Petr Havlíček: Zobáte večer? Promlsáte se k obezitě!
Jak zvládnout nástrahy večera a vyhnout se zobání? Zjistíte v novém videu Vím, co jím a piju.
Večer je nebezpečný. Svádí k tomu, abyste se za náročný den odměnili něčím dobrým – klobáskou, čokoládou. A pak přiberete. Jak zvládnout nástrahy večera a vyhnout se zobání? Zjistíte v novém videu Vím, co jím a piju.
Máte-li po večeři chuť na něco dobrého, nejspíš jste správně nevečeřeli. Nutričně vyvážená večeře je prvním krokem k tomu, aby vás večer nehonila mlsná. Kdo zanedbával pravidelné stravování celý den, vynechal svačiny nebo odbyl oběd, bude odolávat svodům ještě hůře.
Jeho tělo si bude chtít deficit dohnat alespoň navečer a v ohrožení bude obsah celé lednice. "Večerní zobání je příčinou neúspěchu těch, kteří se snaží zhubnout. Přes den se drží, večer ale padnou na kanape a zobou a zobou…" říká Petr Havlíček, odborný garant Vím, co jím a piju.
Zdravé mlsání? Jde to.
Jestliže si nemůžete pomoci, vyhněte se alespoň tučným uzeninám, většímu množství alkoholu nebo sladkému. A naučte se "zobat" zdravě! Energetický příjem mlsání tak dokážete snížit na polovinu a nebude vás tolik trápit černé svědomí. Jak málo stačí, abyste večer mlsáním do sebe dostali téměř poloviční denní příjem, zjistíte ve videu.
Řešení je snadné. Lovecký salám vyměňte za tvarohový dip s nakrájenou zeleninou, cukroví za sušené ovoce. Tím zaženete nejen chuť na sladké, ale díky vláknině zlepšíte své trávení. Sušené ovoce obsahuje důležité minerální látky, stopové prvky a antioxidanty, které ochraňují buňky před volnými radikály. Tělu dodají také vitamíny, například draslík, železo, hořčík nebo vitamín A.
Sušeného ovoce může být záludné
Ani sušené ovoce však nejde jíst bez omezení. Sušením se snižuje podíl vody v ovoci a tím roste obsah sacharidů. Z obchodu si tak v balíčku odnášíte jídlo s vysokou energetickou hodnotou. "Vybírejte si proto sušené ovoce nedoslazované, bez přidaného cukru," upozorňuje odborná garantka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.
Nejvhodnější je sušené ovoce v biokvalitě, nesířené. Pokud si koupíte sířené ovoce, před konzumací ho propláchněte v horké vodě. Pozor také na plísně, vždy se snažte zabránit zvlhnutí ovoce.
Ořechy: Nepražit, nesolit
Podobně jsou na tom také oblíbené ořechy. Nejvhodnější jsou ořechy nepražené a nesolené. Na porci stačí 25 g, to je malá hrstička. K oříškům nebo k semínkům si uvařte dobrý zelený čaj, dostanete do těla dobrou dávku antioxidantů.
"Vhodné zobání představují také naklíčené luštěniny, např. mungo fazole, čočka, hrách. Po vzoru našich předků si můžete naklíčené luštěniny mírně opražit a posypat třeba červenou paprikou," přidává tip dietoložka Hlavatá.
Kdo má rád pikantní chutě, může najít uspokojení třeba v nakládané zelenině. A kdo se večer rád "nacpe", může sáhnout po velké míse zeleninového salátu. Ale tady pozor – na porci, byť velkou, stačí lžíce, nebo ještě lépe lžička kvalitního oleje.
Tipy: Jak nemlsat
- Nejjednodušší je nemít dobroty v dosahu.
- Pokud neodoláte, snězte si jídlo raději u stolu, neberte si ho na sedačku.
- Snížení chuti napomáhá vyváženost jídelníčku během dne.
- Snažte se dodržovat režim 5-6 denních jídel s 2,5-3 hodinovou pauzou.
- Soustřeďte se na vlákninu. Jezte třeba zeleninu, více zasytí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Začněte den správně: Nasnídejte se!
Svačina: Vynecháváte ji? Děláte chybu!
Jak správně obědvat? A jak moc? Radí Petr Havlíček