reklama

Očkování, na něž jste zapomněli: Tetanus a černý kašel

Stačí rezavý hřebík a máte strašlivý tetanus. Kdy jste se měli dát přeočkovat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdy jste se dali naposled očkovat proti tetanu?  Občanský průkaz vám tento údaj už neprozradí jako dřív. Musíte se starat sami!

Pokud chodíte na preventivní prohlídky, pak vám lékař při ní také prověří aktuálnost očkování. Například proti tetanu nebo černému kašli, které je třeba pro udržení ochrany opakovaně přeočkovávat.

Víte, kdy se dát přeočkovat?

Z letošního průzkumu vyplývá, že víc než polovina lidí o nutnosti přeočkování proti tetanu vůbec neví. Očkovat se nechá pouze každý čtvrtý. O možnosti pravidelného přeočkování proti černému kašli podle společnosti STEM/MARK neví dokonce až 83 % lidí. Přitom však každý třetí tuto nemoc považuje za závažnou či smrtelnou. Přesto se o potřebnou ochranu před ní vůbec nezajímají. Patříte k takovým hazardérům také?

Doporučujeme: Očkování: Zbytečnost, nebo životně důležitá prevence?

První přeočkování proti tetanu v dospělosti se provádí mezi 25 a 30 lety, pak se tetanová vakcína následně podává každých 10 až 15 let jako tzv. posilující očkování. Přeočkovat je vhodné také černý kašel, protože ani u této nemoci není účinnost očkování z dětství celoživotní. Výhodou je, že proti oběma nemocem se dá očkovat jednou kombinovanou vakcínou.

Termín prozradí preventivní prohlídka

Dospělý člověk by měl preventivní lékařskou prohlídku absolvovat každé dva roky. Všechny pojišťovny ji hradí a zájemci za ni nezaplatí ani regulační poplatek.

Lékařská prohlídka slouží jako prevence před různými onemocněními, a to jak běžnými, tak nádorovými či kardiovaskulárními. Jejím absolvováním se také ujistíte o tom, zda jste chráněni proti nebezpečným nemocem, jako je právě tetanus a černý kašel.

Tetanus

Infekce vniká do těla ránou, která je kontaminována bakteriemi Clostridium, které produkují nebezpečné jedovaté látky. Ty  pronikají do okolních nervových zakončení a šíří se jejich vlákny. Vznikají bolestivé svalové křeče. Křeče hlasivek způsobí, že nemocný nemůže mluvit.

Náš tip: Nový druh očkování proti chřipce zabere do 14 dnů

Objevuje se typická ztuhlost šíje, onemocnění se šíří i na dýchací svaly a nemocný se může i udusit. A k tomu všemu stačí hnisavá rána třeba od rezavého hřebíku. Mohou to však být i malé ranky, např. od třísky nebo píchnutí nějakým trnem. Trvalá imunita se nevytvoří ani prodělaným onemocněním.  

Černý kašel

Nejde o vymýcené onemocnění, jeho výskyt v posledních letech opět celosvětově narůstá. V ČR se v současnosti pohybuje až na úrovni výskytu z 60. let minulého století. V poslední době mu u nás podlehly tři malé děti.

Přenáší se kapénkovou infekcí jako např. rýma a patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění dýchacího ústrojí. Po kontaktu s nakaženým jedincem může onemocnět 80 až 90 % neočkovaných osob. Nemoc se vyznačuje typickým kokrhavým kašlem, který může trvat několik týdnů až měsíců.

Jaká jsou rizika?

Vakcína proti černému kašli je důležitá zejména pro ty, kdo trpí chronickým onemocněním dýchacích cest (astma, CHOPN), protože mají jak vyšší riziko nákazy, tak i komplikovaných průběhů. Očkovat by se určitě měli dát také lidé, kteří mají v blízkém okolí malé dítě.

Miminka získávají ochranu proti černému kašli díky očkování hexavakcínou obvykle kolem pátého až šestého měsíce. Do té doby jsou však nejvíce ohroženou skupinou, protože onemocnění u nich může probíhat s vážnými komplikacemi, nebo dokonce skončit smrtí.

Pro dlouhodobou ochranu proti černému kašli je třeba přeočkovávat stejně jako proti tetanu, takže se dají obě očkování spojit. Dospělí se mohou nechat očkovat jednou kombinovanou vakcínou, která jim poskytne současnou ochranu proti oběma onemocněním. Cena kombinované vakcíny Boostrix, která prodlužuje ochranu proti černému kašli, tetanu a záškrtu, se pohybuje kolem 740 Kč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Černý kašel řádí jako černá ruka. Dejte se očkovat

Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny

Žiju s ješitou. Nemůžu mu vůbec nic vyčíst

reklama
reklama
reklama