reklama

Miláčku, bolí mě hlava. Co když to řekne muž?

Vražedná bolest hlavy může zabránit v sexu i mužům. Pozor na to, jde o signál kardiovaskulárních obtíží.

Foto: Isifa/Thinkstock

Bolení hlavy obvykle přičítáme spíš ženám. Není to ale pravda, muže trápí zhruba ve stejném počtu případů. Dokonce může znemožnit i sex, a nejde přitom o výmluvu.

Odborný název této záchvatovité bolesti zní vazokonstrikce - křečovité sevření cév - právě  v oblasti hlavy. U mužů je o 85 % častější než u žen. Projevuje se obvykle při orgasmu, a je tak devastující, že se muž s tímto syndromem začne sexu doslova vyhýbat.

Drama při orgasmu

Bývá důsledkem stažení některé menší cévky v hlavě,  nebo přílišného sevření svalů na šíji - to podle lokalizace bolesti. Může provázet celý akt. zesilovat zároveň s narůstajícím sexuálním vzrušením, a vyvrcholit ostrou bolestí při orgasmu - nebo se dramaticky objevit až při něm.

Doporučujeme: Pumpa do zad, spálení elektřinou: Nová léčba bolesti

Syndrom sexuálně podmíněné bolesti hlavy se nejčastěji se projevuje při únavě nebo ve stresu. Další typický výskyt bývá, pokud se soulož opakuje po několikáté během krátké doby, nebo pokud se  muž o sex pokouší v nepohodlné pozici či jinak neobvyklé situaci.  Někdy pomine hned, jindy dokáže trápit i několik dní.

Potíže s krevním oběhem?

Polovina takových pacientů trpí zároveň na migrény. Rozhodně ale jde o znamení, že postižený má nějaké problémy s krevním oběhem. Častější je u mužů, kteří nejsou v dobré fyzické kondici. Například mají výraznou nadváhu a/nebo vysoký krevní tlak. Tyto projevy také patří ke známým důsledkům léků na podporu erekce. Kdo s ní má problémy, ten také obvykle trpí i problémem s krevním oběhem.  

Mezi typicky mužské bolesti hlavy se řadí také diagnóza s názvem cluster headache.  Složitě znějící název, který nemá český překlad, se dá však velice snadno poznat

Může za to testosteron?

Typický je záchvat prudké bodavé bolesti, která je ohraničená a objevuje se vždy na jedné straně v okolí oka. Provází ji  zarudnutí téměř celé poloviny obličeje. Víčko výrazně oteče, oko je přivřené., spojivka rudá. K tomu se přidá i slzení a výtok z nosu, protože během záchvatu oteče i nosní sliznice.

Záchvaty bývají čtvrthodinové, ale často se protáhnou i  na tři hodiny. Mohou se opakovat i 3x během jediného dne, někdy ale zmizí na celé měsíce či roky. Muže postihuje  8x častěji než ženy. "Někteří odborníci tvrdí, že na vině jsou výkyvy hladin mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale tyto úvahy mají spíše spekulativní charakter," uvádí  neuroložka MUDr. Milada Vašková, CSc. na stránkách Rehabilitace.info.

Podle odbornice je stejně jako při migrénách bolest podmíněna biochemickými, metabolickými a hormonálními změnami v organismu. Přesná příčina a mechanismus dosud nebyly objasněny. Ví se však, že při záchvatu se rozšíří mozkové cévy, výsledkem čehož je vražedná bolest.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co spouští tu vaši bolest hlavy: Budete překvapeni

Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?

Proč je skvělé mít velký zadek: Kvůli inteligenci

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama