reklama

10 důvodů, proč nenosit podprsenku. Nejen v létě!

Také svá prsa každý den uvězníte do podprsenky? Víme, proč to nedělat!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Také si občas řeknete, proč mám každý den nosit podprsenku? Vždyť je to nepohodlné, svazující a tak nějak to člověka dusí. Klidně ji odhoďte. Ale všechno má své meze. Pokud se pyšníte poprsím velikosti pět a více, určitě se podprsenky nevzdávejte. V případě, že máte dvojky či trojky, je tu 10 důvodů, proč je neuvězňovat do prádla.

Nové studie potvrzují, že dlouhodobé nošení špatně zvolené podprsenky může způsobovat nemalé zdravotní problémy. Až 80 % žen si kupuje nevhodnou velikost. Buď mají malý objem a velké košíčky, nebo naopak. Proč prádlo raději odložit?

Důvod č. 1: Nižší riziko rakoviny

Antropologové Sydney Ross Singer a Somai Grismaijerovi se dlouhodobě zabývají problematikou vlivu oblečení na lidské zdraví. Vyšetřili více než 4000 žen a ty, které nenosily podprsenku, měly nižší riziko vzniku rakoviny.

Doporučujeme: Jak správně obléknout podprsenku? Předkloňte se

Nejvíce ohrožené jsou ženy, které ji nesundají po celých 24 hodin. Rakovina u nich hrozí až ve třech případech ze čtyř. Ženy bez podprsenky mají riziko vzniku rakoviny až 125x nižší. 

Důvod č. 2: Hormony

V současné době se hodně řeší hormon melatonin, který zajišťuje klidný spánek, ale také zároveň funguje jako silný antioxidant. Japonští vědci potvrdili, že nošení podprsenky snižuje hladinu hormonu melatoninu u žen až o 60 %. Pokud jste se už delší dobu pořádně nevyspaly, měly byste své oblíbené prádlo odložit do skříně a užívat si svobody.

Důvod č. 3: Módní úlet

Jedním z důvodů, proč tento kus prádla raději nebrat, jsou ramínka. Určitě znáte mnoho celebrit, které byly denně v bulvárním tisku propírány jen proto, že jim z topu či trika lezlo ramínko. Je to tak, pokud už musíme mít podprsenku, určitě bychom měly volit ty bez ramínek. Ale jelikož se bojíme, že nám naše vnady vykouknou, volíme těsnější obvod, což je poznat na zařízlé látce, která nám na zádech zvýrazní i ten nejmenší faldík. Otázkou zůstává, co je lepší? Zda viditelné ramínko, zařízlý obvod nebo jít "bez".

Důvod č. 4: Povislá prsa

A jsme u typu prádla, kterému se říká push-up. Ty nejraději nosí mladé dívky a dělají velkou chybu. Vycpávky, které jsou ve spodní části, vše hezky nadzvednou a zvětší velikost i o dvě čísla, ale je tu jeden velký problém. Prsa jsou nepřirozeně stlačená. Časem se díky tomu z vašich hezky pevných dvojek stanou povislé padáky a je jedno, zda je vám 18 nebo 30.

Důvod č. 5: Volný průtok lymfy

V knize Dressed to kill píší manželé Grismaijerovi o nevhodnosti tohoto prádla. Prý znemožňuje volný průtok lymfy v oblasti prsou. Naše tělo se tak nemůže zbavovat toxinů a chemikálií, které se v takovém případe usazují do tukových tkání. Následně pak způsobují nemalé zdravotní potíže, jako je zánět, či dokonce rakovina.

Důvod č. 6: Kožní problémy

Špatně zvolený materiál může vést až ke kožním problémům. Přednosti se nám v neprodyšné látce více potí a velmi rychle se objeví různé vyrážky, potničky nebo dokonce plíseň. A je jedno, zda se sprchujete dvakrát denně, stačí pár horkých letních dnů a malér je na světě.

Důvod č. 7: Pozor na gravitaci

Nosíte podprsenky proto, že nechcete mít povislá prsa? Omyl! Opak je pravdou. Profesor Göran Samsioe ze Stockholmu je přesvědčený o tom, že bez prádla si poprsí přirozeně utváří elastické tkáně, které určují jejich pevnost a zaručují, že budou směřovat hezky dopředu. Naopak podprsenka tomuto přirozenému procesu brání. Dívky do 25 let by měly svému poprsí dopřávat více volnosti.

Důvod č. 8: Aby záda nebolela

Důvodem je nesprávné nastavení ramínek. "Pokud jsou ramínka moc utažená, jsou příčinou špatného držení těla," vysvětluje britská chiropraktička Lorna Milli pro web extra.cz. Tím se rozumí hrbení a kulatá ramena. V takových případech je prý lepší, když podprsenku vynecháte úplně a naučíte se od začátku držet rovně ramena a celkově si hlídat postavení zad.

Důvod č. 9: Bolest hlavy

Nepadnoucí a těsná ramínka se dokážou pekelně zařezávat do trapézových svalů, ty následně tuhnou. Je tedy pravda, že nepadnoucí prádlo (úzká ramínka u velkého poprsí atd.) může změnit postavení krční páteře. A jistě s tím máte i vy své zkušenosti, když ztuhne krční páteř, dostaví se šílená bolest hlavy.

Když už své přednosti chcete udržet na uzdě, nechte si alespoň poradit od odborníků, kteří dobře vědí, jaký typ, velikost a objem vám pádnou nejlépe.

Důvod č. 10: Magnet versus ochrana

Pokud nejste schopná nahnat super výstřih, aby si pánové všimli, jděte na to jinak, nenoste podprsenku a zvolte lehké tričko, které odhalí, že pod ním nic neukrýváte. Na neposedné bradavky se dají použít speciální lepenky.

Náš tip: 10 zajímavých faktů o vašich prsou. Poučí i pobaví

A naopak, když máte ve výstřihu tolik materiálu, že se vám pánové při rozhovoru nedívají do očí, nechte doma podprsenku a vyberte třeba těsnější tílko. Jistě pak budou vnímat, co říkáte, a nebudou slintat do výstřihu. Kruté? Chce to odvahu, ale funguje to.

Našli jsme 10 důvodů, proč nenosit podprsenku, ale je třeba si uvědomit, kdy je to vhodné. Jsou případy a situace, kdy bychom své vnady ukrývat měly.

Nosíte každý den podprsenku, nebo patříte k těm ženám, které svým prsům dávají občas svobodu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tělísko: Antikoncepce úplně bez hormonů

Chcete vyšší plat? Musíte mít sex každý den

Jak v posteli využít mobilní telefon? Zlepší i sex!Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama