reklama

Lékaři pacientovi propíchli srdce

V pražské Nemocnici Na Homolce lékaři propíchli pacientovi srdce. Místo dramatického konce však přišla úleva.

Foto: Profimedia.cz

V pražské Nemocnici Na Homolce lékaři propíchli pacientovi srdce. Místo dramatického konce však přišla úleva a uzdravení. 

Pětapadesátiletý muž podstoupil zákrok jen v lokální anestezii, bez chirurgického otevření hrudníku. Celá věc přitom trvala pouhých 15 až 20 minut.

Když selhává srdce

Šlo o novou, zcela unikátní metodu léčby diastolického srdečního selhání, které patří mezi vážná srdeční onemocnění. Skrz cévy se pomocí katetru zavede do srdce jehla, jíž se do přepážky srdečních síní propíchne malý otvor. Ten se vyztuží kovovým stentem, aby umožnil odtok části přebytečné krve z levé do pravé síně.

Doporučujeme: 5 tipů na zdravé srdce

Při diastolickém selhání se srdce kvůli přílišné tuhosti nedokáže pořádně roztáhnout a naplnit krví. Existuje ještě selhání systolické, kdy se naopak srdce nedokáže pořádně stáhnout, a tedy vypudit dostatek krve do oběhu. Hlavním příznakem obou typů onemocnění je dušnost při námaze a v pozdějším stádiu i v klidu.

Otvor v srdci může pomoci

Pokud je někde v srdci otvor, bývá nežádoucí a kardiologové jej většinou zacelují. Avšak v tomto případě, kdy se srdce nedokáže kvůli chorobné ztrátě pružnosti pořádně roztáhnout a naplnit krví, může naopak otvor o správné velikosti pacientovi pomoci.  

Náš tip: Vedro a vysoký tlak ohrožuje srdce, varuje lékař

Po prvních zkušenostech se ukazuje, že se pravá srdeční síň s tímto menším nadbytkem krve velmi dobře vyrovná, zatímco levé srdeční síni se odtokem krve výrazně uleví.

Pátý na světě

Nová metoda se v současné době ověřuje v rámci mezinárodní studie v Nemocnici Na Homolce v Praze. Pacient zde zákrok podstoupil teprve jako pátý na světě a jeho zdravotní stav se poté výrazně zlepšil.
 
Nová metoda by měla pomáhat při diastolickém selhání, kdy v důsledku omezené roztažitelnosti a zhoršené poddajnosti stěny levé komory dochází k zatížení levé síně velkým objemem a vysokým tlakem. Dosavadní léčba je omezená jen na léky pro odvodnění a snížení krevního tlaku.
 
Nová metoda, pokud se osvědčí i při dalších operacích, by mohla v budoucnu pomáhat tisícům českých pacientů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poznejte signály nemocného srdce

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama