reklama

Mnete si oko? Možná máte "Krakena"!

Mnete si oči? Vidíte špatně, i když máte na nose brýle? Máte rozostřený střed obrazu? Možná jde o nebezpečný keratokonus. Dejte se vyšetřit!

Foto: Profimedia.cz

Dobrý den,  vidím stále hůř a hůř. Snažím se protřít si oči, ale pohled mám, hlavně uprostřed, jakoby rozmazaný. A vůbec nepomáhá, když si vezmu brýle.

Takhle nějak obvykle začínají lidé popis svých potíží, na jehož konci bývá diagnóza keratokonus. Zejména v prvních fázích se často těžko rozeznává a bývá zaměňován s astigmatismem nebo i s krátkozrakostí. 

Mnete si oči? Pozor na to!

Právě zmíněné mnutí oka, což je častý zlozvyk, bývá označováno odborníky za jednu z možných příčin tohoto onemocnění. Kromě mechanických vlivů  se vyskytuje v souvislosti s celkovými alergickými onemocněními, například atopickým ekzémem. Vliv mají i geny, takže nepřekvapí, že se tato nemoc objevuje v celých rodinách.

Onen "Kraken" v oku znamená, že se určitá část rohovky ztenčuje a vyklenuje. Rohovka je obvykle kulovitého tvaru, ale v případě tohoto onemocnění začne  jakoby růst do výšky - ve skutečnosti se však jen kuželovitě vyvyšuje. Nesprávné vyklenutí rohovky mění viděný obraz a člověk jakoby začíná ztrácet zrak.

Vyklenutí způsobí, že světlo nedopadá na sítnici do správného místa  a způsobuje výrazné snížení zrakové ostrosti. Postupně se zhoršuje vidění, a pokud není keratokonus léčen, může vést k praktické slepotě.

Náhodné zjištění

Jedná se o relativně časté onemocnění rohovky (jeden případ na 500-2000 lidí), které se projevuje většinou mezi desátým a dvacátým rokem věku.

Počet zjištěných případů keratokonu se za posledních několik let výrazně zvýšil. Jde však jen o "optický klam" - roste totiž stále počet lidí, kteří chtějí podstoupit oční operaci, a při vyšetření jim bývá diagnostikován právě keratokonus.

Každá, i malá změna poloměru křivosti rohovky se výrazně projeví na kvalitě vidění. Dochází tak k rozvoji krátkozrakosti a astigmatismu a postupně se zhoršuje zrak. Tím se může postupně měnit potřeba dioptrií.

Projevuje se na obou očích a nošení brýlí obvykle pomáhá pouze v počátečním stádiu. Dochází k narůstání krátkozrakosti a ke vzniku nepravidelného astigmatismu.

Existují 4 stádia

Prvním krokem v léčbě keratokonu je zastavení vyklenování rohovky. K tomu se obvykle používá takzvaný cross-linking, což je metoda, kdy se na oko nanese riboflavin, který se vstřebá do tkáně rohovky a následně je rohovka osvícena UV zářením. Riboflavin v rohovce na UV záření reaguje a vytváří vlákna, která zpevní tvar rohovky a zabrání její další deformaci.

Další možností léčby je korekce měkkými a tvrdými kontaktními čočkami, dalším krokem může být i transplantace rohovky.

>

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama