reklama

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

Expresivní a hrubší výrazy prý ukazují, že člověk má dobré vyjadřovací schopnosti. A to není všechno!

Foto: Profimedia.cz

Sprostá slova, nadávky a šťavnaté kletby člověka obvykle vyřadí ze slušné společnosti a dají mu nálepku omezence, který se na nic jiného nezmůže. Ne tak rychle s odsouzením! Věda tvrdí pravý opak, sakra!

Nová studie z Massachusetts College of Liberal Arts prokázala, že lidé, kteří častěji nadávají, mají bohatší slovní zásobu, vytříbenější slovník a vůbec celkové lepší vyjadřovací schopnosti. Drsnější projev tedy rozhodně nemusí být znakem primitiva, právě naopak!

Bohatý slovník  neškodí

"Expresivní a hrubší výrazy nejsou zástěrkou pro intelektuální nedostatečnost. Naopak je musíme brát jako ukazatel lepších verbální schopností," potvrzují psychologové Kristin Jay a Timothy Jay. Faktem ovšem je, že zkoumali skupinu vysokoškolských studentů - mezi pověstnými dlaždiči by možná ukazatel vedl k jiným závěrům, uvažuje nad výsledky studie Huffington Post….

Doporučujeme: Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

Vědci neshledali žádný rozdíl mezi ženským a mužským přístupem. Ženy, které ve skupině tvořily mírnou většinu, se držely překvapivě dobře - co do kreativity použitých "zakázaných slov". Chcete příklad? Angličtina je bohatá: "ass pirate", případně "cum dumpster".

Zkuste si na těchto dvou příkladech procvičit svoji vlastní slovní zásobu a kreativitu - vlastní verze můžete uvést v diskusi pod článkem.

Sprosťárny pomáhají

Nadávání a sprosťárny prozkoumali už před časem nikoli američtí, ale britští vědci. Na Keele University zjistili to, co my sami nejspíš víme dávno.  Při nadávání se aktivují centra emocí v mozku a pomáhají zvyšovat práh bolesti (fyzické i emoční). Lidé jsou pak schopní snášet tyto nepříjemné vjemy po delší dobu a také je zpracovat a zvládnout. Zajímavé je, že drsné výrazy produkuje hlavně pravá hemisféra mozku, ačkoliv většinou řeč přichází z hemisféry levé. 

Psycholog Zbyněk Vybíral před časem shromáždil celkem devět důvodů, proč lidé mluví sprostě a nadávají. K těm pozitivním patří:

  • Uvolnění napětí a pocitu frustrace.
  • Povzbuzení, dodání sil.
  • Překonání úzkosti a strachu.

Uvolněte se, prosím

Výzkumy potvrzují, že neustále popírání vlastních pocitů a emocí, tedy rozpor mezi prožíváním a projevy navenek, vede k fyzickým i psychickým problémům. Zvyšuje se krevní tlak, zrychluje tep, často trvale, což škodí srdci a zkracuje život. Navíc pak lidé často trpí emocionální disonancí, která vyústí v pocit vyhoření nebo může dokonce vyvolat deprese.

Pokud musíte například v zaměstnání neustále předvádět společenskou přetvářku a chovat se mile a vstřícně, pak byste podle vědců měli aspoň v soukromí upustit páru. Přesto radí, abychom i tak mysleli na kontext a na situaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vnímejte emoce z břicha, radí odbornice

Proč je v roce 2015 těžší zhubnout než před 30 lety

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

reklama
reklama
reklama