reklama

Totální vyčerpání organismu: Poznáte skrytou tetánii?

Když se k náročnému životnímu stylu přidá stres, organismus řekne stop.

Foto: iStock

Vypadá to hrozivě: ruce a nohy se kroutí v křečích, dlaně nejdou rozevřít, všechno brní a nemůžete popadnout dech. Strach o život zrychlí srdeční tep a vědomí se ztrácí. Infarkt? Mrtvíce? Trombóza? Ne, tetánie.

Nemá nic společného s tetanem (což je infekce způsobená nebezpečnou bakterií z půdy), jak by se podle názvu mohlo zdát. Způsobuje ji akutní nedostatek minerálů, jako je vápník a především hořčík

Mor 21. století

Pocit, že jde o život, má nejen ten, kdo takový záchvat zažil, ale i ten, kdo ho jen viděl. Přijít může po velkém fyzickém výkonu nebo psychickém stresu. Náchylnější jsou mladé křehké ženy - každou chvíli čteme o někom známém, kdo zkolaboval a skončil na kapačkách.

Naposledy to byla úřadující Česká Miss Earth Kristýna Kubíčková před odletem na soutěž na Filipínách. Stát se to může ale i vám - v poslední době se o tetánii mluví jako o novodobém moru lidí mezi dvacítkou a třicítkou.

Proč? Protože jim chybí zdravá strava (nepátrejme po důvodech, často jsou zjevné - honba za štíhlostí) s obsahem všech důležitých výživných látek. Omezováním některých potravin vzniká nedostatek vápníku, a hořčík je všeobecně "nedostatkové zboží". Viníkem je moderní zemědělství s umělými hnojivy. To se odráží v mase i dalších potravinách, které jíme. Chybou je také zanedbávání přísunu tekutin.

O život nejde

Tetánie je trvalý nebo přechodný stav zvýšené nervosvalové dráždivosti. Nervová vlákna, jejich funkce i to, co zásobují - tedy svalový systém - jsou ve stavu zvýšeného napětí a jsou zvýšeně dráždivé. Příznakem jsou tetanické symptomy, z nichž největší a nejtěžší je tetanický záchvat.

Lze si ho splést s atakem panické poruchy. I přes děsivé projevy se na tetánii neumírá a záchvat obvykle pomine sám do hodiny. 

Syndrom však bývá častý  bez záchvatu. Projevuje se ale průběžně jako nervozita, nesoustředěnost, špatné spaní, časté bolesti hlavy či bušení srdce. Takový člověk působí na své okolí jako neurotik, U mladých žen se říká, že je labilní, křehká, málo odolná.

Myslete na sebe 

Velká zátěž pak může vyvolat kolaps, ale základ je fyzický. Přesto se někdy léčba neobejde bez účasti psychologa - minimálně proto, aby se pacient naučil odpočívat a harmonizoval svůj život. 

Když chcete dodat tělu zmíněné minerály, jen popíjení minerálky s hořčíkem bohužel nepomůže. Účinné jsou pouze samostatné přípravky magnézia, většinou vám lékař předepíše jeho soli. Šumivé magnézium je méně účinné. Důležité je hodinu až dvě před jejich užitím i po něm nejíst potraviny s obsahem vápníku, jako je mléko, sýry, vejce, brokolice, mák a podobně, protože metabolizmus těchto prvků si odporuje.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama