. Co dělat, když je s došlápnutím něco v nepořádku?

Vlivem špatného vývoje, nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny.

Jak poznáte plochou nohu?

"Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů," napsal kdysi Leonardo da Vinci. A není tedy divu, že chybnou stavbou nohy, trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Nejedná se jen o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Problém vám diagnostikují na ortopedii pomoci plantoskopu (otisk na bílém papíře) nebo plantografu. Vy sami si však všímejte těchto varovných příznaků:

 • nadměrná unavenost po delší chůzi
 • otoky
 • pocit těžkých lýtek
 • pálení
 • trnutí nohou
 • bolest zad
 • pocit chladu
 • bolesti nožní klenby od paty až do prstů
 • otlaky na plosce
 • častější výskyt "kuřích ok" 

Z funkčního hlediska není až tak důležité, jak moc máte plochou nohu a nakolik otisk vypovídá o problému, ale je podstatné, zda se klenba propadá i během chůze, nebo naopak drží.

Náš tip: Pozor na citlivé nožky batolat: Jak je správně obouvat?

Příčiny vzniku:

 1. Vzniká vadným vývojem, kdy se jedná o vrozenou plochost.
 2. Nedokonalá péče o nohy v době dospívání.
 3. Nevhodné obouvání zafixuje vazy a svaly do špatné pozice.
 4. Vysoká zátěž (obezita, špatně zaměstnání).
 5. Problémy nastanou i při rychlém růstu.
 6. Přetěžování při závodním sportu.
 7. Poúrazový stav, kdy se zlomí patní kosti, nárt nebo záprstní kůstky.

Vhodná prevence

Hygiena: Samozřejmostí je každodenní péče o nohy. Koupejte se ve vaně s léčivou solí, masírujte si chodidla, natírejte chladivým gelem. Tvrdší kůži nezapomeňte odstranit pemzou, zamezíte tak zbytečným otlakům, které nohu v botě deformují.

Obuv: Mezi největší hrozbu patří vysoké podpatky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a posouváte těžiště z paty na přední část, tím dochází k poklesu klenby. Je třeba nosit dostatečně prostornou, ohebnou a pevnou obuv s úměrně vysokým podpatkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jistí správným tvarem, pořiďte si ortopedické vložky.

Čtěte také: Připravte nohy na jaro: nové boty, peeling a ďolíčky

Hmotnost: První věc, která má vliv na vznik plochých nohou. Při vysoké nadváze se také domluvte s odborníky, jaký sport můžete provozovat, abyste si naopak neublížili ještě mnohem více. Vždy vám odborník jako první poradí, kroky odlehčit redukcí váhy.

Správná chůze: Vnímejte každý krok. Jak se chodidlo dotýká podložky a zkuste si kontrolovat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abychom váhu přenášeli na vnější část.

Cvičení: V neposlední řadě nezapomínejte ani na cvičení. Vaše nohy vás budou milovat, pokud budete chodit naboso v nerovném terénu, na trávě, písku, ale ne na tvrdé podlaze.

7 cviků, které zvládnete i doma!

Cvičení provádějte pravidelně a soustředěně. Pokud si netroufnete, můžete si zajít třeba na masáž nebo na konzultace k fyzioterapeutovi.

 1. Posaďte se a začněte kroužit nohama v kotníku směrem dovnitř  a ven. Snažte se oběma současně, pak střídavě.
 2. Druhý cvik je trochu náročný i na břišní svalstvo. Sepněte nohy ploskama (kolena od sebe) a přitahujte kotníky k tělu, aniž byste chodidla oddělily od sebe.
 3. Ve stoje udělejte výpon na špičky současně oběma nohama a opakujte.
 4. Střídejte postavení na špičky a na paty.
 5. Výborně funguje válení míčku (může být hladký nebo masážní). Hezky ho posouvejte chodidly dopředu a dozadu.
 6. Připravte si na zem papír a posaďte se k němu. Uchopte tužku palcem a ostatními prsty a snažte se nakreslit nějaký obrázek.
 7. Poslední cvik je s utěrkou. Posaďte se na židli a před nohy rozložte utěrku. Nejprve se ji snažte uchopit prsty a zvednout. Dobře bude fungovat i pokus o srolování do válečku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pěkné nohy na léto. Bez plísní a kuřích ok. Jak na to?

Co by muži u porodu rozhodně neměli říkat

Jak správně grilovat? Odpovídají vyhlášení šéfkuchaři!

 

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama