reklama

Ortorexie: Kdy je zdravý životní styl nebezpečný?

Anorexie, bulimie, tyto nemoci se řadí mezi poruchy stravování, ale už jste někdy slyšeli o ortorexii? Závislost na zdravém životním stylu vám může hodně uškodit.

Foto: Thinkstock

Bulimie, anorexie a podobné poruchy stravování jsou už veřejnosti velmi dobře známé, ale věděli jste, že nám může uškodit i závislost na zdravém životním stylu? Ano, diagnóza zní: Ortorexie.

O této poruše se obecně moc neví, zdraví však ohrožuje úplně stejně, jako například bulimie. Nemoc se začala šířit už v 80. letech minulého století, v době, kdy se prosazoval kult štíhlého těla.

Každý 4. člověk se s ortorexií setkal

Zdravý životní styl se stal celosvětovým fenoménem. Lidé všechna pravidla zdravého stravování nedokážou dobře roztřídit a už vůbec se jimi neumí správně řídit. Poruchou ortorexie bývají postižení hlavně lidé s vyšším vzděláním, kteří mají neomezený přístup k informacím, internetu a jiným zdrojům.

Náš tip: Jaký máte vztah k jídlu? 8 poruch obrazem

V České republice jsou nejvíce ohrožení muži i ženy ve věkovém rozmezí 30-40 let. Velmi zarážející zůstává, že každý 4. člověk se s tímto problémem již setkal. Dokonce i celebrity ukazují světu, že extrémně zdravý životní styl je v módě. Mezi nejznámější osoby, které jsou doslova posedlé dokonalým stravováním, patří například i Julia Roberts.

Hlavně nenápadně

V počátečním stádiu jsou lidé trpící ortorexií vlastně obdivování. Však také ano, ten kdo žije v dnešní době zdravě, by si zasloužil medaili. Jak už to bývá, za vším se ukrývá nějaké "ALE".

Každý ortoretik se snaží své stravování dovést k dokonalosti. Vytváří si vlastní pravidla, vypracovává si své specifické postupy a plánuje si jídelníček na několik dní dopředu. Nejčastěji narazí na problém s jídlem v restauraci, protože se bojí nekvalitních potravin.

Stejně jako ostatní poruchy přijímaní potraviny i ortorexie souvisí hlavně s psychikou člověka. Pacienti dokážou dodržovat striktní pravidla, to je staví do pozice velmi silného jedince. Jsou odhodlaní, nadřízení ostatním lidem a pod neustálým tlakem. Když přijde sebemenší selhání, nechybí výčitky svědomí a přísný trest.

Projevy a rizika nemoci

Lidé, kteří extrémně řeší zdravé stravování, všeobecně odmítají maso, tuky, potraviny vypěstované pomocí umělých hnojiv a ty, které obsahují uměle vyrobené látky. Kam až to může zajít? Velmi přísně se starají o způsoby přípravy, kvalitu nádob na vaření a správné náčiní, které jídlu neubírá vitaminy. Odmítají všechno, co není čistě přírodní, zdraví prospěšné a hlavně ověřené.

Mezi "nadšenci" zdravého stravování najdeme i ty, kteří netolerují geneticky upravované potraviny, chemické konzervanty a barviva. Výhradně se orientují na bio-potraviny ze specializovaných obchodů. Zajímá vás, co je na tom špatného? Na výběru potravin nic, patologické je to, že extrémně odmítají všechno ostatní.

Čtěte také: Štíhlá až k smrti? Anorektičky mezi námi

Určitě vás napadla otázka, v čem je vlastně "bio-fanatismus" tak nebezpečný? Netvrdíme, že vás samotné dodržování zdravého životního stylu ohrožuje na životě, ale tak jako se může "zvrtnout" anorexie či bulimie, i přísný režim s tresty, který ortoretik dodržuje, může skončit velmi nebezpečným psychickým kolapsem.

Jak si ověřit, zda netrpíte ortorexií?

Nejste-li si jistí, zda právě vy netrpíte touto posedlostí, můžete si vyzkoušet Bratmanův test. Stačí odpovědět na otázky a čím více jich zodpovíte kladně, tím jsou vaše sklony k ortorexii větší.

  • Přemýšlíte tři a více hodin denně nad dietou?
  • Plánujete svůj jídelníček několik dní dopředu?
  • Jste na sebe přísnější?
  • Snížila se kvalita vašeho osobního života na úkor správného stravování?
  • Upřednostňujete jídlo s menším počtem kalorií nebo si raději dopřejete chutný steak?
  • Zvýšilo se vaše sebevědomí, protože žijete zdravěji?
  • Máte pocit viny, když porušíte dietu?
  • Zmizely z vašeho jídelníčku navždy všechny vaše oblíbené pokrmy?
  • Cítíte uspokojení, když zdravě jíte?
  • Působí vaše dieta potíže při setkání s přáteli, s rodinou nebo při stravování mimo domov?

Závěrem

Samozřejmě nechceme tvrdit, že bychom měli přestat hlídat to, co jíme a vybírat potraviny, které jsou našemu tělu prospěšné. Zdravý pohyb a kvalitní suroviny, to jsou dvě věci, které se stále podceňují, ale na druhou stranu extrém v podobě ortorexie, je ještě závažnější a organismu velmi nebezpečný. Nezbývá než dodat jedno staré a ověřené klišé: Všeho s mírou!

zdroj: vicomjim.cz, vitalita.cz, idealni.cz 

Jak jste na tom vy? Dodržujete přísně zdravý životní styl? Je něco, na co si opravdu potrpíte? Dovedl vás zdravý životní styl do nějakých osobních nebo zdravotních problémů? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

3 tipy, čím a jak v kuchyni nahradit sůl!

Naučte se foukat vlasy jako kadeřnice: 8 rad, jak na to

 

 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama