1. Příroda si poradí sama

V prvním roce života je předkožka úzká a slepena se žaludem, nelze ji proto lehce přetáhnout. „A ani se o to nikdy nepokoušejte! Maminkám při první prohlídce vždy vysvětluji, že příroda je neskutečně chytrá a ví, co dělá. Nenechte se zviklat nikým a ničím a nedovolte, aby někoho napadlo předkožku stáhnout,“ apeluje pediatrička MUDr. Milkovičová na svých webových stránkách.
2. „Jeho pinďour = jeho starost“

K názoru, že příroda je chytrá a ví, co dělá, se přiklání většina diskutujících matek. „Jeho pinďour = jeho starost.“ „Na pindíka se nesahá! Povolí to samo časem vlivem hormonů,“ vyjadřuje svůj názor na sociálních sítích maminka Eva. „Fakt nechápu, proč někdo chce manipulovat s penisem a předkožkou malých chlapců. Nejdůležitější je vysvětlit hygienu,“ reaguje k tématu máma Petra. S přibývajícím věkem totiž dochází k samovolnému spontánnímu oddělení předkožky. Okolo druhého roku života a v předškolním věku jde u většiny chlapců snadno přetáhnout. Proces oddělení je však velmi individuální, proto pokud nedochází k žádným komplikacím v podobě opakovaných zánětů nebo obtížného močení, není třeba nijak panikařit.
3. Stahovat ano, ale opatrně

Další část odborníků a matek se staví na opačnou stranu. Tvrdí, že předkožku je třeba stahovat, ale opatrně, třeba při sprchování. „Já to dělám od samého začátku. Jemně a jen ve vodě. Mám známou, která to nedělala a kluk ještě ve 13 letech kvůli tomu dodnes chodí k doktorovi, protože mu zarůstá a má kvůli tomu strašné bolesti,“ vysvětluje svůj záměr maminka Barbora.
Předkožku byste ale rozhodně nikdy neměli stahovat násilím, v tom jsou odborníci výjimečně zajedno. Nejenže byste tak mohli své ratolesti způsobit bolest a psychické potíže, ale dojít by mohlo také k trhlinkám a jizvičkám. Ty zhoršují elasticitu předkožky a mohou vést ke vzniku patologické fimózy, která vyžaduje chirurgický zákrok.
4. Komplikace jménem fimóza

Právě fimóza, tedy stav, kdy předkožku přes žalud nejde stáhnout, představuje závažný problém. Zpozornět je třeba v případě, kdy při pokusu o shrnutí předkožky není vidět zevní ústí močové trubice nebo se předkožkový vak při močení nafukuje močí. Zde už nezbývá než situaci řešit s dětským lékařem a urologem.
Léčba může být buď konzervativní, nebo chirurgická. Ta první spočívá v rozvolnění předkožky za pomoci lokálních steroidů. Lékař předepíše mastičku, která se aplikuje v rozmezí několika týdnů až měsíců. Pokud nezabere nebo dochází k recidivě fimózy, přistoupí se k operativnímu zákroku.
5. Jiný kraj, jiný mrav

Nejjednodušší a zároveň nejradikálnější způsob, jak se fimózy zbavit, je částečná nebo úplná obřízka malé předkožky. V Česku, potažmo v celé Evropě, se tento zákrok provádí především ze zdravotních důvodů, ve světě je tomu ale jinak. Roli přitom hraje náboženství i zvyky. Už ve starém Egyptě byla mužská obřízka běžnou součástí dospívání, jednalo se o náboženský rituál, který představoval vstup do dospělosti a sexuálního života. Židovský národ ji pojímal a dodnes pojímá jako znak duchovní a společenské sounáležitosti. U muslimů je dokonce přísnou povinností.
6. Chlapci vědí

Přetahování předkožky patří k základní hygieně chlapců, veďte je proto k němu odmalička. A nemusíte se bát, že by si ublížili, odmala si tento svůj poklad chrání. Někteří si s přetažením snadno poradí sami už ve dvou letech, jiní mají potíže i ve čtyřech. Každé dítě je zkrátka jiné a má své individuální tempo. Pokud by se vám cokoli nezdálo, obraťte se na dětského praktického lékaře. Ten předkožku kontroluje i v rámci pravidelných preventivních prohlídek.
Další zajímavé články
Mohlo by vás zajímat







