reklama

MUDr. Skovajsová - rakovina prsu. Ptali jste se online!

Na vaše dotazy dnes odpovídala primářka pražského Mamma Centra, MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD. On-line rozhovor je už ukončen. Vy si ale můžete přečíst položené otázky a v odpovědích paní primářky možná nejdete i odpověď na to, co vás trápí nebo zajímá.

Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a jeho výskyt stále stoupá. Přitom až 90 % pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno. Ročně u nás onemocní 5000 žen a 2000 žen této nemoci podlehnou! Přesto více než 60 procent českých žen, které rakovina prsu ohrožuje nejvíce, odborné screeningové vyšetření neabsolvovalo.

Mammografie neboli screening prsu umí zhoubý nádor odhalit dřív, než je hmatný, a díky tomu mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost úplného uzdravení. Primářka Miroslava Skovajsová vede Mamma Centrum v Praze na Zeleném pruhu. Odsud bude odpovídat na vaše otázky týkající se problematiky rakoviny prsu.

O své práci říká:

Mamodiagnostika je mým povoláním, ale také koníčkem. Celý můj profesní život se snažím, aby kvalita diagnostiky prsu byla ve všech koutech České republiky co nejvyšší, aby všechny ženy měly k této kvalitě stejný přístup. Všechny mé aktivity, které zabírají většinu mého osobního volna, směřuji k tomu, aby si české ženy uvědomily, že nádory prsu jsou sice nejčastějším zhoubným onemocněním žen, ale že je ve většině lze nalézt ve velmi časném a tudíž i dobře léčitelném stadiu.

Jsem šťastná, že většina žen, kterým byl v posledních letech díky screeningu objeven nádor prsní žlázy v malém stadiu, nejen, že nepřišla o prs, ale jejich šance na úplné uzdravení je vysoká. Moje mise bude splněna, až všichni zdravotníci, ale hlavně samotné ženy přijmou myšlenku, že: Nejlepším lékem na rakovinu prsu je její včasný záchyt.“ Nebojte se nechat vyšetřit, nebojte se zeptat! Více informací na www.zdravaprsa.cz

Podpořte boj proti rakovině prsu a pojďte spolu s námi 5.června na Avon Pochod. V loňském roce nás šlo přes 7 000 a vybralo se neuvěřitelných 9 milionů korun!

Zodpovězené otázky

Otázka: Před 6 roky jsem jsem podstoupila operaci rakoviny prsu(částečnou mastektomii),po dobu 5let jsem užívala lék Femara,není možné aby se v důsledku ukončení podávání tohoto léku nemoc vrátila? Děkuji.
Autor: markyza | 24.5.2010 00:20

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Femaru jste užívala právě proto, aby se snížila pravděpodobnost návratu nádorového onemocnění - a to Vy víte. Toto zajištění přetrvává i nadále po vysazení léku. Další podávání se nikde na světě nedovoluje, protože Femara má - jako ostatně každý lék - určité nežádoucí účinky, které se s dobou užívání zvyšují. Věřte svým lékařům. Nyní jste považována za zdravou, užívejte života a snažte se ze života odtranit nepříjemnosti a stresy , které mohly přispět ke vzniku Vašeho onemocnění.

Otázka: Vážená paní doktorko, jsem 7 let po operaci. Nádor jsem si nahmatala sama a chválabohu přišla včas. Ablace nebyla nutná. Absolvovala jsem jek ozařování, chemoterapii i brachyterapii. Zatím jsem v pořádku. Musím poděkovat příkladné péči lékařů i sester FN Olomouc. Přesto by mě zajímalo, jaké jsou hlavní příčiny vzniku nádoru. Všechny ženy přece nekouří, ani nepijí alkohol a přesto se u nich nádor vyskytne. A druhá otázka: domníváte se, že jsou okresní nemocnice dostatečně odborně vybaveny pro operace nádorů prsu?
Autor: Zdena | 24.5.2010 06:55

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Mílá Zdenko, kdybychom znali zaručenou prevenci, dokázali bychom s rakovinou zatočit. O příčinách nádorových onemocnění se něco ví, ale to je to tak málo, že z těchto znalostí nemohou vzejít závazná doporučení. Psychologové tvrdí, že každá žena ví, proč onemocněla nádorem prsu, potvrzují tak, že zejména nádory prsu -mimo jiné pocházejí z dlouhodobých stresů - jde o nevyřešené vztahy především. Rodinné. partnerské vztahy. Ten. kdo je má zvládnuté, stojí na pevnějších nohách, je celkově odolnější, než ten, který v tom "lítá". Doufám, že jsem Vás alespoň trochu nasměrovala, precizní odpověď Vám nedá nikdo na světě.

Otázka: přeji krásný den,paní primářko,nemám ani dotaz,sleduji vaši práci a chci vám poděkovat za vše co pro ženy děláte a zároven říci všem ženám,at se samovyšetřují,at nic nepodcenují,at absolvují programy které jim nabízíte,a hlavně at když už je rakovina potká nehází flintu do žita,já jsem onemocněla rakovinou prsu před 26 lety,v pouhých 24 letech,od té doby se občas pereme a zatím vyhrávám,děkuji všem lékařům a paní primářce především,a přeji vám hodně úspěchů ve vaší práci pro ženy.Stanislava
Autor: stanislava | 24.5.2010 07:06

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Stanislavo, byla bych pokrytec, kdybych nepřiznala, jak moc mně Váš příspěvek potěšil. Boj o preventivní program mě stál mnoho sil a volného času, o který jsem jsem musela obrat i moje nejbližší. Teď si přeji jediné - aby si Vaší výzvu k samovyšetřování, preventivní mamografii i odhodlání k léčbě, přečetlo co nejvíce žen. Je to větší pomoc celé "věci", tedy boji s rakovinou prsu, než si vůbec dokážete představit.

Otázka: Dobry den pani primarko, mam na Vas dotaz ohledne screeningu. Je mi 33 let, ale v rodine mame diagnozu zhoubneho nadoru prsu - matka umrela ve 49 letech. Rada bych podstoupila preventivne screening jiz nyni. Mam na nej narok? Pokud ne, v jake cenove relaci se vysetreni screeningu pohybuje? Na koho se mam obratit - na sveho osetrujiciho lekare aby mi napsal doporucenku nebo se mam sama obratit v Brne na Zluty dum? Dekuji za odpoved, Jarka
Autor: Jasminita | 24.5.2010 07:56

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Jarko. Obecné doporučení říká, že dcera matky, která na rakovinu prsu zemřela dříve, než v 50 letech, by měla začít s preventivní mamografií o deset let dříve, než její maminka zemřela, tedy u Vás ve 39 letech. Doporučuji, poinformujte se na Žlutém kopci, úžasně tam funguje Mamma help, oni Vám vysvětlí, jak to v tomto svělém zařízení funguje, případně Vás předají na paní primářku Bartoňkovou, na kterou se můžete obrátit i mým jménem. Pravidla nejsou zatím zcela přesná, osvícený gynekolog nebo Váš praktický lékař by Vám měl dát doporučení, v případě přímé úhrady jde přibližně o 700 Kč.

Otázka: Dobrý den, může onemocnět rakovinou prsu i osoba po změně pohlaví, když předtím byla muž ? Děkuji za opověď. Lenka
Autor: Lenka | 24.5.2010 08:00

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Lenko, i muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jde ale o velmi sporadický výskyt. V České republice onemocni ročně okolo 70 mužů rakovinou prsu, žen okolo 5 500. Riziko se zvyšuje podávání hormonálních přípravků, což zmíněná osoba podstoupila. Doporučuji tedy, ať si mezi námi odborníky najde někoho (www.mamo.cz), komu se svěří do péče, lékaře, který bude k tomuto životnímu příběhu přistupovat s veškerou diskrétností. Ráda se tohoto zhostím, pokud by mé pracoviště připadalo Vaší známé dostupné.

Otázka: Dobrý denm chci se zeptat.. Kdy by měla jít žena na první vyšetření, když v rodině nikdo rakovinu prsu neměl, ale jiný druh rakoviny ano. Děkuji
Autor: Monika | 24.5.2010 08:50

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Obecné doporučení zní, že 45 let je nejzašší věková hranice, kdyby se mělo začít s prevencí. České ženy čerpají proto jednou za dva roky nárok na toto vyšetření z povinného pojištění. My, odborníci na mamární diagnostiku, k tomu dodáváme : přijde-li žena z rodiny, kde se obecně objevila rakovina, na první preventivní mamografii ve 40 letech, je to ideální. Upozorňuji, že na toto vyšetření ale není nárok z veřejného pojištění, můžete přijít jako samoplátce do kteréhokoliv screeningového centra, jejich adresy jsou na www.mamo.cz . Vyšetření stojí okolo 700 Kč

Otázka: Dobrý den, mám 3 děti, při každém jsem měla zánět prsu (vždy stejného). U posledního snad 3x. Hned po návratu z porodnice, z prsu teklo něco oranžového jako pomerančový džus, hospitalizovali mě zpět a dali antibiotika. Pak jsem kojila do 5 let (opravdu). Občas mě prs bolí, nesnášim dotyk na bradavce, po něm prs několik dnů pobolívá vždy jen stejná 1/4. Na ultrazvuku jsem byla v po zánětu, nic nenašli. Myslíte, že mi hrozí rakovina. Nikdo jsem nebrala žádnou antikoncepci, je mi 42 let, rakovinu prsu v rodině nikdo neměl, nekouřím. Vyšetření se bojím protože ozáření prý mírně zvyšuje možnost vzniku a proto je nutné za čas další, které opět riziko zvyšuje a tak dokola......
Autor: exe | 24.5.2010 08:52

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá pisatelko. Jeden z nejhorších mýtů, který se, bohužel, mezi ženami stále udržuje, je ten, že vyšetření mamografem pomocí měkkého záření zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. V několika zemích zvěta, kde preventivní mamohrafie běží už desetiletí - například ve Švédsku je to 30 let, se tento mýtus nepotvrdil, za to se v této zemi snížila úmrtnost na rakovinu prsu o 40%. Další mýtus, který se mezi ženami předává je ten, že dlouhodobé kojení kojení chrání před rakovinou prsů. Ani toto se nepotvrdilo. Kojení je nezastupitelné pro tělesné i duševní zdraví miminka, ale není zaručenopu ochranou před nádorovým onemocněním prsní žlázy. Ultrazvukové vyšetření nemůže mamografii nahradit, některé známky nádoru se zde prostě nezobrazí. Nebojte se mamografie, Vaše tři děti potřebují zdravou maminku.

Otázka: Paní primarko, nemám dotaz ..jen obrovské díky za péči, ochotu a milé chování k vystrašeným pacientkám...kéž by všechny pochopily, že je ta nepříjemná chvilka vyšetření chrání !!!!!!
Autor: zuzka | 24.5.2010 08:52

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Zuzko, pomozte nám všem, kteří se snažíme přesvědčit ženy, že nejlepší lékem na rakovinu prsů, je její včasné objevení. Říkejte to, co jste napsala všem Vám známým ženám v okolí. Taková edukace laické veřejnosti je totiž nejvěrohodnější. Osobně se držím kréda: Zachráníš-li jeden lidský život, jako bys zachránil celý svět. Děkuji Vám za Váš příspěvek.

Otázka: Dobrý den,moje tchýně má rakovinu prsu na onkologii jí řekli že bude mít 4 chemoterapie pak půjde na operaci a pak jí čeká ozařování.Má šanci aby se vyléčila???A řekněte mi kolikaprocentní šance že to budou mít moje děti (dvě holky)???Ona má dva kluky.Děkuji Ivana
Autor: kirina | 24.5.2010 08:54

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Babička Vašich dcer podstoupí zcela standardní léčbu. Většina léčených žen se buď zcela uzdraví, nebo žije mnoho let spokojeného plně kvalitního života. Jen v tuto chvíli běhá po ČR více, než 55 000 žen, které prošly léčbou rakoviny prsu. Vaši dcerám se mírně navyšuje riziko vzniku rakoviny prsů, bude stačit, když na preventivní mamografii začnou chodit ve 40 letech. Měly by však zvládnout samovyšetření a od dospělého věku ho pravidelně provádět.

Otázka: Na MMG vyšetření zjištěno-mikrocysta vpravo a v pravé axile bening.LU do 10 mm. Bylo mi řečeno, že to nic není a na další kontroly nejsem pozvaná. Mám se něčeho obávat, je mi 66 let. Děkuji za odpovědˇ.
Autor: Johana | 24.5.2010 09:15

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: K takovému nálezu Vám mohu jen pogratulovat. Nezapomeňte však jít opět za dva roky na další preventivní mamografii. Prevence má smysl pouze tehdy, když je pravidelná a prováděná na jednom pracovušti.

Otázka: Může člověk s rakovninou sportovat?
Autor: michal | 24.5.2010 09:30

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Rakovina je chronické onemocnění jako každé jiné. Chronické onemocnění nemá člověka zmrazit v jeho aktivitách a radostech, ale naopak, pokud mám zkušennost, obvykle nemocné ženě pomůže seřadit žebříček hodnot. Sportujte, dělejte vše, co Vás baví, užívejte života. Při tom všem jen vždy myslete na to, že Váš ogranismus je křehčí, než u jiných lidí, prodělal náročnou léčbu, a tak mu dopřejte co nejvíce odpočinku.

Otázka: manželka prodělala ablaci před 15-ti lety. Jaká je pravděpodobnost metastáz po 5-ti letech a déle, jsou-li tyto ženy kontrolované? Děkuji.
Autor: jerry | 24.5.2010 10:36

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Vždy mě velmi potěší, když se jménem nemocné ženy ozve její starostlivý muž. Vážený pane, nikdo neumí předpovědět, kdo a kdy dostane metastázy. Mou ordinací prošly ženy, kterým jsem ve skrytu duše nedávala šanci - a ony mě zaskočily tím, že žijí již mnoho let v plném zdraví. Po dvaceti letech, co se věnuji problematice nádorového onemocnění prsní žlázy vím, že stavět prognózy se nevyplácí a že nejlépe se se svou chorobou vyrovnají ty ženy, které vezmou svůj osud do svých rukou, zcela změní přístup k životu, netrápí se hloupostmi, věnují hodně času sobě !!!!!!!!!!!! nejen svým nejbližším, plní si různá přání, ke kterým by vlastně bez nemoci neměly odvahu. Toto je recept na dlouhodobé přežití rakoviny prsu. Při takovém přístupu se z rakoviny filosoficky řečeno stane chronická nemoc jako je například cukrovka, revmatismus a jiné. Buďte Vaší ženě dobrým parťákem na její cestě životem, to bude Váš nejlepší příspěvek k jejímu zdraví.

Otázka: Paní doktorko, od 40 let jsem celkem pravidelně chodila na mamograf i ultrazvuk. V 59 letech byla objevena v prsu cysta. Proč se cysty neléčí, proč mi nenavrhli operační řešení? Za rok a půl byla rakovina i v uzlině. A přišlo se na to jen díky nádoru i v druhém prsu. Myslím, že paní doktorka moji situaci podcenila. Jaký názor máte Vy?
Autor: Johana | 24.5.2010 10:59

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Přibližně 15% žen má cysty v prsech. Cysty nemají žádnou souvislost se vznikem rakoviny prsů, jejich povaha je hormonální. Cysty se neoperují, protože se postupně s věkem spontánně ztrácejí. Mnoho žen, které onemocní rakovinou prsu, mají současně cysty, opakuji, že souvislost zde není. Neznám detaily Vašeho příběhu, zřejmě ve Vašem případě byl nádor od počátku agresivní - takových nádorů se vyskytuje malé procento, asi 5% žen má rychle rostoucí nádor. Současná moderní léčba si však i stímto umí poradit. Nezoufejte, nehledejte kde se stala chyba, hleďte optimisticky v budoucnost, dělejte jen věci, které Vás těší. Nemoc bývá takovým zvláštním mylníkem, mnohé moje pacientky mi říkají, že po nemoci žijí mnohem kvalitnější, smysluplnější život, než dříve. Držím palce

Otázka: prosim o dotaz, matka mi zemřelav 48 letech na rak prsu. Mě dnes je 45 let a chodim pravidelne od 23 let na mamograf, Je vhodné chodit každy rok? jaká pravdepodobnost že i ja onemocnim? Dcera 22 na mam .také jiz byla. Děkuji za informace ivana
Autor: ivana | 24.5.2010 12:14

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Ivo.NEEXISTUJE žádné doporučení, aby žena chodila od 23 let každoročně na mamografii, mám silné pochybnosti, nejste v rukou dobrých odborníků. Žláza mladé ženy se vyšetřuje především ultrazvukem, přednosti mamografie se objeví až už mírně zestárlého prsu, tedy okolo 40let. Prosím, najděte si na www.mamo cz adresu skutečně certifikovaného screeningového centra ve Vašem okolí, a tam se svěřte do péče. Musím říci, že mě Váš dotaz opravdu rozesmutněl, je pro mne velkým sklamáním, že se stále někde v ČR v systému zdravotnictví objevují lidé, kteří svému řemeslu nerozumí. Velmi by mně zajímalo, kde se takové zvláštní postupy uplatňují.

Otázka: Dobrý den paní primářko,byla jsem na screeningové mamografii a výsledek zní:1-Birads-negativní,Tabár-denzní granulární struktura žlázy typitabár IV,klasifikace:benigní makrokalcifikace,opacity0,str.nepravidel. 0,axil uzliny 0,Závěr:nepřiměřeně přetrvavávající struktura loburální hypertrofie.Doporučení : UZ v mezidobí.Prosím,mám dotaz jestli stačí kontrola ultrazvuku,anebo je potřebná léčba.Děkuji za odpověď.Marta
Autor: eriam | 24.5.2010 13:13

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: U Vašeho typu žlázy se skutečně doporučuje v mezidobí mezi mamografiemi provádět ultrazvukové vyšetření. U tohoto typu žlázy Tabár IV, který má asi 20% žen v ČR přetrvává dobrá schopnost ultrazvuku při vyšetření. Pozor, UZ ale nemůže mamografii nahradit, ta se i nadále preventivně musí provádět jednou za dva roky.

Otázka: Dobrý den.Je mi 32 let. V roce 08 jsem si nahmatala v levém prsu nepravidelnou zatvrdlinku. Od té doby chodím jednou za rok na sonografii. Většinou před menstruací cítím bolest v prsu a změnu tvaru zatvrdliny. Nález zní:Fertilní typ prsních žláz,ložiskové patol.změny nezjištěné, dukty nediletované, v axilách LU do 10 mm v.s. benigniho vzhledu.Letos při vyštření mi paní doktorka řekla,že se ji zdá, že tam vidí ložisko. Ale že si není jistá, tak to do protokolu o vyšetření nenapsala a opět tam mám výše uvedený nález. Teď žiji v nejistotě a podepisuje se mi to na psychice. Nevím co dělat. Paní doktorka si o mě myslí,že jsem fobická, a že bych si měla najít psychologa.Neměla Bych spíš postoupit nějaké jiné vyštření ?Proč mě tedy tak znejistila? Děkuji za odpověď.
Autor: Ela | 24.5.2010 20:12

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Pokud si paní doktorka nálezem není jistá, existuje jediná, velmi snadná cesta. Odebrat ambulatně za kontroly ultrazvuku malý kousek tkáně, jde o nebolestivé vyšetření, které se rutinně provádí v každém certifikovaném screeningovém centru. Nazývá se core biopsie.Až bude černé na bílém jasné, že jde jen o ložisko nevýznam,ných změn, pak se teprve můžeme začít bavit o psychologovi. Chápu Vaše obavy, možná byste si na www.mamo.cz našla nějaké jiné pracoviště, klde byste se cítila jistěji.

Otázka: Dobrý den, poslední dobou se dozvídám, že antikoncepce může způsobit rakovinu prsu. Přestala jsem kojit, ráda bych se k antikoncepci vrátila, ale bojím se. Také jsem počítala s tím, že až moje starší dcera začne žít pohlavní život, antikoncepci také bude brát. Můžete se mi prosím paní primářko k tomuto problému vyjádřit? Děkuji.
Autor: pavla | 26.5.2010 10:54

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Žena po porodu má mnohem širší výběr v možnostech antikoncepce - tedy i nehormonální, než před porodem. Opravdu stále více sílí hlasy, že celoživotní užívání hormonáln í antikoncepce není bez následků, zejména se ukazuje souvislot s nemocami štítné žlázy. České ženy dělají jednu velkou chybu. Domnívají se, že jsou za antikoncepci zodpovědné samy a jsou ochotné pro "domácí klid" zatěžovat celá léta svůj organismum hormální léčbou. proberte veškeré možnosti s Vaším partnerema a pak i gynekologem. řešení se pro Vás jistě najde.

Otázka: Dobrý den, jsem po operaci 8 let. Prs byl operován parciálně, v podpaždí v uzlinách metastáze nebyly nalezeny. Byla mi naordinována Femara z důvodu nesnášenlivosti předchozího léku Nolvadexu. Moje otázka zní, jak dlouho se může užívat Femara a jaká je praxe lekařů podávat tento lék-celý život nebo po určitou dobu. Další otázkou je, že se říká, že při nehmatném i malém neagresivním nádoru dochází k úplnému vyléčení. Přičemž se píše, že nádorové onemocnění prsu je chronická záležitost. Tak by pak nebyla pravda, že je žena vyléčena! I tak zní můj dotaz, jestli je tedy žena po 10 letech od léčby brána jako zdravá ? A je malé % návratu nemoci? Další otázka je, zda se sjednotil názor na přínosu rtg záření prsu nebo dochází často v důsledku záření k rakovině prsu? A proč se tedy nemůže přistoupit k jiným bezpečnějším vyšetřovacím metodám jako je snad například magnetická rezonance či existuje ještě jiná možnost, kromě sona, které funguje jako doplněk? Začínám se totiž bát rtg vyšetření a myslím na odmítnutí této vyš.metody. Jinak děkuji kolektivu lékařů za záchranu života!!
Autor: Daga | 27.5.2010 01:32

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Nádor prsu je řazen mezi "chronická" onemocnění, protože existuje předpoklad , že i po úplném vyléčení, kdy ani s pomocí zobrazovacích metod nevidíme nádorové ložisko, mohou existovat tzv cirkulující nádorové buňky v krvi, tedy jakádi minimální zbytková choroba. Do nedávna se tyto buňky vůbec neuměly detekovat, postupně se vyvíjejí detekční metody. Současná věda neumí zodpovědět, zda průkaz těchto cirkulujích buněk znamená automaticky návrat choroby. Zde se zřejmě uplatňuje obecně imunitní systém a schopnost organismu nedobvolit těmto buňkám, aby se uplatnily. Mamografie využívá měkké rentgenové záření, jeho účinky se nesčítají s ostatními vyšetřeními, jako je běžná skiagrafie nebo například CT. Mamografie je zatím stále nejspolehlivější metodou, v kombinaci s ultrazvukem takřka 100%. Magnetická rezonance se pro svou malou senzitivitu v diagnostice nedá rutinně využít. Neumí například jednoznačně odlišit zánětlivé změny nebo pooperační změny od ložiska nádoru. Věřte svým lékařům i nadále, držím palečky, z Vašeho dotazu na mě dýchá, že jste bojovník. Vy svůj boj uhrajete.

Otázka: Dobrý den! Ráda bych se zeptala jak velká je pravděpodobnost, že se s fibroadenomu vyvine zhoubný karcinom či jiný nádor? A dále bych se chtěla zeptat jak velký vliv má užívání HAK na tvorbu a zvětšování fibroadenomu? Děkuji
Autor: Kaja | 27.5.2010 10:28

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Fibroadenom a karcinom jsou zcela jiné patologické jednotky, nemohou se přeměňovat jedna ve druhou. Fibroadenom je hormonální uzel, hormonální antikoncepce může mírně zrychlovat jejich růst.

Otázka: Dobrý mám dotaz ohledně,preventivního ošetření zda-li se dělá,pokud bylo v rodině umrtí na rakovinu prsu.Sice je mi 30let,ale před 4lety mi právě na toto onemocnění umřela babička,tudíž by mne zajímalo jestli v tomto případě není zapotřebí "sledování".Děkuji Hofmannová Petra
Autor: Peta | 27.5.2010 10:36

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Milá Petro,jedna babička významně nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Zajímejte se o pravidelnou prevenci až Vám bude 40 let. Do té doby se samovyšetřujte - pravidelně, každý měsíc po menzes. Využívám tuto cestu a loučím se se všemi tazatelkami i tazately. Omlouvám se, že jsem nestihla odpovědět všem. Prosím, přečtěte si i odpovědi na jiné, než vlastní dotazy, možná tam najdete uspokojivou odpověď i pro Vás. Srdečně zdraví M Skovajsová

Otázka: Ahoj Mirko, právě jsem se náhodou dozvěděla, že odpovídáš na dotazy na žena.cz. Chtěla bych Ti touto cestou poděkovat za nás za všechny, kterým jsi v minulosti pomohla a i za ty, kterým určitě dále pomůžeš. jsi skvělá žena, velká odbornice. Nikdy Ti nepořestanu být vděčná. Moc zdravím z Klatov a přeji samé šťastné dny, takové jaké nyní mám, i díky Tobě, i já. Pavla.
Autor: Pavla | 27.5.2010 10:54

MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.: Zdravím moje milé rodné Klatovy.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama