reklama

Lékařka: Očkování na rakovinu čípku je i pro chlapce

Na otázky spojené s ženským zdravím v každém věku jste se ptali známé gynekoložky.

Foto: Thinkstock

Nepravidelná a nepříjemně silná menstruace byla nejčastějším tématem vašich dotazů při dnešním on-line rozhovoru se známou gynekoložkou MUDr. Blankou Vavřinkovou.

Podle jejího názoru není třeba se v takových situacích bát nasazení medikamentů s hormony, protože dokážou snadno regulovat cyklus. Naopak doporučila, že pokud při přechodu žena nemá výrazné potíže, hormony brát nemusí. Doporučuje jedině fytoestrogeny (rostlinného původu).

Co dělat s myomy

Další výrazná část dotazů se týkala myomů, které trápí ženy v každém věku. Doktorka Vavřinková z První české lékařské společnosti upozorňuje, že rozhodující je velkost. Malá (do 3 cm) je spíš vhodná jen pro sledování bez léčby Teprve pokud vás obtěžujekrvácení  a nepříznivě ovlivňuje váš život, je vhodné radikální řešení - odnětí dělohy (hysterektomie).

MUD. Vavřinková také upozornila, že rakovina prsu může mít souvislost a rakovinou vaječníků. Pokud existuje rodinná zátěž, měla by se žena nechat geneticky vyšetřit. Jiný původ však má rovněž obávaná rakovina děložního čípku, proti níž se dá očkovat. A to i u chlapců. Důvod? .

Doporučujeme: 9 důvodů, proč jste nedostala menstruaci

"Lidské papillomaviry způsobují i jiné nádory než je karcinom čípku děložního. Mohou být tedy přínosem i pro chlapce (když už pomineme, že jsou nositeli a předávají tyto viry dívkám při pohlavním styku). To, že se neočkují i chlapci, je spíše problém finanční, než že by to bylo neúčinné," vysvětlila lékařka.

Všechny její odpovědi na vaše dotazy naleznete dole v on-line rozhovoru pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Blanka Vavřinková, CSc.

Působí jako gynekolog a porodník v První české lékařské společnosti. Zajímá se například o problematiku předčasného porodu. Působila v pražské fakultní nemocnici v Motole. Mimo jiné je členkou České gynekologicko-porodnické společnosti a Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků, je autorkou nebo spoluautorkou několika odborných publikací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce není pro každého, připomíná gynekoložka

Čekání na toho pravého: Proč si dát zmrazit vajíčka?

Vyrážka z bazénu: Co všechno vám provede chlór

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama