reklama

Na alergie je nová léčba. Musí se ale začít včas

Pylová sezóna je tu. Co udělat proto, aby vás zasáhla co nejméně?

Foto: Thinkstock

K alergii lze přistupovat několika způsoby. Zaprvé dělat, že se jedná o obyčejnou rýmu. Zadruhé uznat, že by mohlo jít o alergii, ale léčit se jen volně prodejnými léky. Až třetí možnost je správná: nechat se diagnostikovat alergologem a zahájit cílenou léčbu.

Když se řekne cílená léčba, neznamená to polykání pilulek na potlačení rýmy, slzení, kýchání či jiných alergických příznaků. Ty sice uleví, ale nijak neřeší alergický zánět, který v těle dál postupuje. Dostatečně nepomohou ani silné protizánětlivé léky - inhalační kortikoidy. Cílená je jedině taková léčba, která zasahuje do samotné podstaty alergie, a tou je alergenová imunoterapie.

Injekce, kapky či tablety

"Alergenová imunoterapie je vhodná pro některé pacienty. Zásadně ovlivňuje alergický pochod a dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích," říká docent Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce v Praze.

Pacient podle druhu své alergie může buď docházet do ambulance jednou za měsíc na injekce, nebo doma třikrát týdně užívá kapku pod jazyk. Nejmodernějším způsobem, dostupným zatím jen pro léčbu alergií na pyly trav a obilnin, jsou tabletky pod jazyk, které se berou denně.

Běh na dlouhou trať

Všechny lékové formy alergenové imunoterapie fungují tak, že se do organizmu dodává v postupně stoupajících dávkách alergen, který pacientovi vadí. Tělo se tak pomalu imunizuje a získává vůči konkrétnímu původci alergie toleranci. Léčba trvá tři až pět let a někdy ji lékař doporučí po čase zopakovat.

Rozhodně ale není proč a na co čekat. Teď je sice přes zimu možná tzv. alergické okénko, kdy věšina dráždivých látek spolu s přírodou "spí", ale některé rostliny začínají kvést  už od ledna Zkrátka vrcholná alergická sezóna tu bude zpátky dřív, než se nadějeme. Na léčbu je třeba myslet už nyní.

Léčba budoucnosti

Pyloví alergici mohou zahájit imunoterapii vždy až po ukončení sezóny "jejich" pylu, u alergenů celoročních je možné s léčbou začít kdykoliv. Na tabletky, jejichž užívání je pro pacienty nejsnazší, je třeba nejvíce doplácet, podle alergologů se však určitě jedná o léčbu budoucnosti.

V nejbližší době se navíc na trhu mají objevit i tabletky na terapii alergie na roztoče. Alergenová terapie zatím není vyvinuta pro všechny typy alergie. Je určena pro pacienty, u nichž je alergie prokázána krevními nebo kožními testy a u nichž nejde účinně zajistit odstranění alergenu z jejich blízkosti. Nejčastěji ji u nás alergologové předepisují pacientům, alergickým na pyly jarních stromů, na pyly trav a obilnin, na roztoče a na hmyzí bodnutí.

reklama
Doporučené recepty
    reklama