reklama

"Nevyrostli" jste z akné? Co pomůže a co zhorší pleť

Však z toho vyrosteš," utěšovali nás v pubertě, když jsme brečely kvůli pupínkům na pleti. Někdy ale člověk z akné nevyroste ani po třicítce. Co s tím?

Foto: Iisfa/Thinkstock

"Však z toho vyrosteš," utěšovali nás v pubertě, když jsme brečely kvůli pupínkům na pleti. Jenže jsou případy, kdy člověk z akné nevyroste ani po třicítce.

Ve skutečnosti akné trápí až 54 %  žen nad 18 let  a má podstatu chronického zánětu. Akné vzniká v důsledku zvýšené aktivity mazových žláz, ucpání pórů a pomnožování bakterií pokožky a hormonální nerovnováhy.

Sex a věk?

Pravda je, že androgeny - hormony, které se vytvářejí během puberty (např. testosteron), způsobují pupínky zvané komedony. Zatímco tyto a další hormony mohou vyvolávat sexuální touhy, sexuální návyky včetně masturbace na akné žádný vliv nemají.

Jak vidět, věk s tím vůbec nemusí souviset. Čekat, až se pupínky samy od sebe ztratí, je nesmysl. Můžete skončit s pochroumaným sebevědomím a jizvami na obličeji - i na duši.  Podívejte se na další mýty, podle nichž se možná chováte a nevědomky tak zhoršujete stav své pleti.

Mytí  pomáhá

Na rozdíl od toho, co vídáme v reklamách, póry nejsou ucpané špínou, takže přehnané mytí (více než 2-3 krát denně)  nepomůže. Naopak pokožku zbavuje potřebného mazu a ta má tendenci ho přirozeně ve větší míře doplňovat.

Doporučujeme: Téma: Péče o pleť

Časté mytí například žínkou či kartáčem může také póry dráždit a přispívat k jejich ucpání. "Nejlepší je mýt si obličej velmi jemně pouze rukama a to dvakrát denně." připomíná MUDr. Miluše Kotalíková. Základem péče je však šetrné čištění, ale peeling a pleťové vody či tonika s alkoholem akné obvykle zhorší. .

Mám to ze stresu

Ano, to platí. potvrzuje dermatoložka MUDr. Andrea Vocilková. Stres může ovlivňovat hladinu hormonů v těle a teoreticky tedy přispět i ke zhoršení stavu pokožky. Účinná a dobře zvolená léčba však akné umí zkrotit. POZOR! Akné naopak může být nežádoucím vedlejším účinkem některých zklidňujících léků.

Slunce pupínky "vytáhne"

Na chvíli pobyt na sluníčku pomůže - opálená pleť vypadá zdravěji a nesrovnalosti se lépe ztratí. Zároveň ale dlouhodobé slunění podporuje rychlejší odlupování kožních buněk a zvyšuje se i produkce mazových žlázek, takže se posléze pleť zhorší. Chraňte ji opalovacím krémem!

Některá jídla škodí

O tom, že strava přímo ovlivňuje zdraví, není pochyb. "Je však známé, že v některých domorodých společnostech se akné vůbec nevyskytuje. To je v ostrém kontrastu k rozšířenému výskytu akné v celé moderní společnosti. Je tedy možné, že strava původních obyvatel přispívá k jejich zdravé kůži.

Čtěte také: Češi jsou mistři Evropy v akné. Změňte styl i kosmetiku

Strava moderní společnosti se vyznačuje především vysokým obsahem rafinovaných cukrů, bílého pečiva, tučných a kořeněných jídel. Určitá skladba stravy narušuje tzv. ,"hormonální posloupnost". Dochází ke zvýšení hladiny inzulínu a růstového hormonu IGF-1. Výsledkem je zvýšená produkce testosteronu, který vede ke vzniku mazem zanícených pórů v pokožce," vysvětluje doktorka Vocílková. Rada odborníků tedy zní: konzumujte především stravu s nízkým glykemickým indexem- libové maso, ryby, ovoce a zeleninu. Pozorujte svůj jídelníček po jeden měsíc - pak se ukáže!

Trocha krému akné vyléčí

Některé přípravky nanesené přímo pupínek zklidní, ale léčíte vlastně jen starý symptom, a  ne problém samotný. Nejlepší způsob léčby akné je tedy zabránit tomu, aby pupínky vůbec vznikly - což znamená péči o pleť celé tváře či postiženého místa každý den, a to i ve chvíli, kdy akné nemáte.

Dobrým pomocníkem v léčbě akné jsou přípravky s účinnou látkou kyselinou azelaovou, jako je třeba krém Skinoren. Je ale důležité dodržovat léčbu i poté, co je pleť čistá.

Pozor na make-up

Dnešní moderní líčidla jsou už bezpečná, ale jen pupínky "zatřít" není řešení. Vybírejte výrobky, které jsou nekomedogenní, tedy nevytvářejí komedony - bez oleje (na bázi vody) a hypoalergenní. "Jako první použijte korektor. Je tuhý a má velmi vysokou krycí schopnost. Korektor na každý pupínek aplikujte buď čistě umytýma rukama anebo použijte štětec s umělými vlákny. Rozklepejte nános do ztracena. Pak použijte antibakteriální make-up určený na aknózní pleť.

Ten musí přesně odpovídat vaší barvě pleti. Pokud jsou po aplikaci make-upu některé pupínky ještě vidět, opakujte aplikaci korektoru," radí vizážistka Petra Šestáková, jak na správnou péči.

Pocením se vyčistí póry

Podle doktorky Vocílkové to bývá naopak. Intenzivní pohyb podporuje produkci kožního mazu, který v kombinaci s teplem, pocením a třením zhoršuje akné na čele, hrudníku a zádech. Podráždění kůže můžete minimalizovat nošením moderního sportovního oblečení, osprchováním po fyzické aktivitě a následnou jemnou péčí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zatočte s pupínky: Kosmetika proti akné

Hubnutí po 40: Jím stejně a tloustnu. Co s tím?

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

reklama
Doporučené recepty
    reklama