reklama

Migréna se dá operovat. Kruté bolesti zmizí!

Fakt, že o migréně existují písemné záznamy staré 3000 let, krutou bolest nijak nezmenší. A bohužel se ani za celou tu dobu vědci nedostali k definitivnímu vysvětlení, jak záchvat migrény vzniká. Naštěstí ale objevili způsoby, jak bolest snížit nebo úplně potlačit. K novým metodám nyní patří i operace. Pomohla by i vám?

Foto: Isifa/Thinkstock

Fakt, že o migréně existují písemné záznamy staré 3000 let, krutou bolest nijak nezmenší. A bohužel se ani za celou tu dobu vědci nedostali k definitivnímu vysvětlení, jak záchvat migrény vzniká. Naštěstí ale objevili způsoby, jak bolest snížit nebo úplně potlačit. K novým metodám nyní patří i operace.

Někomu totiž ani ty nejmodernější léky, k nimž patří zejména triptany, nedokážou pomoci. To byl i případ čtyřicetiletého muže, jehož před nedávnem operoval tým lékařů z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Migréna vyřadí ze života

Jako prvnímu pacientovi na Moravě mu do týlu voperovali elektrodu, která má projevy migrény odstranit. Muž trpěl 11 let úpornými bolestmi hlavy, které již nebylo možné ovlivnit léky. Závažné onemocnění, mnohdy laickou i odbornou veřejností podceňované, mu velmi snižovalo kvalitu života a bránilo i v získání práce.

Náš tip: Peklo na zemi: Migréna. Zkusili jste podvědomí? >>

Elektronický implantát je napojen přímo na nerv působící v těle bolest. Stimuluje ho jemnými elektrickými výboji a přerušuje tak nervové signály vysílané do mozku. Mozek proto signály nevnímá a nezpracovává je jako bolest.

V ČR migrénou trpí téměř milion lidí, postihuje dvakrát až třikrát častěji ženy než muže. První záchvat se dostavuje zpravidla už v dětství, nejintenzivnější výskyt je mezi 25. a 45. rokem věku.  Důvody, proč migrény vznikají, nejsou vědě úplně jasné. Ukazuje se, že jde o prokrvení mozku, takže mohou být zapříčiněny krevními sraženinami v krevních cévách zásobujících mozek. To by vysvětlovalo, proč nemocní s migrénami mají dvojnásobné vyšší riziko srdečních i mozkových mrtvic.  

Implantát "vypne" bolest

Metoda, zvaná okcipitální stimulace, není v principu úplně nová. Implantáty se využívaly pro léčbu bolestí zad, ale jako prostředek proti migréně opustily výzkumné laboratoře teprve před nějakými deseti lety. Dnes už však tuto operaci  nabízejí i některé pražské nemocnice.

Doporučujeme: Migréna: Tipy, jak ji zvládnout v práci >>

"K utlumení bolestí je používán průchod elektrického proudu, zpravidla voperovanými elektrodami napojenými na zdroj elektrického proudu (stimulátor). Při okcipitální stimulaci je elektroda, nebo elektrody, voperována do týlní oblasti. K výkonu jsou indikováni především pacienti s obtížně léčitelnou okcipitální neuralgií, migrénou, tzv. cluster headache. Vhodná je pro pacienty s intenzivní bolestí, kteří nereagují na standardní analgetickou léčbu", upřesňuje MUDr. Marek Hakl., Ph.D. z ambulance bolesti ARK.

Pro koho je operace vhodná?

Před operací pacient musí podstoupit také další vyšetření, která určují jeho vhodnost, především psychologické a psychiatrické, a následně projít testovacím obdobím, během nějž elektrody nejsou voperovány, ale nalepeny na kůži, popisuje přípravu na operaci doktor Hakl.

Podobný zákrok nelze sice praktikovat u každého z nemocných, určitě je však dobré o této možnosti vědět a popřípadě se informovat u odborníků.

Jak poznáte migrénu?

A jak poznat, že nejde o běžnou bolest hlavy, ale právě o migrénu?

Záchvat migrény ale není jen záchvat bolesti. Jde o komplexní děj, kterému někdy předcházejí zvláštní, nespecifické pocity nazývané prodromy. Dávají nemocnému signál, že nejspíše v následujících 24 hodinách dojde k rozvoji záchvatu.

Prodromy se mohou projevovat pocity únavy, malátnosti, někdy neurčitým tlakem v hlavě. Asi 15 - 18 % pacientů má tzv. auru, která se projevuje neostrým viděním, výpady částí zorného pole, záblesky, jiskřením před očima. Ke vzácnějším typům aury patří jednostranné brnění nebo snížení citlivosti, pocity tuhnutí, někdy jednostranná porucha hybnosti, porucha řeči, kdy se pacient nedokáže vyjádřit tak, jak by chtěl, porucha rovnováhy či závratě.

Často se s narůstající bolestí objevuje nevolnost či zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk, pachy. Migréna většinou znemožňuje vykonávání běžných činností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Migréně se dá předejít. Málokdo ví jak!

Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Horoskop na únor: Co vás čeká v následujících 28 dnech?


reklama
Doporučené recepty
    reklama