reklama

Pozor na citlivé nožky batolat: Jak je správně obouvat?

Správnou péči o nohy často podceňují dospělí u sebe, natož u svých potomků. Přitom právě pružné, rychle rostoucí dětské kosti potřebují kvalitní botičky. Jak je vybrat?

Obouvání
Obouvání | Foto: Profimedia.cz

Správnou péči o nohy často podceňují dospělí u sebe, natož u svých potomků. Přitom právě pružné, rychle rostoucí dětské kosti potřebují kvalitní botičky. Jak je vybrat?

Nabízíme desatero šikovných zásad, které vám pomohou s výběrem bot. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a naopak co zvolit, aby se nožka vašeho prcka cítila v botě jako v pokojíčku?

  1. Dejte noze dostatečný prostor v obuvi, hlavně v její prstové části. Vnitřní tvar obuvi včetně vložky by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Obuv má mít prostornou, kulatou špičku, ve které se bude noha cítit pohodlně a komfortně. Naprosto nevhodný je špičatý tvar, který podporuje deformity prstů.
  2. Dbejte na ohebnost obuvi. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, tedy v oblasti prstních kloubů, musí být obuv co nejohebnější. Příliš tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může působit zdravotní problémy. Při výběru obuvi zpravidla můžete vycházet z faktu, že čím je podešev silnější, tím je obvykle obuv tužší. Takže bota na vysoké podešvi nebude tou nejlepší volbou.
  3. Zvolte úměrnou výšku podpatku. Vhodná účelovost a výška podpatku se volí podle věku a pohlaví. U pánské obuvi by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 - 40 mm. Dětská obuv má mít podpatky do 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající je hranice 25 mm.
  4. Vyberte pevný a dostatečně dlouhý opatek - vnitřní dílec v patní části svršku obuvi. Důležitá je fixace nohy v botě, kde nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Pro obuv uzavřených střihů, zvláště veškerou obuv dětskou, sportovní, pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek. Zároveň by na patu neměl příliš tlačit, ani z ní při chůzi klouzat.
  5. Zkontrolujte postavení patní části obuvi - nejpohodlnější pro paty je obuv, která je kolmá k podložce nebo jen mírně vybočená. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Pokud vbočené postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby, může vést ke vzniku ploché nohy.
  6. Svršek obuvi má být správně anatomicky modelovaný. Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje vhodný střih svršku, neboť ten drží pevně nohu proti opatku a brání jejímu posunu. Pro malé děti a dospělé se zdravotními potížemi nohou je vhodná obuv na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Malým dětem se nedoporučují lodičkové a mokasínové střihy.
  7. Zvolte vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti. Z pohledu komfortu a příznivého mikroklimatu vyberte obuv vyrobenou z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Také se lépe přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.
  8. Pozorně čtěte údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi. Zákon o ochraně spotřebitele stanovuje povinnost označovat obuv v prodejnách údaji o materiálech použitých v hlavních částech obuvi, ať už obrázkovými symboly - piktogramy -, nebo popisem. Ty vám pomohou při výběru.
  9. Dejte přednost obuvi s tlumicími vlastnostmi. Nohy trpí neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt či dlažbu - to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevenci představuje mimo jiné kvalitní podešev s dobrými tlumicími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.
  10. Dobře važte. Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejmenší. Podle provedených výzkumů znamená každé navýšení hmotnosti o 100 g, že denně nohy zvednou o 1 tunu navíc!

zdroj: spokojenenohy.cz

V polské televizi podpořila LGBT: Nečekala jsem, že by to někoho mohlo stát místo | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama