reklama

Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

I vitamíny se dá předávkovat - ve vysokých dávkách jsou toxické. Spoléhejte raději na přirozenou stravu.

Foto: Thinkstock

Nacpat se vitamíny proti nemocem vypadá jako dobrý nápad. Ale zřejmě jen tehdy, když je do sebe dostaneme z přírodních zdrojů - z ovoce a zeleniny a vůbec z přirozené stravy. Ty z lékárny mohou často spíš uškodit.

Doba chřipek, viróz, angín a dalších otravných potíží je tady. Sezobnout denně pár kapslí nebo vypít šumivý nápoj na podporu obranyschopnosti může pomoci, ale nesmí se to přehánět. I vitamíny se dá předávkovat a jejich nadbytek tělu nijak nepomůže. Spíš uškodí.

Systém 2 + 3

Pro tělo proto není vhodné brát je soustavně, ale najet na systém užívání po etapách. "Při trvalé potřebě multivitaminů doporučuji tři měsíce multivitaminový doplněk stravy užívat, dva měsíce vysadit a poté znovu s užíváním začít. Za tři měsíce tělo doplní potřebnou hladinu vitaminů, což mu vystačí na dalších několik měsíců. Zvýšená hladina vitamínů způsobená dlouhodobým užíváním by mohla organizmus naopak zatížit," říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Doporučujeme: Kdy a jak správně užívat vitamíny

Nadměrné dávky vitamínů totiž škodí - jsou pro nás toxické. K tomuto závěru došel mezinárodní vědecký tým, který analyzoval několik stovek studií, vzniklých při zkoumání téměř čtvrt miliónu lidí. Tyto studie sledovaly vliv vitamínů A, E, C a betakarotenu a stopového prvku selenu.

Vědci pak zjištěné údaje zveřejnili v odborném časopise American Medical Association. Podle této superstudie ještě nejlépe dopadlo "céčko" a selen - sice neprospěly, ale aspoň ani neublížily. I když platí, že superdávky (několik tisíc mg denně, přičemž běžná dávka při nemoci je 1000 mg) vitamínu C podávaného ústně mohou zatěžovat ledviny.

Na co si dát pozor?

To už se ale nedá říci o dalších umělých vitamínech. Užívání "éčka" zvýšilo riziko úmrtí o čtyři procenta, beta karotenu o sedm procent a vitamínu A dokonce o 16 procent. Ženy po zdvojnásobení doporučené denní dávky "áčka" trpěly téměř dvojnásobným výskytem osteoporózy. Bez rozdílu pohlaví vitamíny C, E a betakaroten zvyšovaly hladinu LDL - tedy škodlivého cholesterolu.

Kuřáci, konzumující zvýšené dávky betakarotenu, považovaného za blokádu proti rakovině,dokonce podléhali nádorovému onemocnění o celých 18 procent více. Vyšší dávky vitamínu D zase přispívají k zvýšení srážlivosti krve, čímž zvyšují riziko trombózy. "Déčko" je však jako jediné na lékařský předpis, takže se jím běžně člověk předávkovat nemůže.

Smrt z vitamínů?

Velké dávky multivitamínů navíc dokonce zvyšují riziko úmrtí. Nebezpečné jsou zejména při rakovině prostaty, zjistili vědci. Podle studie, zveřejněné v odborném listu Journal of the National Cancer Institute, užívání více než sedmi dávek multivitamínů během týdne znamená růst rizika úmrtí o polovinu, a rozvoj pokročilého onemocnění až o třetinu. Souvislost s ranými stádii této nemoci nebyla prokázána.

Přitom odborníci dlouho doporučovali doplňování vitamínů umělými preparáty jako vhodnou ochranu buněk proti oxidačnímu stresu, který vede k jejich stárnutí a poškození a tedy k nemocem včetně těch nejvážnějších.

Přečtěte si: Vitamíny mohou být zdraví škodlivé

Účinné působení vitamínů A, C a E proti volným radikálům je prokázané, ale z uvedené superstudie vyplynulo, že za těmito pozitivními výsledky nejsou pouze samotné vitamíny. Roli zřejmě hrají ještě další látky, které jsou obsaženy jen v ovoci a zelenině. Uměle vytvořené vitamíny je nejspíš nemají, takže nás proti vážným chorobám neochrání.

Věřte víc přírodě

V našich zeměpisných šířkách bývá obtížné získat všechny potřebné látky z přírodních zdrojů. Nepřirozené pěstování zeleniny ve skleníku, dlouhá doprava přes půlku světa či nešetrná příprava v kuchyni snižují přirozený obsah vitamínů ve stravě. Doplnit je můžeme v době, kdy má tělo zvýšené nároky. To je třeba při stresu, práci pod tlakem, zvýšené nemocnosti nebo při kojení. Ale jen po omezenou dobu.

Jinak určitě uděláte lépe, když se spolehnete spíš na zdravou stravu s místními sezónními potravinami. Takový zelný salát je naprostá vitamínová bomba - a za pár korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lékařka radí: Jak posílit obranyschopnost

Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část

Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze

reklama
Doporučené recepty
    reklama