reklama

Sama doma? Ideální čas začít hubnout

Je pozdní večer. Zvedáte se z gauče, vypínáte televizi nebo počítač, ale místo abyste se vydali do koupelny a pak rovnou do postele, nohy vás nesou úplně jiným směrem. K lednici...

Foto: Thinkstock

S létem se města vylidňují, a tak se může stát, že budete aspoň nějakou dobu sami doma. Ideální příležitost, jak "zrušit" všechny domácí zásoby nevhodných pamlsků a využít času k dodržování zdravějšího jídelníčku. Nejenže zhubnete, ale možná se taky o sobě něco dozvíte...

Proč vlastně tak často podléháme svodům mlsného jazyka? Při konzumaci cukrů se totiž vyplavuje serotonin, hormon způsobující zklidnění a pohodu. Náš mozek si totiž spojuje dobroty, které jsou bohaté na cukry a tuky, s příjemnými pocity.

Vyskočte ze začarovaného kruhu

Pokud ale žijeme nezdravě, dostáváme se do stresu, který "léčíme"... zase nezdravým jídlem. Jak ale z tohoto začarovaného kruhu ven? Není to snadné, neboť jsme si již vytvořili zvyk. A zvyk je železná košile. Ideální tedy je vytvořit si nový. A k tomu máme teď v létě, kdy se rodina rozprchne na prázdniny, dovolené a tábory, skvělou příležitost.

Říká se, že jeden měsíc je dost dlouhá doba, aby si člověk vytvořil nějaký návyk, ale zároveň dostatečně krátká, aby neztratil motivaci a vydržel do konce. Můžete těchto 30 dní využít prostě k tomu, že prozkoumáte své návyky a zkusíte v nich najít nějaký opakující se vzorec.

Papír jako spojenec

Jednoduše si v průběhu jednoho měsíce každý den zapisujte všechny případy, kdy podlehnete svodům jídla.

  • V kterou denní dobu nejvíc mlsáte?
  • Souvisí vaše hřešení s nějakým emočním stavem nebo situací?
  • Po čem nejraději saháte, když vás honí mlsná?

Budete-li si po 30 dní podrobně zapisovat své stravovací (zlo)zvyky, možná vyplyne na povrch víc než jen to, že jíte moc čokolády. 

K tomu, abyste si vedli po dobu jednoho měsíce deník, budete potřebovat pouze tužku a papír. Opravdu, doporučujeme zapisovat si své jídelní zkušenosti na papír, ne elektronicky, protože tak byste si nenápadně přidali překážky. Pokud si třeba těsně před spaním vzpomenete, že jste zapomněli vyplnit dnešní kolonku v diáři, představa nového zapínání počítače může snadno způsobit, že zápis raději odložíte na zítřek. Nevynechávat dny je přitom zásadní pro úspěch.

Zkuste zdravější mlsání

Letně vyprázdněná spíž a lednička sice usnadní dodržování režimu, ale úplně vyřadit z jídelníčku všechny pamlsky taky není dobrý nápad. Tak radikální rozhodnutí většinou končí žravým záchvatem, kdy si přinesete domů dvě nákupní tašky čokolád, bonbonů a sladkého pečiva - a taky se do nich pustíte.

Pokud se ale nechcete spokojit s pouhým zaznamenáváním svých návyků, své oblíbené hříchy raději jen omezujte a v ideálním případě je nahraďte zdravější alternativou. U žen bezkonkurenčně vede mezi dopřávanými dobrotami čokoláda. Přitom existuje snadné řešení - zase čokoláda! 

Místo čokolády... čokoláda!

Každý den si dopřejte jen jeden čtvereček čokolády s vysokým obsahem kvalitního kakaa, jako je třeba  Fino de Aroma z čokoládovny Carla. Zvýšíte pravděpodobnost, že nebudete mít slabou chvíli a nenacpete se jinými horšími sladkostmi.

A když šlápnete vedle, odpusťte si to. Jeden špatný den neznamená konec světa. Hlavně nepodlehněte myšlence, že už nemá cenu pokračovat. Naopak! Udělejte si v diáři tlustou čáru a pokračujte dál poučeni z chyb, které vedly k porušení výzvy.

Odměňte se za úspěchy

Ubránili jste se pokušení v podobě bonboniéry či dortu od kolegy, který měl narozeniny, místo dezertu jste si dali jen kousek ovoce, nebo jste na návštěvě odolali brambůrkám na stole? I to se počítá a ve vašem boji proti mlsání je velmi důležité. Nezapomeňte si to poznamenat do svého jídelního diáře. Poslouží vám později jako důkaz, že to jde i bez mlsání.

Za ukázněnost i za pečlivé zapisování si zasloužíte odměnu. Neměla by se ale obrátit proti vám. Takže si raději k oslavě úspěšných prvních 15 dnů dopřejte třeba masáž nebo odpoledne v kosmetickém salónu. Kupte si něco nového na sebe, nebo si pořiďte nový přírůstek do knihovny. Hlavně se vyvarujte odměn, které se dají sníst. Museli byste si je totiž zapsat do svého diáře…

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama