reklama
 

Dieta podle počasí: Hubněte meteorologicky!

Že počasí ovlivňuje náladu a často i zdravotní stav už víme. Známá meteoroložka Dagmar Honsová navíc tvrdí, že počasí může pomoci i s hubnutím!

Foto: Isifa/Thinkstock

Že počasí ovlivňuje náladu a často i zdravotní stav už víme. Známá meteoroložka Dagmar Honsová navíc tvrdí, že počasí může pomoci také zhubnout!

Už jsme zkoušeli hubnout podle barev, podle krevních skupin i podle měsíčních znamení. Většina z nás ale stále hledá tu nejsprávnější dietu, která by nám pomohla zbavit se nežádoucích kil. K tomu se dá využít i síla přírody v podobě počasí.

Hubneme chladem i teplem

Že tomu nevěříte? Argumenty "dvorní" meteoroložky Aktuálně.cz však jsou naprosto racionální. Jde vlastně o to, kolik je naše tělo nuceno vydávat energie. Zkuste a uvidíte! 

Čtěte také:  Sexuální dieta novým hitem Hollywoodu. Jak pomáhá?

Jedna kapitola meteorologie se zabývá tzv. refrigerací, kterou rozumíme množství tepla, které vydáváme na udržení tělesné teploty, jestliže se nacházíme v chladnějším nebo teplejším prostředí.

Míru refrigerace pociťujeme v tzv. termickém komfortu. Pokud jste v prostředí, kde se cítíte příjemně - není vám ani zima ani horko, potom je ztráta energie refrigerací téměř nulová. Naopak pokud se nacházíte v místnosti, kde se netopí, nebo kde je naopak přetopeno, potom musí vaše tělo vydat daleko větší energii na udržení své stálé teploty.

Energii vydáváme i na vítr

Možná to zní poněkud paradoxně, že v přetopené místnosti musíme vydávat energii, ale je tomu tak. Energii spotřebováváme na produkci potu, který nás při svém odpařování z kůže ochlazuje. Podobný chladící účinek znáte i ze situace, kdy vylezete z vany nebo rybníka a rychle se musíte usušit, aby vám nebyla zima.

Významnou roli při ochlazování hraje také proudění větru. Pokud rychlost větru dosahuje alespoň 8 m/s, vnímáme okolní teplotu jako výrazně nižší než ve skutečnosti ukazuje teploměr. A to je opět jeden z projevů působení refrigerace na naše tělo.

Ing. Dagmar Honsová Ph.D (*1980), meteoroložka, absolventka České zemědělské univerzity v Praze. Během studia se orientovala na biometeorologii. V současnosti pracuje jako meteoroložka a už více než tři roky ji můžete vídat ve vysílání kabelové televize MeteoTV. Její jméno na veřejnost proniklo díky televizním zprávám a novinovým článkům s tématikou počasí.

Vítr nám bere kalorie

Pokud si tyto podmínky přeneseme do venkovního prostoru, pak platí, že procházka při chladnějším a větrném počasí nebo naopak při teplotách nad 28 °C nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C.

Pro vaši představu - při hodině a půl dlouhé procházce ve větru refrigerace zvýší váš energetický výdej přibližně o 400-450 kilojoulů, tedy o jeden malý bílý jogurt.

Charakter počasí ovlivňuje i naši chuť k jídlu:

  • pokud prší nebo sněží, máte větší chuť na kyselé.
  • když je zataženo,  projeví se na to na naší vyšší spotřebě sladkého
  • když je vysoká vlhkost vzduchu nakupujete více nápoje - nejen pivo, ale také minerálky a limonády

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Z diet se tloustne, bylo vědecky prokázáno

Závislost na prášcích na spaní? Peklo ve dne v noci

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na hubnutí?

reklama

Komerční tip

reklama