Letní angína: Horší než v zimě, pozor na srdce!
Angína z horka neexistuje, přesto jí je v létě plno. V teplu se mikroorganismům daří zvlášť dobře.
Angína z horka neexistuje, přesto jí je v létě plno. V teplu se mikroorganismům daří zvlášť dobře.
Nedostanete ji ani ze zmrzliny či studeného pití, jak se také říká. Přenáší se výhradně kapénkovou nákazou mezi lidmi. Nemoci otevře vrátka každé oslabení organismu - námaha z cestování nebo nového prostředí, naplno puštěná klimatizace, prochladnutí z mokrých plavek či přehřátí v dusném prostředí, proměnlivé počasí a teplotní šoky, které zatěžují imunitu.
Angíny jsou nebezpečné hlavně v létě
Angína je infekční postižení mandlí a krku. Právě krční mandle brání infekcím proniknout do zažívacího nebo dýchacího traktu - a obvykle jsou ve svém obranném úsilí úspěšné.
Jejich úsilí se však projeví právě bolestivým zvětšením a zarudnutím, někdy i hnisavým povlakem nebo čepy. Nejčastěji angínu způsobuje bakterie streptokokus, která se zde může vyskytovat, aniž by působila nějaké zdravotní potíže. Kromě bakteriálních angín existují i virové - výrazně rudý krk však bývá znakem streptokového onemocnění, které také mívá horší průběh s obzvlášť vysokými teplotami.
Doporučujeme: Bolí vás v krku? Kloktat slivovicí je nebezpečné
To je ale nakonec vlastně jedno, protože bez návštěvy ordinace a bez léků na předpis se nejspíš stejně neobjdete. Jednak to ani moc nejde - letní angíny mají horší průběh, často zanechávají ještě dlouhou dobu krk prosáklý, s hnisavými čepy a jizvami po nich - a jednak byste to ani dělat neměli, protože patří k nejnebezpečnějším.
Angínu můžete mít i bez mandlí
Často doporučované ledování a pojídání kvanta zmrzliny raději neriskujte. Velké zchlazení totiž může vést vytvoření a zapouzdření vředu - abscesového ložiska v mandli, za ní či ve stěně hltanu. Obvykle vyžaduje operační řešení a někdy i delší pobyt v nemocnici. Pokud chcete podpořit účinek léků, vsaďte raději na priessnitzův obklad - uleví a urychlí léčbu.
Náš tip: Máte angínu? Nepřecházejte ji!
Ke známé bolesti v krku patří u angíny ještě další příznaky. Může to být i zduření nejbližších mízních uzlin, bolest hlavy, uší, ale i zvracení či dávení. Výjimku není ani otok krku s těžkou poruchou polykání i dýchání.
Proto se říká, že angína není pouze nemocí krku, ale že ovlivňuje doslova celý organismus. Mandle jsou v postižené oblasti hrdla pouze nejvýznamnějším útvarem. Angínou tedy můžete onemocnět i v případě, že vám byly krční mandle již odstraněny.
Nejde jen o bolest v krku. Tohle jsou komplikace:
Před rozvojem antibiotik byla angína závažným onemocněním především pro své pozdní komplikace. K nim se můžeme propracovat i dnes, pokud angínu mermomocí přecházíme nebo nedoléčíme a nemoc se k nám vrací
- Revmatická horečka: Onemocnění postihující srdce a klouby je dnes již naštěstí naprostou vzácností. Ojediněle se však může tato komplikace vyskytnout.
- Revmatické postižení srdce obnáší zejména vznik deformací na srdečních chlopních. Důsledkem je zhoršení průtoku krve srdcem.
- Náhlé postižení ledvin: Dochází k němu typicky týden až 14 dní po odeznění krčních projevů nemoci. Může ohrozit zejména děti náhlým selháním ledvin. Projeví se zástavou močení a otokem očních víček.
- Stačí pár pořádných angín dokola a postihne vás hypertrofie mandlí. Mívá za následek chrápání, dýchání ústy, poruchy spánku a spánkové apnoe, kdy pacient přestává ve spaní dýchat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Test: Poznáte běžné nemoci? Vyzkoušejte se!
Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace
Tomáš Klus o bulváru a otcovství: Musím být silnej fotr