reklama
 

Letní lásky pominou, bolest zůstává

Kde sídlí vzpomínky a proč někdy bolí i po letech?

Foto: Isifa/Thinkstock

Přepadla vás nostalgie? Skončila vedra a prázdniny se překulily do druhé půlky. Neklamné znamení, že i letošní léto bude brzy minulostí.

Krásné zážitky se tak brzy stanou jen vzpomínkami. Kde ale takové vzpomínky sídlí a proč někdy bolí i po letech?

Vůně je lepší než fotky

Samozřejmě sídlí v mozku, ale zatímco naše zraková paměť ztrácí z vizuálních podnětů po jednom roce dokonce až 95 % účinnosti, z čichových vjemů ročně zapomínáme pouhých 20 %! Závan mořského vzduchu, vůně posečené louky nebo určitý parfém v nás probudí připomínku minulosti mnohem spolehlivěji, než třeba fotky. Vůni letní lásky si tak například vybavíme i po letech, tvrdí odborníci. 

"Vnímání čichem má velký význam i při seznamování . Lidský mozek má schopnost pamatovat si vůně po velice dlouhou dobu. Ty může vázat k milované osobě, stejně jako k určitému místu," říká prof. Libor Červený z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. 

Doporučujeme: Lásky čas trvá jen dva roky. Pak nastupuje vztah

Že vás při vzpomínkách na romantiku pod hvězdami, nekonečně dlouhé noci a dokonalý "letní" svět  zabolí srdce? Není to jen řečnický obrat, jedná se o skutečnou fyzickou bolest. I pro to mají odborníci vyvětlení. 

Intenzivní vzpomínky mohou zraňovat

Pocit citového připoutání k druhým a společenských vazeb v mozku významně ovlivňuje hormon oxytocin. Proto se mu říká hormon lásky. Podle nové studie z Northwestern University v Chicagu však může být také klidně nazýván  hormonem bolesti a úzkosti.

Oxytocin je hormonem lásky a sociálních vztahů. V člověku vyvolává silnou citovou vazbu, ať už k partnerovi, matce nebo k dítěti. Jenže čím intenzivněji vyvolává tuto pozitivní emoci, tím více mohou zintenzivnit také strach a psychickou bolest. Způsobuje tak  nejen  emocionální výši, ale také emocionální propad.

Náš tip: Láska: Jenom chemie! Na city zapomeňte

"Náš výzkum dokazuje, že jednou funkcí hormonu je posilovat sociální paměť v jedné určité oblasti mozku, a když člověk zažívá něco bolestného nebo hrozivého, oxytocin aktivuje tuto část mozku a vzpomínku na tuto událost zintenzivní," tvrdí psychologové. 

Kdy láska bolí?

Hormon totiž zaktivizuje "signální" molekulu zvanou ERK,  která chemicky vyvolává v mozku strach a stres. Takže stejná látka, která člověku přináší radost a potěšení z lásky, stojí také za bolestivým zraněním, když city pominou nebo jsou "pošlapány".  Vzpomínka na tuto událost zůstane v mozku velmi intenzivní hodně dlouho. Oxytocin také zvyšuje předpoklady  ke strachu a úzkostem ve stresujících situacích.

Vědci tak potvrdili starou pravdu, že o co výš "létáme" v krásných okamžicích, o to horší nervozitu, stažený žaludek, smutek a zlomené srdce prožíváme v období propadu. Lepší je moc nevzpomínat!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemoci z lásky: Polibky vám mohou zničit játra

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!


Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama