reklama

Oteklé nohy věští problém se srdce, varuje odborník

Vedra škodí srdci. Jenže co když se pleteme? Není snad velké ochlazení ještě nebezpečnější? Ptejte se kardiologa on-line!

Foto: Isifa/Thinkstock

Co je pro srdce nebezpečnější: vedo nebo zvrat počasí? Ptali jste se předního kardiologa docenta Rohna.

Že počasí ovlivňuje lidské zdraví, ví už dneska každý.  Záleží však na míře těchto problémů, ne nadarmo se v předpovědích uvádí zátěž. Je ale slabost vážným příznakem? "Podobné pocity má při přechodu tlakové fronty nebo při nízkém tlaku mnoho lidí. To ještě nemusí nic špatného znamenat. Pokud je vám hodně špatně a na omdlení, poraďte se raději se svým lékařem," radil v dnešním on-line rozhovoru docent Vilém Rohn z VFN, kde je léčba kardiovaskulárních onemocnění na vysoké úrovni a v mnoha ohledech patří k evropské špičce a přináší unikátní metody léčby.

Srdce a vedra

Nedávná vedra dala zabrat i našemu srdci - lhostejno, zda při fyzické práci nebo na kole či treku na horách o dovolené. Jak docent Rohn upozornil, nebezpečné je kolísání tlaku, ne jen jeho samotná výška.  

Doporučujeme: Letní angína: Horší než v zimě, pozor na srdce!

Často vás také zajímalo, co znamenají oteklé nohy: "Může to být známka počínající srdeční nedostatečnosti. Zrovna tak to ale může být způsobeno onemocněním žilního systému nohou, onemocněním ledvin, nebo prostě jen zadržováním tekutin. Doporučuji obrátit se na praktického lékaře," varoval docent Rohn.

Náš tip: Lékaři pacientovi propíchli srdce

Pan docent  také vyvrátil obavy z pití kávy, ale bohužel popřel také často opakované rady ohledně prospěšnosti alkoholu pro srdce a srdečně cévní aparát.

"Samotnému srdci alkohol neprospívá. Škodí mu však až při požívání velkého množství. Prokázalo se ale, že rozumná konzumace alkoholu jako prevence rozvoje aterosklerozy. Proto ji mnoho kardiologů spíše doporučuje. Otázka je v jaké míře. To je značně individuální. Zjednodušeně jde o takové množství, které má preventivní efekt na aterosklerozu, ale ještě nepoškodí jiné orgány, zejména játra," uzavřel docent Rohn.

Ptali jste se on-line

Mnoho z vás je zklamaných, když se nedočká odpovědi. Moc nás to mrzí, ale dotazů se vždycky sejde daleko víc, než na kolik naši odborníci zvládnou v časovém limitu vyhrazeném pro on-line rozhovor odpovědět. Vybírají si sami podle toho, zda dotaz lze zodpovědět v pouhých několika řádcích a zda je natolik typický, aby přinesl podstatné informace i pro ostatní čtenáře. Proto se, prosím, pomocí tlačítka "všechny položené dotazy" dole pod článkem podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dieta podle počasí: Hubněte meteorologicky!

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?

Češka ve výběru 50 feministek světa: Nejsem extremistka, svět může být spravedlivější | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama