reklama

Nadávejte! Plačte! Uleví se vám...

Sletěli jste z kola? Praštili se kladivem do prstu? Spadla na vás záclonová tyč při letním úklidu bytu? Poplačte si a zanadávejte, ohromně se vám uleví!

Foto: Isifa/Thinkstock

Sletěli jste z kola? Praštili se kladivem do prstu? Spadla na vás záclonová tyč při letním úklidu bytu? Poplačte si a zanadávejte, ohromně se vám uleví!

Lidstvo má napříč kulturami jednu věc společnou: při náhlém pocitu bolesti obvykle reaguje slovy, která by se v televizi musela vypípávat. Proč tomu tak je a zda to má  nějaký skutečný účel, zkoumali vědci z britské Keele University. Vy to můžete zkusit doma svépomocí...

Zvýší se práh vnímání

Při nadávání se aktivují centra emocí v mozku a zdá se, že je produkováno hlavně pravou hemisférou. Většina řeči přitom přichází z hemisféry levé.

Ukázalo se, že lidé jsou schopni překonat nepříjemný pocit mnohem déle, když přitom mohou nadávat. Jejich práh bolesti se zvyšuje a nadávání opravdu pomáhá zvládnout bolest

Pocit bolesti vzniká v centrálním nervovém systému  spojením procesů začínajících v receptorech kůže nebo vnitřních orgánů, od nichž se impulzy dostávají do mozku.

Slzy odplaví bolest

Bolest tak představuje nejvnitřnější a nejsilnější nepodmíněnou reakci organismu. Další velice užitečnou reakcí na ni jsou slzy. 

Výzkumy vědců z univerzity v Minnesotě prokázaly, že pláč dokáže organismus zbavit stresu a dostat jej zpět do rovnováhy. Důvodem je složení slz.  Obsahují totiž zvýšené hladiny některých proteinů, manganu a draslíku, a navíc určité speciální látky, které  přirozeně otupují bolest.

K tomu je v slzách obsažen hormon prolaktin,  který hraje roli při stresu, při obraně organismu a dále i v jiných tělesných funkcích. Jeho obsah v slzách může pomoci objasnit, proč ženy pláčou více než muži. Ženy mají více prolaktinu než muži a jeho hladina se dál zvyšuje při těhotenství. Tím se vysvětluje, proč ženy pláčou častěji než  muži.

Muži opět ve výhodě!

Muži mají při prožívání bolesti obrovskou výhodu.  Mají nervový systém, který určitým způsobem propojuje mozek s míchou, a pokud je tento systém aktivován vjemem bolesti, tělo začne vypouštět endorfiny, které vjem bolesti zmírní. U žen tento mechanismus tišení bolesti neexistuje.

"Tento systém je zásadním principem tišení bolesti u lidí i ostatních obratlovců, ale nikdo zatím nezkoumal, jak vlastně funguje u žen a jiných samiček. Teď se ukazuje, že u nich tento systém k tišení bolesti neslouží," říká doktorka Anne Murphyová z University of Georgie, která tento jev studovala.

V jednom z experimentů vědci chemicky zablokovali receptory bolesti v mozku i míše samečka a samičky myši. Ukázalo se, že zatímco samec bolest přestal vnímat, samička dál o bolesti věděla.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama