reklama

Peklo na směny: Ponocování ničí mozek i tělo

Pravidelně ponocujete? Nic horšího pro své zdraví udělat nemůžete.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pravidelně ponocujete? Tělo vám to spočítá. Nic horšího pro své zdraví totiž udělat nemůžete.

Ukázalo se, že ponocování zvyšuje pravděpodobnost onemocnění žaludečními vředy, chorobami srdce a cév, zhoršuje reprodukční schopnosti, a dokonce zvyšuje i vznik nádorů. Pro tělo je to stejné, jako bychom zestárli ve zrychleném režimu.

Narušené vnitřní hodiny

K hrozivým závěrům, jak působí na lidský organismus práce v noci, dospěla nová velká studie britských a francouzských vědců. Týká se sice především provozů, kde se směny střídají, ale stejné varování patří i lidským sovám, které si svůj přirozený biorytmus narušují samy a v noci sedí u počítače, sledují filmy nebo studují či jinak pracují.

Doporučujeme: Téma: Biorytmus a jeho vliv na zdraví

"Noční hlídky" mají na člověka stejný vliv jako neoblíbený jet lag, tedy časový posun při dálkových transoceánských letech. Narušují přirozený biologický rytmus těla známý jako cirkádiánní rytmus. Ten má periodu mezi 20 a 28 hodinami, ovlivňuje  teplotu, krevní tlak, spánek, bdělost a hormonální změny, aby tělo mohlo optimálně fungovat v době, kdy je to pro ně přirozené.

Následky na celý život?

Rozumové a mentální schopnosti lidí, kteří prožili více než deset let ve střídavém pracovním rytmu s nočními směnami a narušeným spánkem, se zhoršily tak, jako by zestárli o zhruba 6,5 roku více. Varující je především fakt, že i když s nepravidelnou prací přestanete, potíže jen tak nezmizí. Tělo totiž pak potřebuje na regeneraci několik let.

Podle Jean-Clauda Marquiéma, který se na studii podílel, se sice povaha a míra dopadů u jednotlivců liší, ale negativní vlivy přetrvávají ještě nejméně pět let po ukončení podobné práce. Podle jiných odborníků má narušení přirozeného rytmu vliv na samotnou strukturu mozku. Dokládají to výzkumy, podle nichž lidé ještě mnoho let poté, například v důchodu, trpí poruchami spánku a psychiky.

Žijte ve dne

Práce v noci a v časově různých směnách se již delší dobu považuje za silnou hrozbu pro lidské zdraví. Noční směny v pravidelné kombinaci s denními službami již v roce 2007 odborníci Světové zdravotnické organizace označili za pravděpodobný spouštěč rakoviny. Švédská studie z roku 2011 varovala, že noční práce zdvojnásobuje riziko, že mladého zaměstnance postihne roztroušená skleróza.

Autoři nejnovějšího francouzsko-britského výzkumu doporučují, aby zaměstnanci byli pod pečlivým lékařským dohledem a zaměstnavatel se snažil jejich práci lépe organizovat, především co nejméně narušovat jejich hlavní fáze spánku. To ale patří spíš do kategorie sci-fi, protože v mnoha profesích to prostě možné není. Ne nadarmo se současnému světu říká "společnost 24 hodin". Pokud však volbu máte, rozhodně žijte ve dne a v noci spěte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 úplně nových věcí o mozku

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama