reklama

Bolí vás hlava? Zkuste "natáhnout" krk!

Až dvě třetiny chronických bolestí hlavy způsobují potíže s krční páteří. Výborně na ne zabírá strečink. Vyzkoušejte jednoduché protahovací cvičení!

Až dvě třetiny chronických bolestí hlavy způsobují potíže s krční páteří. Výborně na ne zabírá strečink. Vyzkoušejte jednoduché protahovací cvičení!

Může jít jen o nedostatek tekutin, ale příčina může být i ve špatném spaní, při kerém jsme si "přeleželi krk." Krční páteř se může zablokovat také z ustavičného sezení u počítače nebo velice často i z psychického napětí.

Zázračná rychlost

Kliniky zaměřené na bolesti hlavy uvádějí, že většina lidí s chronickými bolestmi hlavy z napětí se obvykle cítí mnohem lépe už po týdnu cvičení.

Během šesti týdnů udává průměrně polovina všech postižených, že už žádné bolesti hlavy nemají. Celý postup přitom zabere pouhé dvě minuty!

Tuto techniku vyvinuli na začátku 80. let neurologové na universitě Loma Linda v Kalifornii a od té doby se s její pomocí úspěšně zbavilo 90 % postižených chronických bolestí hlavy z napětí.

Jak to funguje?

Je to úplně jednoduché. Stačí sedět vzpřímeně na židli a provést následující cviky:

Otočte hlavou doleva, jakoby jste se chtěla podívat přes levé rameno.

Ukazováček levé ruky si dejte na pravou tvář s dlaní a palcem pod bradou. Velice jemně tlačte hlavu doleva.

Zároveň položte pravou ruku shora na hlavu tak, aby se prostředník pravé ruky dotýkal horní části levého ucha.

Velice jemně tlačte pravou rukou hlavu dolů směrem k hrudi. Těsně před tím, než vám cvik bude nepříjemný, zastavte pohyb a vydržte deset sekund v dané poloze. Potom se uvolněte.

Zopakujte totéž na pravou stranu.

Opakujte ještě dvakrát na každou stranu, tj. celkem třikrát na každé straně.

Hlavně jemně

Cviky provádějte jemně. Netlačte silou a nic nedělejte násilím. Vyvíjejte jen úplně jemný, ale stálý tlak, a nepřekročte moment, kdy vám cvik začne být nepříjemný. Pokud ucítíte jakoukoliv bolest nebo jiné potíže, případně závrať, dále nepokračujte.

Střídavě můžete zkusit i jiné způsoby, jako je například otáčení krku, hýbání hlavou ze strany na stranu nebo třeba nahoru a dolů, otáčení hlavy zleva doprava a naopak plus vytahování ramen a kroužení jimi.

Jak často?

Abychom se zbavili chronických bolestí hlavy z napětí, měli bychom provádět sérii těchto strečinkových cviků každé dvě hodiny během celého dne. Když bolest hlavy ustoupí, můžeme krční strečink opakovat dvakrát denně jako prevenci.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama