reklama

Mladí nic nevydrží. Jsou víc nemocní než důchodci

Kam se mladí hrabou na důchodce! V posledních letech přestává být pravdou rovnice mládí = zdraví. Každá nová generace je nemocnější a nemocnější.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kam se mladí hrabou na důchodce! V posledních letech přestává být pravdou rovnice mládí = zdraví. Každá nová generace je nemocnější a nemocnější.

Se smutnou nadsázkou by se dalo říct, že vůbec nevadí, že dnešní mladé generace nebudou mít důchod - nebudou ho totiž už potřebovat...  O 20 až 30 let dříve totiž trpí nemocemi, které bývaly dřív výsadou padesátníků a starších. 

Alergie, astma, obezita

K tomu se přičítají nové druhy chorob, které dřív ani nebyly známé. Nebo aspoň tolik rozšířené - příkladem může být dna, roztroušená skleróza nebo třeba sarkoidóza.

Začněme tím nejčastějším. Téměř čtvrtina mladé generace také trpí některou z forem alergií, kolem 10 % má dokonce astma.  Příznačný je také špatný sluch, který si zničili přehráváním hlasité hudby ve sluchátkách.

Stejně macešsky se chovají k vlastnímu zdraví i v dalších ohledech. Běžně kouří a pijí alkohol - mezi mladými ženami se rozšířilo kuřáctví o dalších 20 %.

Doporučujeme: Opít se dá bez alkoholu! >>

Katastrofální je pohyblivost - jednak vlivem obezity (k té se ještě dostaneme) a jednak jako důsledek špatného držení těla. Celkově vedou sedavý způsob života, jehož důsledky se na jejich zdraví ještě více podepíší v budoucnu. 

Polovina mladých má nadváhu

"Mladí lidé často zapomínají na prevenci a jejich povědomí o rizicích onemocnění je obecně velmi slabé," varuje doc. MUDr Jaroslava Dušková, CSc., z Ústavu patologie 1. LF UK. Také zpráva Národního centra po zdravotnickou statistiku v USA říká, že mládež na tom je se zdravím hůře než před 15 -20 lety.

Náš tip: Rodiče považují své obézní děti za štíhlé >>

V některých ohledech - jako je například obezita - jde dokonce o dramatické zhoršení situace. Studie pracovala s údaji 50 milionů mladých lidí ve věku 18 - 29 lety. Zjištěná fakta jsou hrozivá: téměř polovina mladých lidí má nadváhu, třetina z toho je dokonce rovnou obézní, přičemž počet obézních za poslední roky vzrostl téměř 3x. 

Na devastaci zdravotního stavu mladých generací se podílí zhoršující se životního prostředí, ale i individuální faktory, ať už jde o nesprávnou životosprávu, nebo nedostatek pohybových aktivit. A pravda je, že mnoho z těchto věcí si lékaři neumějí vysvětlit . 

V posledních letech statistiky dokazují, že se řada závažných nemocí objevuje u stále více lidí o dvě i tři dekády dříve, než bývalo v dřívějších letech běžné.

Dna a artritida

Postihuje čerstvé třicátníky, většinou muže.  Dřív jí trpívali staří angličtí lordi. Podagru, jak zní další název tohoto onemocnění, způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krvi a vysrážení krystalů této kyseliny v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Rizikem je vysoký přísun živočišných bílkovin,  obezita, alkohol, ale také rychlé hubnutí.

Cukrovka

Čtyřicítka je už dnes běžně věkem, kdy se tato nemoc většinou náhodně objeví při běžném odběru krve. Viníkem je špatné nepravidelné stravování, stres a sedavý způsob života. Výrazným rizikem je především nadměrný obvod pasu. Nejlepší prevencí je vyhnout se potravinám s vysokou glykemickou hodnotou, nevhodné jsou také nadměrné hodnoty dusičnanů a dusitanů v potravinách.

Kardiovaskulární nemoci

Výjimkou nejsou ani dvacetiletí "srdcaři". Roli opět hraje obezita, kouření, nezdravý životní styl a špatná strava. Zařaďte do svého jídelníčku ryby, omezte sůl a tuky, začněte cvičit. I kdyby to mělo být jen 30 minut svižnější chůze denně, bude to mít rozhodně pozitivní účinek. U žen je rizikovým faktorem užívání hormonální antikoncepce kvůli nebezpečí embolií a trombóz - ucpávání tepen.

Rakovina

Jednou z nejčastějších příčin úmrtí na zhoubný nádor v mladém věku, zejména u velmi mladých mužů, jsou nádory varlat. U mladých žen pak nádory prsu. Nádory kůže - melanomy - jsou vůbec nejčastější právě mezi mladými ženami, nejspíš vlivem opalování především v soláriích.  I občasná návštěva solária zvyšuje riziko výskytu melanomu až třikrát.

Osteoporóza

Dřív bývala problémem sedmdesátníků, dnes často trápí už lidi těsně kolem padesátky. I když za zdraví kostí považujeme odpovědný vitamín D,  ještě větší roli hraje pohyb, který posiluje svalstvo a utužuje kosti. Jenže ten právě chybí nejčastěji. Na rozdíl od  kouření a pití alkoholu, které naopak kosti poškozují.  Nepřítelem jsou také colové nápoje, které mají vysoký obsah kyseliny fosforečné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stupnice deprese: Na jakém čísle jste?

Citrusy: Jak vám pomůžou účinně zhubnout?

Nevěru je lepší ututlat, říká dcera Magdy Vašáryové

reklama
Doporučené recepty
    reklama