reklama

Peroxid do rány? Nikdy! Vyžere maso

Léto přeje úrazům - od rozbitých kolen dětí přes bodnutí hřebíkem na chalupě až ke známému "silničnímu lišeji". Zapomeňte na rady babiček a nelijte do rány kysličník neboli peroxid!

Foto: Profimedia.cz

Léto přeje úrazům - od rozbitých kolen dětí přes bodnutí hřebíkem na chalupě až ke známému "silničnímu lišeji". Zapomeňte na rady babiček a nelijte do rány kysličník neboli peroxid!

Odřeniny, drobné oděrky a řezné rány patří k nejčastějším úrazům. Umíte takovou ránu dobře ošetřit? Mezi lidmi například stále přetrvává mýtus, že každé poranění se musí nejprve vymýt, nejlépe peroxidem nebo jódem. Opak je však pravdou.

Většina říznutí a odřenin není hluboká a snadno je zvládnete ošetřit i doma. Základním principem je ránu důkladně opláchnout a zakrýt obvazem nebo náplastí. Moderním trendem jsou tzv. metody vlhkého hojení. Mají tu výhodu, že se obvaz nepřilepí k ráně, a převaz je tak naprosto bezbolestný, což ocení hlavně děti.

Správný zásah ve 3 krocích

Zastavte krvácení

  • Nejlépe tak učiníte přitlačením obvazu nebo jiné čisté tkaniny na ránu.
  • Pokud je poraněná končetina, zvedněte ji do výšky, krvácení by mělo po chvíli samo ustat.
  • Ruku stačí dát nad hlavu, v případě zraněné nohy ji podložte na židli polštářem tak, aby spočívala výše než srdce.

Důkladně vymyjte ránu

  • Ránu omyjte pod tekoucí vodou nebo sterilním fyziologickým roztokem.
  • Nepoužívejte peroxid vodíku ani pálivou jódovou tinkturu - mohou poškodit odkrytou tkáň a zpomalit proces hojení.
  • Opláchnutou ránu jemně osušte ručníkem, který nepouští vlákna.

Přiložte krytí

  • Použijte sterilní čtverec nebo náplast s polštářkem.
  • Pokud zvolíte vlhké hojení, je ta pravá chvíle na aplikaci HemaGelu, který na ráně vytvoří elastickou vrstvu oddělující ránu od vnějšího prostředí.
  • Po nanesení gelu ránu kryjte sterilním čtvercem z nesavého materiálu nebo náplastí s nesavým polštářkem. Bude tak dobře „dýchat" a rychleji se zahojí.
  • Obvaz nebo náplast pravidelně vyměňujte podle potřeby.

Pár dní klidu

Rána by se měla sama zahojit během několika dní. Pokud je citlivá, můžete používat běžné léky na bolest s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Ibuprofen by však neměl brát nikdo, kdo trpí žaludečními vředy nebo astmatem.

Dopřejte ráně klid! Pamatujte na to, že každá rána potřebuje čas a klid, aby se mohla dobře zahojit. Proto poraněné místo příliš nezatěžujte a vypusťte i sportovní aktivity. Předejdete tak vzniku nepěkných jizev.

Kdy vyrazit k lékaři?

V případě, že se nedaří zastavit krvácení, když je rána velmi hluboká nebo velká. Odborník by měl vidět také případ, kdy poraněný nemůže hýbat prstem nebo ohnout nohu. Totéž platí,  pokud v ráně něco zůstalo, například štěrk. Samozřejmostí je také případ, kdy byl pacient pokousán zvířetem.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama