reklama

Hubnutí po 40: Jím stejně a tloustnu. Co s tím?

Čím jsme starší, tím hůř se nabraná kila shazují. To je sice smutná pravda, ale co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jestli se v něčem vyplatí prevence, pak v nadváze určitě! Čím je člověk starší, tím hůř se nabraná kila shazují. To je sice smutná pravda, ale co s tím?

"Hubnout lze v jakémkoli věku, ale samozřejmě s rozdílnou intenzitou. S rostoucím věkem se totiž náš metabolismus zpomaluje. Proto je nejlepší se velkému nárůstu hmotnosti snažit vyvarovat dopředu," radí odborná terapeutka.Kristýna Galová z Nutriční poradny Anabell.

Po čtyřicítce se tloustne snadno

Nečinně čekat do čtyřiceti a pak začínat s drastickou dietou či "zaručenými" medikamenty ve výsledku opravdu nic neřeší. Čím dříve si osvojíme správné stravovací návyky a naučíme se svému tělu naslouchat, tím je pravděpodobnější, že se vyhneme riziku nadváhy a obezity.

Doporučujeme:  Téma: Hubnutí

Pokud nám tělo ve dvaceti jako první jídlo dne velkoryse odpustilo smažený řízek k obědu a další doplnění energie až v podobě třené bábovky k večeři, za 10-45  let  už tak benevolentní není. "Přicházejí k nám klientky ve věku 35-40 let. Jsou přesvědčené, že na svém životním stylu nic nezměnily, a přesto začaly mít problém s váhou," potvrzuje Eva Janigová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

I když se stravujeme stále stejně, automaticky to neznamená, že konáme dobře a neděláme dietní chyby. Tyto prohřešky o sobě v mladším věku třeba nedaly vědět, s přibývajícími léty nám však začínají komplikovat život a projevovat se v "nepochopitelných" kilogramech navíc.

Jak tedy na to?

První jídlo by mělo následovat do hodiny od probuzení, s večeří počítejme dvě až tři hodiny před spaním. S postupem dne je také třeba snižovat množství sacharidů ve stravě.

"Na snídani je vhodný tmavý chléb se sýrem, vajíčkem či šunkou a malé množství kvalitních tuků. K obědu se nevylučuje polévka ani kvalitní příloha, ovšem večeře už by měla být odlehčenější ve formě bílkoviny se zeleninou," doporučuje Katarína Jirková, specialistka na výživu a hubnutí z Institutu kompliment.

Budeme-li se řídit tímto návodem, měli bychom si postavu udržet. Jestliže náš jídelníček vypadá jinak, snadno odhalíme, co děláme špatně. Stačí si pár dní sepisovat, kdy a co jsme snědli.

Tělo neodpouští

"Už po třicítce začíná organismus pomaleji spalovat a s každým dalším rokem se s nežádoucími kaloriemi vyrovnává hůře. Jako ideální se proto jeví včasné nastavení zdravého jídelníčku a správného stravovacího režimu," upozorňuje odbornice na výživu Jirková.

Další věcí, kterou si obvykle odmítáme připustit, je nedostatek pohybu. Rozběhané mládí vystřídají poklidné roky, jen občas doplněné poklusy do školky a do práce. Tím ovšem většinou fyzická aktivita také končí. "Když s klientkami probíráme jejich denní harmonogram, většinou přijdeme na to, že sportují mnohem méně než v dřívějších letech, zejména před založením rodiny a přívalem pracovních povinností," potvrzuje Jirková.  

Náš tip: Kolik vás stojí hubnutí?

"Lepší je nadváze předejít, než ji posléze řešit. V pozdějším věku navíc obezita představuje i zdravotní rizika, jako je bolest kloubů, vysoký krevní tlak či nebezpečí cukrovky. Chce to nastavit si zdravý jídelníček a minimálně dvakrát do týdne se věnovat sportovní aktivitě, která nás baví,"  připomíná i Eva Janigová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Klíčem je pravidelný režim

 Co ale dělat, když žena prevenci podcení a najednou během přechodu kilogramy "vyplují" na povrch? Kristýna Galová odpovídá konkrétním příběhem: „Měla jsem klientku, která za mnou přišla v období počátku menopauzy s tím, že během krátké doby navýšila svoji hmotnost o 7 kilogramů.

Čtěte také: 13 potravin pro hydrataci. Bonus? Zhubnete!

Nevěděla, jak se to stalo, protože nezačala ani více jíst, ani nedržela žádné diety. Během vstupní návštěvy jsem však zjistila, že klientka nemá nastavený pravidelný režim. Nehlídá si dostatečný příjem tekutin a na jakoukoli pohybovou aktivitu také nemá čas. Proto jsme se zaměřily na nastavení základních zásad pro správný režim - pravidelnost ve stravování, dostatečný pitný režim, kvalitní spánek, pravidelnou pohybovou aktivitu a netrápit se skutečností, která nastala a pro ženy je přirozená. Klientka postupně zhubla nadbytečných 7 kilogramů a je již dva roky spokojená se sebou i se svým tělem." říká nutriční terapeutka.

A jaká je při menopauze nejlepší sportovní aktivita pro hubnutí? Doporučuji se činnosti, které máte rádi. Pokud nevíte, nejlepší je zařadit přirozený pohyb, to znamená rychlejší chůzi, nordic walking, cyklistiku, plavání nebo cvičení se zátěží vlastního těla.

Jak zkrotit chutě?

Tady je několik praktických rad, co dělat při velké chuti na sladké nebo slané. Jako zdravé sladkosti se doporučují:

  • tvarohové dezerty a zmrzliny
  • ovoce sušené i čerstvé, méně však banány a hrozny
  • žitné sušenky
  • čerstvé zeleninové šťávy (červená řepa, mrkev nebo kombinace ovocných a zeleninových šťáv, například červená řepa + jablko)

Ze slaných pochutin si zase žena může bez nějakých velkých výčitek dát:

  • oříšky
  • chipsy z červené řepy a celeru 
  • grahamové tyčinky

Pozor na diety a jojo efekt

Jednou z největších chyb jsou radikální diety. Sice vyhrajeme bitvu v čase o co nejrychlejší úbytek kilogramů, avšak vítězství si většinou nevychutnáváme příliš dlouho.

"Při rychlých dietách dochází nikoli k úbytku tukové tkáně, ale svalové hmoty, což se při návratu k běžnému stravování vymstí jojo efektem. Po dietě totiž na sebe tělo místo svalů začne nabalovat další tuky," vysvětluje Jirková. Jestliže se navíc do koloběhu diet zamotáme, nebudeme jen na etapy hubnout, ale také mnohem více přibírat.

Organismus zatížený dietami reaguje na úpravu jídelníčku pomaleji než tělo někoho, kdo nikdy dietu nedržel. Je unavenější, vyčerpanější a proces regenerace si vyžádá mnohem delší dobu. "Člověk, který v minulosti s nadváhou nejednou neúspěšně bojoval, by měl vyhledat odbornou pomoc, aby se ze začarovaného kruhu hubnutí a přibírání dostal ven," připomíná Katarína Jirková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sacharidy škodí víc než tuky

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama