reklama

Mrznou vám nohy? Vážnější problém, než byste řekli

Studené ruce - horké srdce, říká se. Ale co když máte ruce studené a nohy taky? Pak máte srdce nemocné, dalo by se  říct s trochou nadsázky. Jde totiž o onemocnění oběhového systému.

Foto: Profimedia.cz

Studené ruce - horké srdce, říká se. Ale co když máte ruce studené a nohy taky? Pak máte srdce nemocné, dalo by se  říct s trochou nadsázky. Jde totiž o onemocnění oběhového systému.

Možná si říkáte, že mít v zimě studené nohy není nic tak divného. Jenže právě chlad patří k prvním příznakům ischemické choroby dolních končetin (ICHDK), tedy jejich špatného prokrvení. 

Cholesterol zužuje tepny

K nejčastějším příčinám patří ateroskleróza - ukládání látek tukové povahy ve stěně tepny. V místě, kde se tuky ukládají, vzniká zúžení tepny a krev tedy nemůže dostatečně proudit do další její části. Na vzniku se podílí i zvýšená hladina cholesterolu v krvi a porucha metabolismu tuků a cukrů.

Jak na vysoký cholesterol? Tipy najdete ZDE >>

Průchodnost tepen se zužuje a může dojít až k jejich postupnému uzávěru. Následkem tohoto procesu je ischemie neboli nedokrevnost, takže končetina přestává být zásobována dostatečným množstvím krve a tím tedy i důležitými živinami a kyslíkem.

Postižená končetina a zvláště její okrajová část, zejména pokud je i okolní teplota prostředí nízká, bývá chladná. Jinak se ale v první fázi žádné obtíže neprojevují,  takže lidé o své nemoci vůbec neví. Zdánlivá banalita však může představovat velké zdravotní riziko.

Špatné prokrvení nohou trápí 10 % Čechů

Viditelné příznaky (bolest, kulhání, křeče) se obvykle projevují až ve vyšším stádiu, kdy třetina postižených do pěti let od diagnostikování ICHDK zemře. Úmrtnost na ICHDK je tak výrazně vyšší než u rakoviny prsu či lymfatických žláz.

Přečtěte si: Jak poznat signály nemocného srdce

Vážné potíže s prokrvením dolních končetin má více než milión Čechů - tedy až 10 procent populace. Potvrdila to rozsáhlá série měření v mnoha lékárnách po celé ČR. "Naším cílem je zvýšit povědomí o nemoci, která je svým významem plně srovnatelná se srdečním infarktem, většina populace však o ní stále nemá dostatek informací," uvádí Ladislav Pavlík, tiskový mluvčí farmaceutické společnosti, která tyto akce pro veřejnost ve spolupráci s lékárnami pořádá.

Riziko ucpání tepen zhoršuje kouření

Měření průtoku krve pomocí manžet patří k hlavním metodám prokázání této časté civilizační choroby. "Takřka nikdo z postižených o své nemoci nevěděl, většina přitom nebyla informována ani o tom, že ICHDK vůbec existuje," komentuje výsledky MUDr. Jana Vojtíšková z Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK.

Postup ischemické choroby dolních končetin se dělí do čtyř stádií:

  • V první fázi přes 60 % pacientů nepociťuje žádné symptomy
  • Druhé stádium je již spojeno s prvními bolestmi při pohybu
  • U třetího se vyskytuje bolest končetin i v klidové poloze 
  • V nejhorší čtvrté fázi dochází dokonce k odumírání tkáně a hrozí onemocnění celkovou sepsí, časté jsou amputace

"Pravděpodobnost vzniku onemocnění zvyšuje zejména kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a nadváha," poukazuje na hlavní rizikové faktory doktorka Vojtíšková.

A na "obyčejné" studené nohy pro vás máme navíc jednu babskou radu : na jedny tenké ponožky natáhnout druhé silnější, ale předtím do nich nasypat pepř!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Víme, které potraviny způsobují nemoci

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama