reklama

Nová pleť i nos z tiskárny? Neuvěřitelné možnosti 3D

Před pár dny obletěla svět zpráva o 14 letém bezrukém Danielovi, jemuž v Súdánu "vytiskli" protézy na 3D tiskárně. Příběh je nejen dojemný, ale také bere dech nad možnostmi techniky, která je vlastně už teď dostupná i nám

Foto: Isifa/Thinkstock

Před nedávnem obletěla svět zpráva o 14letém Danielovi, jemuž spolu s dalšími v Súdánu "vytiskli" protézy na 3D tiskárně. Příběh je nejen dojemný, ale také bere dech nad možnostmi techniky, která je vlastně už teď dostupná i nám.

3D tisk se používá v lékařství již dnes a v budoucnu se díky němu budou moci úspěšně léčit i mnohé nemoci.

Běžně: ruce, uši, nosy, oči

Technologie 3D tisku pomáhá při výrobě protéz a kompenzačních pomůcek. Protézy se na 3D tiskárnách vyrábějí již dnes, i když zatím jen v malém měřítku. Angličan Paul McCarthy vytiskl svému synovi robotickou protézu na domácí 3D tiskárně. K tomu mu stačil návod, který našel na internetu. Jeho syn se narodil bez prstů na jedné ruce a díky vytištěné mechanické protéze mohl poprvé uchopit nejrůznější předměty. Cena takto vyrobené protézy byla pár amerických dolarů.

Doporučujeme: Téma: Výzkum v medicíně

Podle odhadů britského analytika Phila Reevese je na světě aktuálně v oběhu přes 10 milionů vytištěných naslouchadel. Vědci z britského Sheffieldu umí například vytisknout velice přirozenou protézu nosu či uší. Stejný tým také pracuje na tisku očních protéz. Umí totiž vykreslit i ty nejjemnější detaily a protézy tak vypadají velmi věrně. Stojí přitom pouze 160 dolarů, zatímco v případě ruční výroby přijdou až na 10 000 dolarů. 

Kůže: zatím etické otazníky

Ve fázi vývoje a testování je 3D tisk v léčbě poranění kůže. Vědci zkoumají především možnost spojení technologie 3D tisku a technologie pěstování kmenových buněk. Například v Holandsku pracují odborníci na projektu SkinPrint, v rámci nějž by měly kmenové buňky tvořit přímo náplň tiskáren.

"Kromě technických výzev se v případě 3D tisku kůže a dalších měkkých tkání objevuje nová otázka etiky výroby těchto materiálů. Využívání živých materiálů pro takzvaný biotisk projde jistě debatou, která se bude týkat především úschovy, změn i právní regulace kolem vypěstovaných živých buněk. Součástí debaty bude určitě také téma kmenových buněk, jejichž použití pro vědecké účely je v mnoha zemích dosud zakázáno," dodává Jan Škopík ze společnosti 3Dfactories, která vyrábí průmyslové 3D tiskárny. Zajímavostí je, že už nyní vědci řeší barvu a tón vytisknuté kůže. Důvodem je možné využití biotisku nejen v léčebné, ale i kosmetické medicíně.

Zlomeniny a  nové kosti už dnes

3D tisk je ideální metodou i v oblasti opory nebo náhrady kostí. Dají se totiž pomocí speciálních měření a 3D skenování přizpůsobit přímo na míru pacientům a jejich zranění či nemocem. Díky pokroku ve výrobě materiálů pro 3D tisk jsou dnes již lékaři schopni pacientům tyto vytištěné náhrady voperovat tak, že jim nejen sedí, ale hlavně nezpůsobují v těle odmítavé reakce na cizí těleso.

V polovině roku 2013 se například podařilo díky speciální 3D náhradě nahradit americkému pacientovi 75 % plochy lebky. Speciální polymerový implantát s názvem Osteofab byl navíc navržen tak, aby podporoval růst dalších tkání, rychlejší rekonvalescenci pacienta a do budoucna umožnil i kontrolní rentgeny.

Náš tip: Existuje přenos vzpomínek? Vědci připouští, že ano

Dalším příkladem může být úspěch britského chirurga Craiga Gerranda. Ten nedávno voperoval vytisknutou náhradu pánve muži, jemuž musela být původní kost odstraněna kvůli rakovině. Implantát z pevné titanové hmoty byl 3D tiskárnou vytvořen z titanového prášku přeměněného v pevnou hmotu pomocí laseru. Implantát byl navíc pokryt minerálem, který rovněž stimuloval růst původní kostní hmoty.

Náhrada orgánů: opatrná naděje

Selhání orgánů je stav vážně ohrožující život. Proto se hledáčky inovátorů biotisku soustřeďují i na možnosti náhrady poškozených orgánů. V souvislosti s tiskem orgánů se nejčastěji mluví o firmě Organovo, která vyvinula technologii na tisk malých vzorků lidské jaterní tkáně.

Vzorky byly navíc schopny přežít několik dní. I když má Organovo slibné výsledky, k vytištění funkčních jater povede ještě dlouhá cesta. V současnosti umí firmy tisknout pouze z jednoho druhu buněk, což však nestačí. Lidské orgány se totiž skládají z mnoha typů buněk, které jsou funkčně provázané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je z rentgenu rakovina? Bohužel ano, jen se neví kdy

Jídlo proti jarní únavě a na dobrou náladu - 10 tipů!

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

reklama
Doporučené recepty
    reklama