reklama

Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze

Proč je dobré zkontolovat si výkaz zdravotní péče, kterou za vás účtují doktoři? Protože to jsou vaše peníze.

Foto: Thinkstock

Muž na prohlídce u gynekologa? Operované koleno, ačkoliv jste se na sál ani nepodívali? Léky za tisíce, z nichž jste nespolkli ani jeden? I tak bizarní případy může prozradit přehled zdravotní péče. Včetně zubařů.

Lidé nad zjištěnými údaji často žasnou. Takové situace totiž nejsou ojedinělé. Pokud se skutečně prokáže podvod, často se řeší podáním trestního oznámení. Ne vždy však jde o zlotřilé úmysly doktorů. Naopak ze zkušeností zdravotních pojišťoven vyplývá, že viníkem je spíš nepozornost a administrativní pochybení. 

Proč bychom to měli zjišťovat?

Za nesrovnalostí na individuálním účtu může být například překlep, chybné zadání rodného čísla nebo špatně vykázaný kód. V případě, kdy lékař neměl v úmyslu obohatit se na cizí úkor, se jen poplatky za vykázanou péči stornují. Což znamená, že lékař peníze vrátí zpět pojišťovně.

Doporučujeme: Za kolik stojíte? aneb Kolik za vás platí pojišťovna

Každý člověk má ze zákona nárok vyžádat si u své zdravotní pojišťovny přehled vykázané zdravotní péče. Lidé se však do toho často moc nehrnou. Nechtějí si to rozházet u "svojí" paní doktorky nebo doktora.

Jenže jde vlastně o jediný způsob, jak zjistit, kam vlastně jdou peníze, které povinně platíme ve zdravotním pojištění - to je jedna z částek, o které se nám snižuje výplata. A také o možnost ohlídat, kam se ztrácejí miliardy ve zdravotnictví. Hodit se nám může také, pokud potřebujeme ošetření třeba na dovolené v zahraničí.

Léky nejsou zadarmo

Zdravotnická zařízení a lékárny musí ročně vrátit pojišťovnám stovky milionů korun. Co to je za peníze? Jsou to právě ty, které byly naúčtovány neprávem. Tedy vlastně naše, peníze plátců zdravotního pojištění a uživatelů lékařské péče. A proč lékárny? Někde totiž vyúčtovávají pojišťovnám léky, které jste vůbec nebrali, nebo větší počet balení, než kolik jich vám bylo vydáno. Tím vlastně může dojít k několikanásobnému "prodeji" krabičky léků.

Jak to zjistit?

Máte-li podezření, že si váš lékař neoprávněně vykazuje neprovedenou péči, neváhejte a zjistěte si potřebné údaje. Jestliže zjistíte pochybení, neprodleně kontaktujte zdravotní pojišťovnu. Váš podnět bude prošetřen a v případě závažného nebo opakovaného prohřešku pojišťovna s lékařem ukončí smluvní vztah a může celou záležitost předat i policii.

Přečtěte si: Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Na základě žádosti klienta je každá pojišťovna jedenkrát do roka povinna zdarma vystavit a zaslat přehled o poskytnuté zdravotní péči za uplynulých 12 měsíců. V něm najdete detailní seznam všech výdajů za lékařskou péči a přehled o všech provedených výkonech v ordinacích, na sálech i v laboratořích. Z přehledu je možné se dozvědět, jaké léky vám byly v daném období předepsány, jaké zákroky jste podstoupili, jaký zdravotnický materiál a prostředky byly na vaše ošetření spotřebovány apod. Jinými slovy, kolik si za péči o vás lékaři účtovali.

O výpis můžete požádat osobně na kterékoli pobočce, e-mailem nebo poštou  s uvedením příslušných identifikačních údajů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kolik dnes stojí zubař? Za co si raději připlatit?

Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama