reklama

Pěkné zuby pro hodně dospělé: Rovnátka z pravého zlata

Nosí je zpěvačka Lilly Allen, modelka Andrea Verešová i herekča Katherine Heigel ze seriálu Chirurgové. Rovnátka se ale nenosí jen pro krásu, ale hlavně pro zdraví!!!

Foto: Profimedia.cz

3 možnosti

Zámečky dnes můžeme dále rozdělit na klasické kovové, estetické a samoligovací. Mladí lidé si mohou rovnátka přizpůsobit barevnými gumičkami, stejně tak dospělí pacienti najdou v nabídce zámečky, dráty a gumičky v barvě zubů, aby byly co nejméně nápadné.

 

Má je zpěvačka Lilly Allen, modelka Andrea Verešová i herečka Katherine Heigel ze seriálu Chirurgové. Rovnátka se ale nenosí jen pro krásu, ale hlavně pro zdraví!!!

Špatně postavené zuby jsou nejen neestetické, ale člověk s hodně křivými zuby má problémy s ústní hygienou, dochází k rychlejšímu obrušování zubů a jejich ztrátě dříve, než je nutné. Po rovnátcích máte nejen rovnější zuby, ale i efektivněji žvýkáte a může se vám lépe mluvit.

Vyberte si, ale podle čeho?

Rovné zuby  se lépe čistí a není zde tolik míst, kde se mohou zachytit zbytky potravy, takže jsou zdravější. Ortodontická léčba s sebou tedy nese řadu výhod - od vyšší sebedůvěry a lepšího pocitu ve společnosti až k  lepšímu žvýkání, polykání, žvýkacím svalům a kloubům.

Primárně dělíme rovnátka do dvou kategorií, a to rovnátka fixní a rovnátka snímatelná. Věnujme se však pouze fixním rovnátkům, neboť jsou účinnější a v dnešní době používanější.

"Moderní ortodontické zámečky jsou menší a hladší než ty, které si možná pamatujete z dřívějších dob. Jsou vyráběny s takzvaným nízkým profilem, jenž zajistí menší podráždění rtů a tváří pacienta," upozorňuje  ortodontista MUDr. Ladislav Kocman z Dental office H33.

Vhodný typ rovnátek závisí na mnoha faktorech

1. závažnost pokřivení zubů a špatného skusu
2. jsou-li nutné extrakce
3. preference vašeho zubaře nebo ortodontisty
4. kolik jste ochotni zaplatit
5. jak dlouho jste ochotni rovnátka nosit

Kovová rovnátka

Kovová rovnátka jsou tradiční možností, která je vhodná pro děti i dospělé. Oproti estetickým zámečkům jsou kovové zámečky pevnější a jsou vhodné pro nejširší spektrum pacientů. Kromě toho, že jsou nejúčinnější, jsou zároveň také nejlevnější z nabídky fixních aparátů.

Výhody:

 • Kovová rovnátka jsou nejlevnější z dostupných variant a zároveň jsou vhodná pro nejširší spektrum ortodontických anomálií
 • Léčba kovovými rovnátky trvá většinou kratší dobu, než s jinými typy
 • Kovové zámečky jsou pevné a nepraskají
 • Můžete zvolit barvu ortodontických gumiček, na tmavších nejsou vidět skvrny od kávy a kouření

Nevýhody:

 • Jsou nápadné ve srovnání s estetickými a lingválními zámečky
 • U některých pacientů více dráždí dásně a jazyk, první týden a po výměně drátu za silnější je léčba mírně bolestivá

Kovové samoligující zámečky

Kovové samoligující zámečky jsou druhem zámečků, které nepotřebují gumičky k uchycení drátu. To je řešeno samouchytávacím systémem, který má každá společnost vyrábějící tento typ zámků vlastní. Samoligujícím zámečkům se také někdy říká rychlá rovnátka, protože je léčba s nimi rychlejší, než se standardními kovovými zámečky.

Léčba je také méně bolestivá, jelikož přesné uchycení drátu v samoligujícím zámečku umožňuje lékaři použít slabší drát, který rovná zuby rychleji než drát standardní. Pro rovnání zubů stačí v tomto případě menší síla.

Podle doktora Kocmana tím, že nejsou použity ligatury, je síla vyvíjená na zuby neustávající (ligatury občas padají nebo se přetrhnou), což má za následek nižší počet návštěv pacienta v ordinaci. Nový, klinicky ověřený léčebný postup srovná zuby pacienta a vylepší obličejovou estetiku pacienta většinou bez extrakcí.

Výhody:

 • Rychlost léčby
 • Samoligující zámečky nepotřebují ortodontické gumičky, které se musí měnit a špiní se
 •  Použití high-tech drátu s tvarovou pamětí, který v kombinaci se samoligujícím zámkem nevyžaduje tolik návštěv
 • Bezbolestnost léčby a vysoká technologická vyspělost produktu

Nevýhody:

 • Kromě nápadnosti a vyšší ceny žádné

Estetické zámečky

"Pokud  je pro Vás důležité, jak budete s rovnátky vypadat, pak jsou tu estetické ortodontické zámečky. Estetická rovnátka pracují na stejném principu jako rovnátka kovová," připomíná ortodontista MUDr. Ladislav Kocman z Dental office H33..

Hlavním rozdílem je, že estetické zámečky jsou vyráběny z materiálů, které mají barvu zubu nebo jsou průhledné a se zubem splynou. Jsou vhodnou alternativou pro pacienty, pro které jsou kovové zámečky nepřijatelné z důvodu jejich nápadnosti.

Mnoho esteticky náročných celebrit nosí estetická rovnátka pro dosažení výstavního úsměvu, aniž by musely přerušit svoje profesionální aktivity. Jsou oblíbené především u dospělýchch pacientů, ale nejen u nich. Je zde ovšem nutné upozornit, že estetické zámečky nejsou vhodné pro každého, jelikož mají nižší pevnost a některé ortodontické případy nedokáží uspokojivě řešit. Také doba léčby může být o něco delší.


Keramické a safírové zámečky

Keramické zámečky jsou vyráběny z kompozitního materiálu. Jsou velmi pevné a nepodléhají změnám působením vnějších vlivů. Dospělí pacienti často volí keramické zámečky, protože splynou s barvou zubů, čímž se stávají nenápadnými. U keramických zámečků je nutné použít ligatury, přičemž se často zvolí bílé nebo transparentní. "V kombinaci s bílým drátem nejsou poté rovnátka téměř vidět, a pokud ano, působí velice hezky," potvrzuje doktor Kocman.

Dnešní technologie umožňují vyrábět neustále menší zámečky s menší kontaktní plochou se zubem, které jsou ještě méně vidět a lépe se snímají na konci léčby. K tomu napomáhá také CAD/CAM počítačová technologie. Díky nim jsou zámečky i mnohem hladší než dřív a jejich použití se stává značně komfortnější pro pacienta.

"Po měsíci se může pacientovi zdát, že jsou zámečky zabarvené, ale není tomu tak. Zabarvené mohou být gumičky, pokud kouříte, pijete kávu nebo máte rádi kari a jiná barevná koření, které se ovšem mění při každé kontrole. Zbarvují se pouze ligatury, ne samotné zámečky," vysvětluje doktor Kocman.

Safírové zámečky

Další oblíbenou formou jsou safírové zámečky, které jsou vyráběny z čistého monokrystalického safíru, což je druhý nejtvrdší minerál na Zemi. Jsou určeny pacientům s vysokými estetickými nároky, kteří zároveň potřebují silné zámky k léčbě jejich ortodontické anomálií. Jsou téměř stejně silné jako kovové zámečky, ale pro svou průhlednost nejsou na čistých, bílých zubech téměř vidět. Stejně jako keramické i safírové zámečky nemění barvu a jsou velmi odolné.

V mnoha případech není ani prodloužena doba léčby oproti kovovým zámečkům. Jsou ale podstatně dražší. Každý vyrobený zámeček je v podstatě takový malý šperk. Každý je vyrobený z jednoho kusu safíru, dokonale vyleštěný.

"Pokud má pacient velmi bílé zuby, tak jsou safírové zámečky ideální volbou. Při tmavším odstínu zubů jsou vhodnější zámečky keramické, protože lépe splynou se zuby a nejsou poté tolik vidět," říká ortodontista Kocman.

Hlavní výhody lze shrnout do tří bodů: jsou velmi hladké a tudíž i pohodlné pro pacienta,
téměř nejsou vidět, a jsou stálé.

Existují také samoligující keramicko-kovové nebo celokeramické zámečky. Není nutné je popisovat jednotlivě, jelikož s sebou nesou stejné výhody jako samoligující kovové zámečky plus estetiku.

 Výhody:

 • Nejsou vidět, splynou se zuby, lidé se cítí společensky lépe
 • Drží velmi dobře na zubech při použití palsma-lampy. Pevnost vazby je srovnatelná s kovovými zámečky
 • Jsou komfortnější při nošení díky hladkému povrchu

Neviditelná rovnátka

Poslední novinkou na poli rovnátek jsou takzvaná 3D lingvální rovnátka Incognito od společnosti 3M. Jedná se o unikátní systém rovnátek, který vůbec není vidět, protože je připevněný k zubům z vnitřní (jazykové) strany. Systém byl navržen dr. Wiechmanem z Německa.

 

Zajímavá a nová je na tomto systému zejména skutečnost, že zámečky i dráty jsou vyráběny individuálně pro zuby každého pacienta, na jiné ani nejdou nasadit. Na základě velmi přesného otisku, který zhotoví stomatolog a který je odeslán do centrály firmy, je vypracována počítačová simulace, jak se pacientovy zuby budou rovnat. Podle simulace jsou pak vyrobeny dráty.

 

Otisky nasnímá speciální skener, vytvoří se voskové formičky a do nich je nalita slitina tvořená z více než šedesáti procent zlatem, dále platinou a malým podílem iridia. Rovnátka jsou vzhledem ke svému složení vhodná pro alergiky. Zámečky mají nejmenší možný rozměr i tloušťku, aby v ústech byly co nejméně cítit a nedráždily jazyk, zároveň však byly dostatečně pevné. Výroba rovnátek je řízena počítačem a provedena přesnými stroji, přičemž se jich nedotkne lidská ruka.

 

Rovnátka Incognito 3D jsou vhodná pro léčbu většiny ortodontických anomálií, jedinou jejich nevýhodou je vysoká cena. "Za svoje peníze ovšem dostáváte produkt prvotřídní kvality. Lékař pracující se systémem Incognito prošel intenzivním školením a musí být certifikován společností 3M. Pokud chcete, aby o Vašich rovnátcích opravdu nikdo nevěděl, je Incognito jediná správná volba," potvrzuje  ortodontista Kocman.

 

více na www.dental-office.cz

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama